Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 314), 2009-10-16
Sprawa wicestarosty

Podczas ostatniej sesji rady powiatu pruszkowskiego radny Jacek Gembal złożył wniosek do starosty powiatu Elżbiety Smolińskiej, aby podjęła stosowne kroki zmierzające do odwołania z funkcji wicestarosty Dariusza K.*

Sprawa ta to niejako pokłosie głośnego zwolnienia Krystyny Szydłak, byłej dyrektor pruszkowskiego „Zana”.
- Myślę, że standardy odwołania pani Szydłak trzeba zastosować do wszystkich - uzasadnia radny Jacek Gembal. - Zwolniona w trybie natychmiastowym dyrektorka nie miała szans na obronę. Wiadomo już, że prokuratura rejonowa w Pruszkowie nie wszczęła w jej sprawie śledztwa, stwierdzając brak podstaw. Tak samo postąpił Rzecznik Finansów Publicznych.
Radny Gembal zarzucił władzom powiatu stosowanie podwójnych standardów dla członków zarządu. Przywołał wypowiedź Dariusza K. z dnia powołania go na to stanowisko. Wicestarosta oświadczył wtedy, że jemu jako byłemu członkowi zarządu dzielnicy Ochota postawiono zarzut prokuratorski za tzw. niegospodarność. Oświadczył, że jeśli sąd uzna ten zarzut, poda się do dymisji.
Radni w myśl zasady domniemania niewinności zagłosowali pozytywnie za kandydaturą Dariusza K. na funkcję wicestarosty. Tymczasem do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął akt oskarżenia, a sprawa stała się rozwojowa.
- Niestety, w przypadku sprawy pani Szydłak tego nie uczyniono - mówi radny Jacek Gembal. - Nie dano jej szansy na obronę własnego imienia, a szczytem arogancji jest to, że sygnatariuszem uchwały zarządu powiatu pruszkowskiego w sprawie odwołania Krystyny Szydłak jest wicestarosta Dariusz K*.
Według radnego Jacka Gembala wicestarosta mimo składanych deklaracji nie informował radnych o postępach w jego sprawie. - Mamy do czynienia z arogancją władz starostwa powiatowego oraz z łamaniem standardów demokratycznych w zakresie norm etyczno-moralnych.
Po odczytaniu wniosku radnego Gembala nikt nie zdecydował się na zabranie głosu. Wniosek wpłynął do kancelarii starostwa powiatu pruszkowskiego.


Historia sprawy

Od ponad trzech lat przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczy się postępowanie, w którym jednym z oskarżonych jest Dariusz K., wicestarosta powiatu pruszkowskiego
Sprawa dotyczy byłych władz dzielnicy Ochota, które zaniechały egzekwowania opłat za użytkowanie terenów komunalnych przez Robotniczy Klub Sportowy „Skra” w Warszawie.
- Postępowanie jest w toku, w stanie zaawansowanym - mówi Radosław Lenarczyk, przewodniczący wydziału karnego Sądu Okręgowego w Warszawie.
Obecny wicestarosta pruszkowski od 22 grudnia 1998 roku do 18 kwietnia 2000 roku pełnił funkcję członka zarządu Dzielnicy Ochota w gminie Warszawa-Centrum. Jak wynika z aktu oskarżenia Dariusz K. miał nie dopełnić obowiązków w zakresie zarządzania mieniem komunalnym. Jako funkcjonariusz publiczny zaniechał dochodzenia na drodze sądowej należności za użytkowanie wieczyste działek przy ulicy Wawelskiej w Warszawie przez RKS „Skra” za lata 1996-2000. Tym samym - zdaniem prokuratury
- wyrządził szkodę gminie Warszawa-Centrum na blisko 2,5 mln złotych.
Przestępstwo jakim jest niedopełnienie obowiązku, skutkującego wyrządzeniem znacznej szkody majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
Zapytany o komentarz wicestarosta nie udzielił nam żadnej odpowiedzi.

*z uwagi na toczące się postępowanie sądowe dane osobowe w niezbędnym zakresie zostały usunięte
Sławomir Krejpowicz
Komentarze
nick: kerr,     2009-10-18   08:33:08
Myślę, że niedługo dowiemy się, dlaczego starosta E. Smolińska do upadłego broni swego zastępcy, który złamał chyba wszystkie standardy bycia funkcjonariuszem państwowym. Sprawa liceum Zana to mały pikuś, ale być może jest kroplą, która przeleje czarę. Wywłaszczenie szkoły z miejsca, w którym jest od zawsze jest absurdalne, a jednak Smolińska idzie w zaparte. Czyżby chodziło o atrakcyjną nieruchomość blisko stacji PKP w Pruszkowie?W tle widać, jak zawsze, wicestarostę D. Kowalskiego. A próba sprzedania za bezcen łąk parzniewskich? Pani starosta jest przewodniczącą koła PO w Pruszkowie. Pięknie się wpisuje w krajobraz afer korupcyjnych, z którymi PO się ostatnio zmaga. Co na to p. Tusk i p. Pitera. Więcej takich starostów i wicestaróstw i i adio prezydentura p. Tusk
nick: Klaudia,     2009-10-19   08:05:45
Władze regionalne PO w województwie mazowieckim od 2006 roku o wszystkim wiedzą. Nic jednak w kierunku naprawy nie poczyniono. Pan Komorowski mediuje i wzywa do układania się, Pani Kopacz umywa ręce, a Pan Tusk nie chce słyszeć, że są gdzieś jakieś kłopoty w terenie. PO wyrzuca lub nie słucha tych, którzy mówią o tym wszystkim. Przyzwolenie i ochronę Pan Wicestarosta ma od Pana Smirnofa i podobno Pana Halickiego także. A za wszystko to odpowiadają radni w powiecie, którzy powołali Starostę i takiego zastępcę. To radni są odpowiedzialni za działania osób ich reprezentujących. Dają się sami im kierować !!! I wszystko trwa dalej. A gdzie jest Powiatowa Policja...?
nick: klaudia,     2009-10-19   14:42:06
Pytanie: (kategoria: Inne) Dlaczego powołała Pani na Wicestarostę osobę, która ma postawione zarzuty prokuratorskie i się do tego sama przyznaje? Co Panią kierowało? I jakie wykształcenie ma Pani zastępca? Proszę o odpowiedź. (Piotr Wiśnia, 04.06.2009 r.) Odpowiedź: Szanowny Panie, W odpowiedzi na Pana maila uprzejmie informuję, iż zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r,. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) zarząd w liczbie od 3 do 5 osób, w tym starostę i wicestarostę, w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyborów wybiera rada powiatu (na wniosek starosty). Wicestarosta jest pracownikiem samorządowym zatrudnionym w starostwie powiatowym na podstawie wyboru. W związku z powyższym wobec niego stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458). Art. 6 ust. 2 cytowanej ustawy wskazuje, iż pracownikiem samorządowym nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, a nie osoba której postawiono &8222;prokuratorskie zarzuty&8221;. Rekomendowałam Pana Dariusza Kowalskiego na stanowisko Wicestarosty Powiatu Pruszkowskiego, bowiem Pan Dariusz Kowalski jest mieszkańcem Powiatu, jest wieloletnim samorządowcem, posiadającym dużą wiedzę samorządową. W czasie swojej wieloletniej pracy w samorządach pełnił funkcje: Z-cy Dyrektora Dzielnicy Ochota Gminy Warszawa Centrum, a w 2001 roku doradcy Wojewody Mazowieckiego. W roku 2002 (do 2006 r.) Rada Powiatu Pruszkowskiego powierzyła p. Dariuszowi Kowalskiemu stanowisko Wicestarosty Powiatu Pruszkowskiego. W tym czasie znakomicie poznał powiat, jego potrzeby i dużo zrobił dla mieszkańców. Szczególnie bliskie są dla Wicestarosty sprawy infrastruktury, która jest wyznacznikiem zainteresowania terenem Powiatu Pruszkowskiego. Pan Dariusz Kowalski posiada wykształcenie wyższe, ukończone w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie. Moim zdaniem w pełni zasługuje na piastowanie tego stanowiska.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· GOSiR chce przejąć kluby piłkarskie. Czy jest to dobre rozwiązanie?
· Szum gum w uzdrowisku
· Co dalej z Urbanistów?
· Pechowe przejście dla pieszych?
· Co dalej ze stojącą przy drodze suchą brzozą?
· Zdrożeją ścieki
· Karambol w Zalesiu Dolnym
· Radni za jednością Mazowsza
· Quady i crossy rozjeżdżają piękny las
· Chcą odwołać burmistrza!
· Wsie chcą do miasta. Ruszają konsultacje
· Karambol w Zalesiu. Do szpitala trafiło 7-letnie dziecko!
· Pobiegli w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu
· Weekend z food truckami
· Droga, która zintegrowała mieszkańców
· Turystyka z harcerzami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest