wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 869), 2021-09-03
Piaseczyńskie opowieści
PIASECZNO W Zakątku Kultury odbyła się promocja książki Lidii Iwanowskiej-Szymańskiej „Opowieści z Miasta z Piasku” z ilustracjami Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Autorki opowiedziały o swojej twórczości oraz wręczyły uczestnikom ponad sto egzemplarzy z autografami
Impulsem do stworzenia „Opowieści z Miasta z Piasku” były spotkania z dziećmi w ramach warsztatów we Wszechnicy Rodzica w Centrum Kultury w Piasecznie. Książka zawiera historie ludzi, rozgrywające się w miejscach pełnych tajemnic.
- Nie ma chyba na ziemi miasta, zwłaszcza o tak długiej historii, które nie miałoby swoich legend, podań i opowiastek – mówi Lidia Iwanowska-Szymańska.
Do napisania „Opowieści z Miasta z Piasku” posłużyły jej, między innymi, „Legendy Miasta Piaseczna” Przemysława Kowalskiego wydane przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie, „Piaseczno miasto królewskie i narodowe” Tadeusza Jana Żmudzińskiego, kopie starych zapisków, dzienników szkolnych (udostępnione przez pracowników Centrum Kultury) oraz projekt „Taniec opowieści, czyli chasydzi Piaseczna” Grupy Studnia O.
W publikacji nie brakuje również elementów twórczości słynnego mieszkańca Zalesia Dolnego – Józefa Wilkonia, wszechstronnego artysty o międzynarodowej renomie.
- Często, idąc miastem, mijam rzeźby Wilkonia, już tak bardzo wpisane w skwery, parki i chodniki, że musiały pojawić się w książce jako bohaterowie mojej wersji opowiadania o ludziach z Piaseczna, którzy pomimo upływu czasu stykają się na co dzień z takim samymi trudami i radościami życia jak ludzie żyjący tu przed wiekami – zdradza pisarka.
Imiona i charaktery zwierząt, inspirowanych rzeźbami Wilkonia w opowiadaniach, należą z kolei do dzieci chodzących obecnie ulicami Piaseczna. - Mam nadzieję, że udało mi się oddać atmosferę wielokulturowego miasta, w którym każdy poszukujący może znaleźć swoje miejsce na Ziemi i że moje opowieści, pięknie zilustrowane przez Nikę Jaworowską-Duchlińską, staną się nową wersją opowiadania o naszym mieście – podsumowuje autorka.
„Opowieści z Miasta z Piasku” z pewnością nie byłyby tym samym bez swoich pięknych ilustracji. Czy przeniesienie na kartki książki rzeźb Józefa Wilkonia było wymagającym wyzwaniem?
- Dzięki wyobraźni autorki nie było to trudne – przyznaje Nika Jaworowska-Duchlińska. - Stworzyła wiarygodne, żywe wersje rzeźb Józefa Wilkonia. Może nie największe, ale najciekawsze wyzwanie, to postać młodego Tura jeżdżącego na hulajnodze w okolicach rozlewisk Jeziorki. Jakiś czas temu byłam z wizytą u pana Józefa, gdy akurat rzeźba Tura była pomiędzy jednym a drugim wyjazdem na wystawy. Mam do niego sentyment.
Ilustratorka dodaje ponadto, że historie wymyślone przez Lidię Iwanowską-Szymańską są na tyle sugestywne, że od tamtej pory ilekroć jest w centrum Piaseczna, zagląda do hipopotamów na Skwerze Kisiela.
- Gadające hipopotamy? Dlaczego nie? - stwierdza. - Pozostał jedynie wybór techniki, ale to już tylko formalność. Mieszkająca na co dzień w Jesówce Lidia Iwanowska-Szymańska jest pisarką, opowiadaczką i tłumaczką książek i wierszy dla dzieci, aktorką i instruktorką teatralną. Prowadzi „Czytulińskich”, spotkania z książką dla dzieci we Wszechnicy Rodzica i warsztaty kreatywne dla rodziców w Łazienkach Królewskich. Nika Jaworowska-Duchlińska (mieszkanka Baszkówki) jest ilustratorką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, scenografką i kostiumografką. Prowadzi także autorskie warsztaty „Myślenie wizualne i Rysobookożercy” w Strefie Kultury w Piasecznie.
Grzegorz Tylec