Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022**


wydanie otwockie (nr 311), 2009-09-25
Ksiądz Wolski wśród sprawiedliwych

W drugą niedzielę września medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” został przekazany, przez siostrzenicę księdza Ludwika Wolskiego Teresę Teisseyre, do parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku. Zostanie umieszczony w gablocie w kościelnej kaplicy

Uroczystość przekazania medalu miała miejsce podczas mszy świętej, którą celebrował ksiądz proboszcz Bogusław Kowalski. Zbigniew Nosowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich przypomniał, iż Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał ponad 20 tysięcy medali osobom pomagającym Żydom uniknąć śmierci. W tym gronie jest 6200 polskich nazwisk czyli 28 procent ogółu. Czterdziestu mieszkańców Otwocka i okolic zostało odznaczonych tym orderem.
Teresa Teisseyre na początku wojny miała 14 lat. We wrześniu 1939 roku spalił się jej rodzinny dom w Aninie. Zamieszkała więc w otwockiej plebani u swojego wujka, księdza Ludwika Wolskiego. Przypomniała w krótkich słowach losy proboszcza parafii św. Wincentego a`Paulo.

Społecznik i bohater

Miał 42 lata gdy obejmował w 1923 roku probostwo w młodej otwockiej parafii. Najpierw zbudował dom parafialny, potem figurę Chrystusa niosącego krzyż (stoi przy ul. Orlej) jako wotum wdzięczności za zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku. Jest ona repliką figury Chrystusa sprzed kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W ciągu pięciu lat (1930-1935) postawił otwocką świątynię. Projektował ją jego brat, architekt - Łukasz Wolski. Podobnego projektu jest kościół św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie.
Ksiądz Ludwik był społecznikiem. Pomagał ludziom, a zwłaszcza dzieciom. Prowadził ognisko wychowawcze, redagował i wydawał pisma dla dzieci. Doprowadził do powstania kasy pożyczkowej opartej na statucie Kasy Stefczyka.
Gdy przyszła okupacja hitlerowska, otwocka parafia stała się oazą pomocy i schronienia dla Polaków i Żydów. Do 1939 roku mieszkało w Otwocku 11 tysięcy Żydów, niewiele więcej niż obywateli polskich. Jednak to Żydzi byli najbardziej zagrożeni. Ksiądz Wolski wystawiał fikcyjne świadectwa urodzenia żydowskim dzieciom, co pozwalało umieścić je w ośrodkach wychowawczych i sierocińcach jako ochrzczone wyznania rzymskokatolickiego.
Tak została uratowana Maria Thau, obecnie obywatelka Izraela. W swej książce „Powroty” napisała: „Ksiądz w otwockim kościele współpracował z podziemiem. Wśród ukrywających się niedobitków z okolicznych miasteczek, po likwidacji gett, krążyła wieść o tym, że tenże ksiądz pomaga Żydom, a w szczególności dzieciom. Niejednemu dziecku załatwił lokum w tym czy innym klasztorze. Wydawał fałszywe papiery i metryki bez żadnej rekompensaty”.
Inna ocalona, Hanna Kamińska wspomina, że ksiądz Ludwik w okresie największego nasilenia terroru w sierpniu 1942 roku uratował jej 7-letnią kuzynkę Marysię Osowiecką. Na tle rozwydrzonych band hitlerowskich oraz postawy mieszkańców okolicznych wsi, którzy jak hieny rabowali dobro pozostawione przez Żydów, jaskrawo odbija się chrześcijańska postawa księdza. Oczywiście nie działał sam. Współpracował z inżynier Aleksandrą Szpakowską, siostrami elżbietankami, Bronisławem Marchlewiczem, ówczesnym komendantem policji.
Po wojnie ksiądz Wolski pomagał powstańcom warszawskim prześladowanym przez UB i NKWD. Nieustannie wspierał wychowanie i edukację niezamożnej młodzieży, której wtedy było niemało. Sam wiódł skromne życie. Zmarł w 1953 roku.

Medal w kaplicy

- Medal, który odebrałam 20 sierpnia z rąk ambasadora Izraela w Polsce Zwi Rav-Nera, postanowiłam wspólnie z siostrzeńcem księdza Ludwika, Józefem Sokołowskim przekazać na ręce księdza Bogusława Kowalskiego. Niech zostanie w tej świątyni, w której 26 lat pełnił funkcję proboszcza mój wujek Ludwik. Niech dla młodych pokoleń tamte postawy będą wzorcem i niech uczą się, że nie ma nic godniejszego niż ratowanie ludzkiego życia - powiedziała wzruszona pani Teresa Teisseyre.
Uroczystość zakończyła prezentacja wierszy pani Ireny Sarneckiej- Derkacz, które odczytała sama autorka, w czasie okupacji harcerka Szarych Szeregów.

FOTO: Przekazanie medalu. Od lewej: T. Teisseyre, J. Sokołowski, ks. B. Kowalski
Andrzej Szymański
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Makabryczne odkrycie nad Wisłą
· Przełom w sprawie pałacu w parku. Ale to jeszcze nie koniec sądowej batalii
· Za prawie 5 mln zł powstanie niewielka droga
· Opowieść o pociągach pancernych w Święto Wojska Polskiego
· Nikt nie chce gruntów po KPGO Mysiadło
· Przychodnia doczeka się rozbudowy
· Skrzyżowanie Dworcowej i Nadarzyńskiej zamknięte od przyszłego tygodnia
· Rozpoczął się remont mostu
· Otwarto pierwszy wybieg dla psów
· Co dalej z wąską drogą?
· Stocer w nowej odsłonie. Modernizacja kosztowała 40 mln zł!
· Gigantyczne mandaty
· Woda zalewa im wjazd na posesję
· Odbudowali zabytkowy samochód
· Upamiętnili bohaterskich obrońców stolicy
· Trwają przygotowania do przebudowy skrzyżowania przy skate parku
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest