Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 maja 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 maja 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 maja 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 428), 2012-03-02
Wracają podtopienia

BRWINÓW/PODKOWA LEŚNA W ubiegłym tygodniu, w nocy z czwartku na piątek, strażacy przez całą noc wypompowywali wodę z piwnicy i garażu na jednej z posesji w Podkowie Leśnej. Podtopieniem zagrożonych było jeszcze kilka nieruchomości na granicy z miejscowością Żółwin w gminie Brwinów

Ubiegłotygodniowy wzrost temperatury spowodował szybkie topnienie śniegu i rozmarzanie wody w rowach melioracyjnych. Na granicy Podkowy Leśnej i Żółwina, na ulicach Lawendowej i Irysowej powstało wielkie rozlewisko. W tym miejscu jest jeden wlot wszystkich wód opadowych z Żółwina i Owczarni. Nadmiar wody zatrzymany został przez zamarznięte przepusty.
Mieszkańcy alarmowali władze miasta o problemie już od początku tygodnia. – Niestety, urząd przysłał tylko kilka osób z łomem – relacjonował jeden z mieszkańców, Artur Tusiński. - To zbyt mało, aby uporać się z udrożnieniem przepustu, który był od tygodni całkowicie zamarznięty. Woda zaczęła wdzierać się na posesje przy ulicy Irysowej, zalewając piwnicę jednej z nich.
W urzędzie miasta zwołano sztab kryzysowy. Do zdarzenia doszło na granicy powiatu grodziskiego i pruszkowskiego, dlatego na miejsce wezwano straż pożarną z obu samorządów. - Na miejscu stawiliśmy się w czwartek wieczorem – powiedział mł. bryg. Krzysztof Tryniszewski z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim. - Działania prowadziliśmy przez całą noc. Wypompowywaliśmy wodę oraz zabezpieczyliśmy workami teren zalewiska, aby woda nie wlewała się do garaży. Udrożniliśmy przepusty, co pomogło zażegnać zagrożenie.
Od strony Żółwina w akcji wzięły udział zastępy z powiatu pruszkowskiego. - Wspólne działania strażaków zakończyły się w piątek po południu – dodał kpt. Karol Kroć z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Pruszkowie. - Z pomocą przyszła pogoda. Ponowny spadek temperatury spowolnił napływ wody.
Mieszkańcy mogli odetchnąć z ulgą, choć zostali na jakiś czas uwięzieni na swojej posesji z powodu rozkopanego przez straż wjazdu, pod którym był zamarznięty przepust. - Sytuacja jest już opanowana, a przepusty zabezpieczone – powiedziała Katarzyna Kowalewska, kierownik referatu gospodarki miejskiej w Podkowie Leśnej. - Nie mieliśmy dotąd sytuacji, aby przepusty były całkowicie zamarznięte. Ulica Irysowa jest najniżej położonym punktem w całej Podkowie Leśnej. Z drugiej strony miejscowość Żółwin wciąż się zabudowuje, co wprowadza zmiany w gospodarce wodnej.
Chociaż doraźne działania pomogły, trudno mówić o załatwieniu problemu wiosennych podtopień. W tym roku zima należała do łagodnych pod względem opadów atmosferycznych. Jak podkreślają sami strażacy, wyjazdów do tego typu interwencji będzie o wiele mniej niż w roku ubiegłym. - Podkowa Leśna ma pod tym względem wieloletnie zaniedbania – powiedział Artur Tusiński, który przygotował propozycję zadań w celu uregulowania stosunków wodnych na terenie miasta. - Samo udrożnienie przepustów o zbyt małym przekroju nic nie pomoże, bo zalejemy wtedy kogoś innego. Nigdy nie rozwiążemy problemu bez wspólnego porozumienia z naszymi sąsiadami: Brwinowem i Nadarzynem.
Autor opracowania największe zagrożenie widzi m.in. w rosnącej szybkości fali spływu i prędkości dopływu wód opadowych do miasta. - Ma na to wpływ postępująca urbanizacja Żółwina i Owczarni, obrywanie skarp rowów, brak ich drożności, likwidacja naturalnych zastoisk wody jako naturalnej retencji i czynnika opóźniającego falę spływu – wylicza Artur Tusiński.
- Podkowa Leśna boryka się nie tylko z podtopieniami, ale i brakiem wody w okresie letnim. To z kolei wpływa na degradację roślinności, przesychanie gleby. Nie bez znaczenie są czynniki klimatyczne.
Mimo podjętych prób, porozumienie w sprawie wspólnej polityki wodnej sąsiadujących ze sobą samorządów, jest wciąż w fazie przygotowań. Ponadto, Podkowa Leśna i Brwinów łączą te same ujęcia wody (dla Żółwina i Owczarni).
- Zbyt duży pobór wody powoduje, że w okresach letnich woda dosłownie kapie z kranów. Kiedy ten problem zostanie rozwiązany – podkowiański radny Zbigniew Bojanowicz pytał zaproszonego na jedną z ubiegłorocznych sesji burmistrza Brwinowa Arkadiusza Kosińskiego.
Władze Brwinowa rozważają odcięcie się od ujęć w Podkowie Leśnej, jednak nie wcześniej niż za dwa, trzy lata. - Wszystko rozbija się o finanse – odpowiedział Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.
Sławomir Krejpowicz
Komentarze
nick: ben,     2012-03-02   20:29:13
panowie z łomami", to ci dopiero pomysł burmistrzowej. Widać ma inwencję i zna się na rzeczy. A ludzi jak zalewało, tak zalewa. A urzędnicy mają to w d...

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Konstytucyjne bieganie
· Na posesji padła sarna
· Otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
· Piaseczyńskie obchody uchwalenia konstytucji
· Mieszkanka Żabieńca skończyła 100 lat!
· Kolejne utrudnienia związane z budową trasy S7
· Boją się kolejnej powodzi
· Dzień Strażaka w Piasecznie
· Chyliczkowską tylko w jednym kierunku!
· Pracodawcy przedstawili swoje oferty uchodźcom z Ukrainy
· Zajęcia wędkarskie dla dzieci
· Czekają ambitne cele!
· Dziurawa droga utrudnia im życie
· Prom wrócił na Wisłę
· Piaseczyńskie spotkania z Ukrainą
· Gmina pomaga uchodźcom
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest