Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 406), 2011-09-16
Huczne Dni Prażmowa

PRAŻMÓW W ostatni weekend w parku otaczającym zabytkowy, dziewiętnastowieczny dwór w Woli Prażmowskiej odbyły się uroczyste obchody Dni Prażmowa, które były połączone z gminnymi dożynkami. Przez dwa dni na prażmowskiej scenie występowali nie tylko lokalni artyści oraz dzieci z gminnych szkół i przedszkoli, lecz także prawdziwa gwiazda ponadczasowego disco polo – zespół Voyager


Obchody Dni Prażmowa rozpoczęły się od występów maluchów z przedszkoli Pikkolo, Kidi oraz Słoneczna Kraina. Na scenie odbył się również pokaz klubu wellness Pistacja, który w Piskórce prowadzi m.in. zajęcia fitness. Swoim talentem pochwalili się również uczniowie prażmowskich szkół oraz kickbokserzy z UKS Tom Bee Team. Wieczorem publiczność rozgrzała Dorota Nurzyńska z popularnego programu telewizyjnego „Tak to leciało”, a godzinę później mieszkańcom do tańca zagrał zespół Maker. W sobotę w kościele św. Franciszka z Asyżu w Prażmowie odbył się również koncert zespołu LUMEN - „Oratorium o Bożym Miłosierdziu”.

Święto plonów

Drugi dzień obchodów zainaugurowała msza w prażmowskim kościele, którą w intencji rolników odprawił ks. Tadeusz Polak. Następnie w parku przy dworku odbyły się tradycyjne uroczystości dożynkowe. - Dożynki to dla rolników jeden z piękniejszych dni w roku – mówił wójt Grzegorz Pruszczyk. - To święto plonów i czas odpoczynku po zakończeniu pracy. Niestety, mimo postępu cywilizacyjnego praca na wsi wciąż jest niezwykle trudna i ciężka. Kolejny rok nie omijały nas nawałnice niweczące pracę rolników. Ulewne deszcze wywołały liczne podtopienia, niszcząc uprawy i zalewając gospodarstwa lub znacznie utrudniając zbiory. Jestem jednak przekonany, że mimo przeciwieństw losu, wciąż mamy powody, by świętować. Dziękuję rolnikom za determinację w pokonywaniu trudności, a wszystkim mieszkańcom gminy za sąsiedzką pomoc i solidarność w ratowaniu gospodarstw od klęski. Szczególnie wdzięczny jestem strażakom oraz innym służbom mundurowym – dodał Grzegorz Pruszczyk, życząc wszystkim dobrej zabawy. Starostowie tegorocznych dożynek Mieczysław Rybicki z Woli Prażmowskiej i Aleksandra Habiera-Węcławek z Dobrzenicy powitali wójta i przekazali na jego ręce owoc zbiorów.
- Drogi wójcie, gospodarzu naszej gminy przynieśliśmy ci bochen chleba, owoc naszej ciężkiej pracy, abyś go sprawiedliwie podzielił – powiedziała starościna dożynek, wręczając chleb Grzegorzowi Pruszczykowi. Kiedy wójt wraz ze starostami dzielił chleb, na scenie wystąpiła Wanda Kłosiewicz, przewodnicząca koła emerytów, która zaśpiewała dowcipną piosenkę o gminie Prażmów. „A nasz panie wójcie ty świecisz jak słońce, dajemy ci sznurek, żebyś związał koniec z końcem” - śpiewając tę zwrotkę piosenki, Wanda Kłosiewicz wręczyła wójtowi sznurek. Rymowana przyśpiewka rozbawiła publiczność, która nagrodziła artystkę gromkimi brawami.

Taneczna podróż
z Voyagerem


Po części oficjalnej na scenie wystąpili lokalny zespół ludowy Tęcza oraz kabaret Ewka-Konefka. Wieczorem na scenie zagrał zespół EYAA z Warszawy, który zaprezentował publiczności zarówno swoje utwory, jak i covery największych rockowych i popowych przebojów. Gwiazdą Dni Prażoma był znany zespół disco polo – Voyager, który porwał publiczność do tańca, przypominając swoje największe taneczne przeboje, a wśród nich piosenkę „Polskie dziewczyny”. Mimo że disco polo nie jest już tak popularne, jak w latach 90., tego typu muzyka od lat ma zagorzałych fanów i świetnie sprawdza się na zabawach tanecznych. Zespół nie zawiódł także w Prażmowie. Po koncercie rozpoczęła się dyskoteka, która zakończyła tegoroczne obchody Dni Prażmowa.
Jak na piknik rodzinny przystało, przez dwa dni wszystkim występom towarzyszyły również liczne stoiska gastronomiczne oraz dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci. Dzięki różnorodnym atrakcjom, święto gminy można uznać za udane, ponieważ z bogatego programu każdy mógł wybrać coś dla siebie. Obchody były również doskonałą okazją do promowania lokalnych firm oraz utalentowanych dzieci i młodzieży z prażmowskich szkół i przedszkoli.

FOTO: Wójt Grzegorz Pruszczyk oraz starostowie tegorocznych dożynek Mieczysław Rybicki z Woli Prażmowskiej i Aleksandra Habiera-Węcławek z Dobrzenicy pokroili chleb i rozdali go mieszkańcom. W tle śpiewa Wanda Kłosiewicz, przewodnicząca koła emerytów.
Grzegorz Traczyk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Uczniowie z Jazgarzewa odwiedzili kraj Hamleta
· Chatka jak z żurnala
· Czyszczą drzewa w centrum miasta
· Próg obok progu, a dalej nic
· Niezły z niego Chwat!
· Odsłonięto pamiątkowy obelisk
· Wytną stare, posadzą nowe
· Spotkanie z pszczołami na rynku
· Pod 997 już nie odbierze policjant
· Baran w nowym logo gminy
· DJ Wika na otwarciu klubu seniora
· Eksplozja pozytywnych emocji
· Kłótnia o odbiór śmieci
· Bez ronda albo świateł się nie obejdzie
· Posezonowe porządki
· Przy Mleczarskiej urosną kolejne bloki
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Uhonorowano zasłużonych mieszkańców
· Nie dożył, by odebrać należne podziękowanie
· Będzie jaśniej i bezpieczniej
· Kiedy odbudują dworek Chełmońskich?
· Wypożycz i jedź razem z maluchem
· 40 lat gminnego przedszkola
· Uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości
· Człowiekowi od najtrudniejszych zadań
· Spacer śladami „ludzi wolności”
· Tory rowerowe z opóźnieniem
· Hala na miarę XXI wieku
· Otwarto przedszkole w Otrębusach
· Ostrzelał szkołę i poszedł spać
· Adres dobry i dla emerytów, i dla wielbicieli świata wirtualnego
· Czy uda się zagrać pierwszy mecz w 2019?
· Tędy przeszła Warszawa
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest