Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 879), 2021-11-19
Dostał mieszkanie i drugie życie

KONSTANCIN-JEZIORNA – Po 7 latach wróciłem do społeczeństwa – mówi pan Piotr, który po latach mieszkania w komórce otrzymał od gminy lokal socjalny. Dziś przyznaje, że jest szczęśliwy, ale o swoje szczęście walczył pokonując wyboistą drogą, na której spotkał wielu życzliwych ludzi

Pan Piotr w 2015 roku został eksmitowany z mieszkania komunalnego z powodu zaległości w czynszu. Pozostałych lokatorów przeniesiono, a sam budynek zlokalizowany na tyłach Top Marketu przy rondzie Armii Krajowej został przeznaczony do wyburzenia. Samą eksmisję pan Piotr zapamiętał jako wyjątkowo brutalną.
- Nawet nie zdążyłem rano zjeść, wziąć leków i zrobić sobie zastrzyku z insuliny - wspomina schorowany mężczyzna. Ma nadciśnienie, cukrzycę, problemy z układem nerwowym.
Pierwsze noce spędził w namiocie pożyczonym od sąsiadów, później przeniósł się do pobliskiej szopy. Przez kolejne lata mieszkał w małej komórce, funkcjonując dzięki wsparciu Ośrodka Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie oraz pomocy sąsiadów. Gdy gminną działkę przed sprzedażą zaczęto porządkować, pan Piotr stanął przed widmem bezdomności. - Gdy będę musiał opuścić tę komórkę nie wiem, co się ze mną stanie – mówił zrezygnowany pod koniec sierpnia. - Stan zdrowia nie pozwala mi na podjęcie pracy, a od 10 lat mam orzeczenia o umiarkowanej niepełnosprawności.

Dobre słowo warte
więcej niż pieniądze

Wiceburmistrz Ryszard Machałek obiecał, że komisja mieszkaniowa na najbliższym posiedzeniu przeanalizuje sprawę pana Piotra. Jak się okazało, udało się z zasobów gminnych wygospodarować mieszkanie dla mężczyzny.
- Po 7 latach wróciłem do społeczeństwa – tymi słowami pan Piotr przywitał nas w czwartek rano w progu swojego nowego mieszkania. - Wcześniej nie miałem światła, łazienki, wody. Żyjąc w komórce czułem się wykluczony, a teraz dostałem szansę na nowe życie – cieszy się mężczyzna.
Zajmuje jeden pokoik z niewielką łazienką, do dyspozycji ma kuchenkę gazową i małą lodówkę. Warunki są skromne, ale pan Piotr w nowym mieszkaniu czuje się jak w luksusowym apartamencie. - Chciałbym podziękować wszystkim ludziom, którzy pomogli mi przetrwać. Zarówno sąsiadom, jak i paniom z Ośrodka Pomocy Społecznej, które zawsze wpierały mnie duchowo i dodawały mi otuchy. To pełne empatii osoby, które pracują z powołania. Naprawdę czasami dobre słowo znaczy więcej niż pieniądze.

Pokonał demony
Mężczyzna nie uskarża się na zły los. Nie ma wątpliwości, że na wszystko co go spotkało w życiu, sam zapracował.
- Moje problemy ze zdrowiem to skutek nadużywania alkoholu – mówi szczerze. - Eksmisja i bezdomność to też skutki alkoholizmu. W wigilię minie już 7 lat jak nie piję. Dałem sobie radę z nałogiem, dzięki wsparciu jakie otrzymałem od życzliwych ludzi. Nigdy już nie sięgnę po kieliszek, bo wiem jak dużo tym ludziom zawdzięczam i honor nie pozwoliłby mi zniweczyć wysiłków, które włożyli w to, by mi pomóc.
Słyszymy pukanie do drzwi. Do mieszkania zagląda kobieta, która przyniosła zakupy. - Nowi sąsiedzi też panu pomagają? - pytamy.
- Ja to stara sąsiadka jestem – śmieje się kobieta. - O tym, by pomóc Piotrowi, nigdy nie zapominam – dodaje wypakowując z torby sprawunki.

Sposób na odmianę złego losu
- Gdy człowiek przestaje pić, wszystko się zmienia – mówi pan Piotr chwilę po wyjściu kobiety. - Ludzie zaczęli inaczej na mnie patrzeć i wspierać mnie, gdy wychodziłem z nałogu. Gdy jest ciężko to ma się ochotę zapić, żeby przestać myśleć o problemach, żeby choć na chwilę uciec od rzeczywistości – opowiada. - To jednak do niczego nie prowadzi. Gdy się trzeźwieje uświadamiamy sobie, że z jednego problemu zrobiło się osiem, a każda próba ucieczki kończy się tym, że człowiek zapada się coraz bardziej. Bez picia zaczyna się prawdziwe życie. Zawsze jest szansa, że los się odwróci, że odbijemy się od dna. Jest tylko jeden warunek. Nie pić. Od tego trzeba zacząć.
Adam Braciszewski
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jakie imiona były najbardziej popularne w ubiegłym roku?
· Kiedy zrobią chodnik?
· Spór o wodę
· Wchodzenie na cienki lód może doprowadzić do tragedii
· Nową drogę rozjeżdżą ciężarówki?
· Przejechał pieszego i zostawił go przy drodze
· Poznaliśmy najlepsze szkoły
· Co dalej z Karczunkowską?
· Co zmieniło się od nowego roku?
· Ruszają warsztaty w Muzeum Kaset
· Koniec Roweru Miejskiego
· Dzieci dostały świąteczne prezenty
· Święta z Dobrą Wolą
· Nauczyciel Roku gościł w Piasecznie
· Bal charytatywny zakończony sukcesem
· Powstaną nowe drogi. Ale nie tylko
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest