Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 lipca 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 lipca 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 lipca 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 862), 2021-07-09
Prażmowskie zielone płuca

PRAŻMÓW Radni udzielili wójtowi Janowi Dąbkowi absolutorium za wykonanie budżetu. Wójt jest zadowolony ze współpracy z radą, ale pod względem wykonaniu budżetu czuje niedosyt. - To co udało się zrobić jest odzwierciedleniem sytuacji w kraju podczas epidemii – mówi Jan Adam Dąbek. - Chcieliśmy zrobić więcej, ale musieliśmy zadowolić się tym, co było możliwe do wykonania

- Wynik głosowania określa moją współpracę z radą – komentuje wójt wynik głosowania radnych o udzielenie absolutorium, w którym tylko dwóch radnych było przeciwnych. - Współpraca z radnymi układa się doskonale, choć mam też malutką, choć „totalną opozycję”, która z założenia jest mi przeciwna. Na szczęście naszej rady nie zdominowała polityka. Poprawiamy jakość życia mieszkańców, ale nie spieramy się w kwestiach polityczno-światopoglądowych, nie dzielimy się ze względu na polityczne przekonania. W Prażmowie wciąż istnieje prawdziwy samorząd i mam nadzieję, że „polityka” za szybko do nas nie zawita.

Plany inwestycyjne
- Dbamy o finanse gminy, dysponujemy nimi racjonalnie, tak by mieć wkład własny, niezbędny przy ubieganiu się o kredyty, pożyczki i zewnętrzne dotacje – podkreśla wójt Jan Adam Dąbek. - Jesteśmy w trakcie realizowania sześciu dużych projektów dróg wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Przygotowujemy dokumentację niezbędną do budowy żłobka i przedszkola w Jaroszowej Woli. Zakończyliśmy wykonanie koncepcji na rozbudowę ośrodka zdrowia w Prażmowie. Pragniemy by stał się obiektem zapewniającym rehabilitację z prawdziwego zdarzenia oraz leczenie specjalistyczne.
W tym roku gmina chce także uzyskać pozwolenie na rewitalizację dworku Ryxa oraz zlecić dokumentację na zagospodarowanie terenu po dawnym urzędzie gminy w Woli Prażmowskiej. - Chcemy zrobić porządek z tzw. „zajdlówką” (rozpoczęta, ale nigdy nie dokończona siedziba urzędu), zlokalizować na tym terenie bibliotekę oraz siedzibę naszej spółki komunalnej – zapowiada wójt Dąbek. - Planujemy ten obiekt uzupełnić funkcjami komercyjnymi, np. wynajmem na potrzeby gastronomiczne.
Wykorzystana zostanie także stara siedziba Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który został przeniesiony bliżej urzędu. - Obiekt zostanie wyremontowany i przeznaczony na mieszkania komunalne – zapowiada wójt.

Największy projekt
kanalizacyjny w historii gminy

Ruszyła już budowa sieci kanalizacyjnej, na którą gmina pozyskała środki w ramach niskooprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Budowę kanalizacji wspieramy też własnymi środkami, tak by mogła ona zostać jak najszybciej zrealizowana – dodaje wójt Dąbek. - Inwestujemy nie tylko w kanalizację, ale także w stację uzdatniania wody. Remontujemy je, ale także budujemy nowe. Już rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę stacji uzdatniania wody w Prażmowie. W ramach pożyczki z WFOŚ gmina uzyskała około 15 mln zł, z czego jedna trzecia zostanie umorzona. Realizacja tego etapu kanalizacyjnego wyniesie około 20 mln złotych, natomiast całość kosztować będzie ponad 30 mln zł. Sieć powstanie na odcinku od Uwielin do Zalesia Górnego w gminie Piaseczno oraz od Kędzierówki do ulicy Granicznej, na styku Ustanowa, Krupiej Wólki i Jeziórka. W następnym etapie przewiduje się kanalizowanie bocznych uliczek

