Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 maja 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 maja 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 maja 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 885), 2022-01-21
Nie chcą linii energetycznej na swoich polach

PIASECZNO/TARCZYN Właściciele gruntów, położonych przy budowanej trasie S7 twierdzą, że GDDKIA z pomocą Wojewody Mazowieckiego próbuje nielegalnie zająć ich nieruchomości pod budowę linii wysokiego napięcia 110 kV i docelowo przekazać je PGE. Czy tak rzeczywiście jest? Zapytaliśmy o to GDDKiA

O tym, że wzdłuż budowanej trasy S7 powstaje linia energetyczna, po raz pierwszy pisaliśmy dwa lata temu.
- Zastanawiające jest to, że ta linia nie była wcześniej z nikim konsultowana – mówił wówczas jeden z naszych rozmówców, mieszkaniec Antoninowa. Osoby, po których polach będzie przebiegała linia, chcą zachować anonimowość. - Słupy mają stanąć nie tylko w pasie drogowym, ale także na przylegających do niego prywatnych posesjach – mówią zgodnie.
GDDKiA od początku wyjaśniała, że jest to likwidacja istniejącej kolizji, wiążąca się z przebudową linii WN 110 kV. - Budowa tej linii ma na celu uporządkowanie rozproszonych sieci dystrybucyjnych. Po zakończeniu inwestycji istniejąca linia WN 110 kV zostanie wraz ze słupami zdemontowana – informowała półtora roku temu Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.

Nie chcą oddawać
gruntów pod linię

Zupełnie inne stanowisko prezentowali od początku właściciele nieruchomości. Uważają oni, że GDDKiA chce przejąć ich ziemię nielegalnie. Twierdzą, że likwidacja kolizji z trasą S7 to tylko pretekst.
- Wcześniej tereny pod budowę linii próbowała przejąć firma TEHMAR, działająca na zlecenie PGE, jednak bez skutku – mówi pan Marcin, jeden z zainteresowanych. - Teraz GDDKiA w asyście egzekutora oraz policji zajmuje nasz prywatny dobytek. Jeżeli budowa drogi prowadzona jest ze specustawy, dlaczego tereny pod linię WN przejmuje się przez egzekucję administracyjną w asyście policji? – zastanawia się nasz rozmówca.
Właściciele gruntów podejrzewają, że jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. Boją się, że zostaną oszukani i nie otrzymają odszkodowań za zajęte nieruchomości. Zapytaliśmy GDDKiA dlaczego właściciele muszą oddawać grunty pod budowę linii WN (na mocy specustawy), skoro zapisy specustawy nakazują im wydanie nieruchomości tylko pod drogę?
- W ramach budowy drogi S7 inwestor jest zobligowany do przebudowy kolizji wszystkich sieci elektroenergetycznych, w tym linii WN 110 kV. Inwestor jest zobowiązany do realizacji inwestycji drogowej na podstawie i zgodnie z wydaną decyzją ZRID, w której został określony obowiązek przebudowy sieci uzbrojenia terenu, w tym również przebudowy linii elektroenergetycznej WN 110 kV – wyjaśnia Małgorzata Tarnowska. - Na podstawie decyzji ZRID inwestor nie „przejmuje” nieruchomości pod budowę czy przebudowę linii WN 110 kV. Nieruchomości pozostają własnością dotychczasowych właścicieli – dodaje Tarnowska.

Kto za to zapłaci?
Właścicieli gruntów, przez które ma przebiegać linia energetyczna najbardziej martwi fakt, że ich nieruchomości stracą na wartości. - Kto nam to zrekompensuje? - zastanawiają się. - Już zaniżono nam wartość gruntów przejętych pod drogę. Ale tu nikt nie zagwarantował nam żadnych odszkodowań... Powiedziano tylko, że po zakończeniu inwestycji polegającej na budowie linii będziemy mogli się o nie ubiegać. To nam nie wystarcza. Mamy wrażenie, że GDDKiA chce wybudować tę linię na nasz koszt.
GDDKiA wyjaśnia, że z tytułu ustanowionego w decyzji ZRID ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości, właścicielom gruntów przysługują odszkodowania, określane w drodze decyzji wojewody, na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z regulacją wskazaną w specustawie drogowej. - Jeszcze raz podkreślam, że zarzut o „nielegalnym zajęciu” gruntów jest bezpodstawny – mówi Małgorzata Tarnowska. Jednak właściciele mają inne zdanie na ten temat.
- W najbliższych dniach rozpoczniemy protesty – ostrzegają. - Będziemy zwiększać ich uciążliwość za co przepraszamy naszych sąsiadów, ale nie pozostawiono nam innego wyjścia.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Konstytucyjne bieganie
· Na posesji padła sarna
· Otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
· Piaseczyńskie obchody uchwalenia konstytucji
· Mieszkanka Żabieńca skończyła 100 lat!
· Kolejne utrudnienia związane z budową trasy S7
· Boją się kolejnej powodzi
· Dzień Strażaka w Piasecznie
· Chyliczkowską tylko w jednym kierunku!
· Pracodawcy przedstawili swoje oferty uchodźcom z Ukrainy
· Zajęcia wędkarskie dla dzieci
· Czekają ambitne cele!
· Dziurawa droga utrudnia im życie
· Prom wrócił na Wisłę
· Piaseczyńskie spotkania z Ukrainą
· Gmina pomaga uchodźcom
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest