Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 399), 2011-07-29
O bezpieczniejszą Bukową

PODKOWA LEŚNA Ulica Bukowa wraz z Aleją Lipową należą do długiego ciągu komunikacyjnego miasta, który wykorzystywany jest do przejazdów w stronę Nadarzyna i Pruszkowa. Jednak zdaniem mieszkańców nadmierny ruch i brak chodnika oraz oznakowanych przejść dla pieszych powoduje zagrożenie dla przechodniów, w szczególności dla dzieci zmierzających do szkoły. W celu poprawienia bezpieczeństwa złożyli do magistratu petycję, w której domagają się konkretnych działań ze strony władz miejskich

Ulica Bukowa i Aleja Lipowa tworzą ponad dwukilometrowy ciąg, którym codziennie zmierza w kierunku Warszawy i z powrotem wielu mieszkańców Podkowy Leśnej, a także pobliskiego Milanówka. Biegnąca ze wschodu na zachód podkowiańska „arteria” jest dobrym skrótem dla wszystkich, którzy chcą ominąć korki na drodze wojewódzkiej nr 719.
Władze Podkowy Leśnej w poprzedniej kadencji starały się o dofinansowanie zewnętrzne modernizacji całego odcinka dwóch ulic. Niestety. wniosek został odrzucony, a koszt inwestycji około 4 milionów złotych był ponad siły podkowiańskiego budżetu.
Jednak dla mieszkańców to nie usprawiedliwia braku poprawy bezpieczeństwa na ulicy Bukowej. Zniecierpliwieni brakiem realnych działań ze strony władz miasta wystosowali petycję, pod którą podpisało się 200 osób. - Cały czas temat tej ulicy jest odkładany – powiedział Artur Tusiński, mieszkaniec i inicjator zbierania podpisów. - Poprzednie władze tłumaczyły się tym, że wydział komunikacji starostwa w Grodzisku Mazowieckim nie zezwala na wybudowanie przejść oznakowanych dla pieszych, bo rzekomo stwarza to niebezpieczeństwo. To przykład niemocy w rozwiązaniu problemu, dotykającego dużego procentu mieszkańców miasta.
Petycja wraz dokumentacją fotograficzną trafiła do urzędu miasta i pod obrady komisji ładu przestrzennego, bezpieczeństwa i ochrony środowiska rady miejskiej w Podkowie Leśnej. Członkowie komisji jednogłośnie opowiedzieli się za wnioskiem popierającym petycję mieszkańców.

Niech remont się zacznie

Mieszkańcy zdają sobie sprawę, że na kompleksową przebudowę ul. Bukowej i Al. Lipowej miasto pieniędzy nie ma. Jednak opowiadają się za częściowym remontem, który należałoby rozpocząć od poprawy bezpieczeństwa pieszych. - Odbył się przetarg na jedną z ulic i zostały oszczędności – tłumaczy Artur Tusiński. - Nadwyżkę można wykorzystać na budowę brakujących 300 metrów chodnika, czy wyniesione i oznakowane przejścia, gdzie pieszy ma pierwszeństwo. Tędy podążają do szkoły dzieci, a na całym odcinku nie ma ani jednego przejścia dla pieszych. To zadania, które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Niech ten remont trwa nawet kilkanaście lat, byleby prace wreszcie się zaczęły. Ważne, żeby podnosił się poziom bezpieczeństwa pieszych.
Władze miasta temat ulicy Bukowej i Al. Lipowej znają, ale jak zwykle problemem są pieniądze, a właściwie ich brak. Prowadzona przez gminę wielka inwestycja, jaką jest modernizacja szkoły wraz z budową hali sportowej nie pozwala na przekazanie wielu środków na cele drogowe. Z pewnością to zadanie nie znajdzie się w tegorocznym budżecie. - To temat, którym zajmujemy się od czterech lat – powiedziała Małgorzata Stępień-Przygoda, burmistrz Podkowy Leśnej. - W ubiegłej kadencji nie udało się uzyskać dofinansowania na kompleksową przebudowę ulic Bukowej i Al. Lipowej. Teraz, po zakończeniu przetargu na ulicę Reymonta zostały nam oszczędności, które zostaną przekazane na budowę brakującego chodnika w ulicy Bukowej. Myślę, że umowa z wykonawcą zostanie podpisana na dniach. Natomiast sprawę wykonania przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej będziemy uzgadniać z wydziałem komunikacji starostwa grodziskiego.
Mieszkańcy Bukowej czekają na działania władz. Jak sami mówią, przynajmniej raz w miesiącu dochodzi tutaj do kolizji. - W zimie śnieg trafia na chodnik, więc piesi nie mają jak przejść – tłumaczy Artur Tusiński. - Ilość stłuczonych lusterek samochodowych idzie w dziesiątki. Nie zliczę ilości zabitych zwierząt (psów i kotów). Ostatnio kierowca tak pędził ulicą Bukową, że przetarł bok auta wyjeżdżającej kobiety z ulicy Wschodniej i wylądował w rowie. Na szczęście między drzewami. Samochód musiała wyciągać z rowu straż pożarna.
Sławomir Krejpowicz
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jakie imiona były najbardziej popularne w ubiegłym roku?
· Kiedy zrobią chodnik?
· Spór o wodę
· Wchodzenie na cienki lód może doprowadzić do tragedii
· Nową drogę rozjeżdżą ciężarówki?
· Przejechał pieszego i zostawił go przy drodze
· Poznaliśmy najlepsze szkoły
· Co dalej z Karczunkowską?
· Co zmieniło się od nowego roku?
· Ruszają warsztaty w Muzeum Kaset
· Koniec Roweru Miejskiego
· Dzieci dostały świąteczne prezenty
· Święta z Dobrą Wolą
· Nauczyciel Roku gościł w Piasecznie
· Bal charytatywny zakończony sukcesem
· Powstaną nowe drogi. Ale nie tylko
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest