wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 867), 2021-08-20
Kwiaty, wystawy i koncert na Święto Wojska Polskiego
LESZNOWOLA W Lesznowoli odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Oprócz części oficjalnej zadbano także o walor edukacyjny i artystyczny wydarzenia
Podczas uroczystości przed urzędem gminy przedstawiciele lokalnych władz, na czele z wójt Marią Jolantą Batycką-Wąsik i przewodniczącą rady gminy Bożenną Korlak, złożyli wieńce pod obeliskiem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pogratulowano również byłym żołnierzom - porucznikowi Armii Krajowej Januszowi Kaźmierczakowi i Krzysztofowi Klimaszewskiemu, podpułkownikowi WP, a także weteranowi misji wojskowych ONZ. Poseł na Sejm RP Maciej Lasek podzielił się swoimi refleksjami na temat roli i znaczenia Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej. Oprawa artystyczna uroczystości była natomiast dziełem zuchów i harcerzy z 247 Szczepu „Płomienie” im. Szarych Szeregów, działającego przy Szkole Podstawowej w Łazach.
Tegorocznym obchodom w Lesznowoli towarzyszyły aż trzy ekspozycje. Na zewnątrz oglądać można wystawę plenerową „Polskie Symbole Narodowe” autorstwa dr Kamili Churskiej-Wołoszczak i Piotra Wiejaka, opracowaną przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy. Zapoznając się z nią można dowiedzieć się sporo, między innymi, o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego czy narodowych barwach. W Urzędzie Gminy dostępna jest z kolei ekspozycja „Operacje Wojsk Specjalnych”. Można podziwiać również fotografie z prywatnych zbiorów podpułkownika Krzysztofa Klimaszewskiego z misji w Kosowie „PJW KFOR Kosowo 1999-2021”.
- Teraz jeszcze mamy pandemię, ale w przyszłości liczymy na bliższą współpracę z Centrum Weterana i SKMP ONZ w celu krzewienia wiedzy dotyczącej udziału polskich żołnierzy w misjach pokojowych na całym świecie oraz wpływu na bezpieczeństwo światowe i europejskie – mówi Krzysztof Klimaszewski. - Jesteśmy gminą wiejską, na której terenie nie ma jednostek wojskowych a tam ta współpraca wygląda inaczej, są większe zależności. To jednak wspaniała sprawa, że władze upamiętniają pamięć historyczną i honorują swoich mieszkańców, którzy służyli krajowi w misjach zagranicznych.
Obchody zwieńczył wieczorny koncert organowy w kościele w Starej Iwicznej. Andrzej Szadejko - kompozytor, dyrygent i organizator życia muzycznego zaprezentował, między innymi, kompozycje Padre de Araujo, Theophila Andreasa Volckmara i Feliksa Nowowiejskiego.
Grzegorz Tylec