Dbając o komfort życia
- Myślimy nie tylko o funkcjonalności i komforcie życia mieszkańców, ale także o estetyce i planowaniu przestrzeni publicznej – mówi wójt Jan Adam Dąbek. - Chciałbym, żeby w Prażmowie powstało mocno zarysowane centrum, przestrzeń dla integracji mieszkańców, rekreacji oraz działań kulturalnych. Do końca wakacji ogłosimy przetarg na zagospodarowanie terenu między drogą 683, ulicami Ryxa, Puszczyka, Radosną, Ostapowicza, Al. Kasztanów i Jeziorką.
Gmina pracuje także nad planami zagospodarowania przestrzennego.
- Niektóre z nich nie są najlepsze – ocenia wójt. - Chcemy je zoptymalizować, tak by spełniały nasze oczekiwania, ale jednocześnie by te zmiany nie naraziły gminy na roszczenie odszkodowawcze ze strony inwestorów.
W tej kadencji władze gminy zadbały o lepszą komunikację. Mieszkańcy mają do dyspozycji bilet prażmowski, który jest zintegrowany z biletem Metropolitalnym „Warszawa+2”, jeżdżą także za darmo autobusami liniami „L” na terenie gminy Prażmów i Piaseczna - podkreśla wójt. - Jest lepiej, ale wiem, że to wciąż za mało. Pracujemy nad uruchomieniem linii „L” przez Krępe oraz od strony Grójca, poprawiamy komunikację dla Nowego Prażmowa i Łosia, przez Bogatki aż do Piaseczna. Chcemy także zwiększyć komfort korzystania z linii kolejowej. Kilka dni temu podpisałem akt notarialny na zakup gruntu pod parking w Jeziórku, myślę, że jeszcze w tym roku uda się go utwardzić. Drugi parking powstanie w ramach projektu budowy nowego odcinka ul. Granicznej w Ustanowie. Planowany jest również parking w Gabryelinie i Bronisławowie.

Wizja przyszłości
Wójt ma jasno sprecyzowane plany rozwoju gminy.
- Prażmów to zielone płuca powiatu piaseczyńskiego – mówi.
- Chcę utrzymać charakter gminy, tak by zabudowa mieszkaniowa nie była zbyt intensywna, postawić na zabudowę jednorodzinną, maksymalnie bliźniaczą, jednolokalową, z dużą powierzchnią biologicznie czynną. Chcę by Prażmów był numerem 1 w powiecie piaseczyńskim – nie kryje Jan Adam Dąbek. - To piękna gmina z ogromnym potencjałem, jeśli dziś ją dobrze zagospodarujemy to w przyszłości może stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych i pożądanych miejsc do zamieszkania w regionie podwarszawskim. Ceny gruntów z pewnością będą rosły, dlatego już dziś staramy się zabezpieczyć tereny na potrzeby gminy. Kupiliśmy działkę z przeznaczeniem na oczyszczalnię ścieków w Ustanowie, pod budynki komunalne, place zabaw dla Ławek i Bronisławowa. Pozyskaliśmy działkę dla Ustanowa pod plac zabaw. Została także zakupiona działka pod budowę OSP w Jeziórku. Z kolei dzięki zakupowi terenu przy boisku w Prażmowie poszerzymy bazę sportową, tak by boisko stało się pełnowymiarowe z bieżnią i trybunami.
Adam Braciszewski
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
· Zainwestują ponad 118 mln zł w same drogi!
· 20 mln zł na inwestycje
· Nowa rada z nowym prezydium
· Aż 180 mln zł na inwestycje!
· Radni zdecydowali o pensjach wójta i burmistrzów
· Podwyżki dla burmistrzów, wójtów i radnych
· Rusza remont ratusza
· Co dalej z dyrektor GOSiR-u? Radni chcą, aby została zwolniona
· Gmina otwiera przed Józefem Wilkoniem drzwi Starej Remizy
· Radni odwołali skarbnika i powołali w jego miejsce nowego
· Radni głosowali nad obniżeniem pensji burmistrza
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest