Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018 **


wydanie grójeckie (nr 442), 2012-06-29
Noc Świętojańska pełna atrakcji

PNIEWY Noc świętojańska na trwałe wpisała się już w kalendarz imprez organizowanych nad zalewem w Osieczku. Po części artystycznej, w której wystąpiły przedszkolaki, zaprezentowano produkty biorące udział w konkursie Nasze Najlepsze, a zakończył ją kabaret Kałamarz. Wójt Wiesław Nasiłowski i przewodnicząca rady gminy Zofia Rokosz zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy

Mieszkańców gminy oraz przybyłych gości rozruszał zespół „Skaner”. Prowadzący dalszą część wieczoru DJ Mayoman miał już ułatwione zadanie. Ale największą atrakcją był pokaz sztucznych ogni. Na ciemniejącym niebie, efekt rozbłyskujących fajerwerków był wspaniały.
Ta część programu łączy się nierozerwalnie z tradycyjnym puszczaniem wianków na zalew w Osieczku. Po fantastycznie kolorowym, głośnym świętowaniu najdłuższej nocy w roku, miło było później już w lekkiej zadumie, trochę marząc o czekających nas letnich przeżyciach, przyglądać się migocącym światełkom odbijającym się w lustrze wody i odpływającym coraz dalej od brzegu.
Uczestnicy festynu nie zamierzali kończyć na tym zabawy. Noc Kupały ma w sobie coś magicznego, ponadczasowego. Być może wyzwala w nas atawistyczne wspomnienie tych, którzy przed wiekami na tych samych zresztą ziemiach tańczyli wokół ognia, tak jak teraz my. Bawiono się do pierwszej w nocy. Natomiast najmłodsi uczestnicy pikniku do woli mogli korzystać ze wszystkich atrakcji mini parku rozrywki.
To piękna impreza, której zresztą można nadać bardziej starosłowiański charakter, bardziej tajemniczy, obrzędowy. Zapewne uatrakcyjniło by to noc, nadało jej magiczny wyraz, przyciągnęło turystów.
Festyn swoim przybyciem zaszczycili: senator RP Stanisław Karczewski, radny sejmiku wojewódzkiego Leszek Przybytniak, wicestarosta powiatu grójeckiego Janusz Różycki, przewodniczący rady powiatu grójeckiego Witold Wójcik, radny powiatu grójeckiego Arkadiusz Stępniewski.

Noc świętojańska

W starych, słowiańskich wierzeniach podczas Kupalnej Nocy czczono wodę i ogień – dwie przeciwstawne siły rządzące przyrodą. Była to także noc, gdy te przeciwieństwa łączyły się ze sobą: ogień z wodą, światło z ciemnością, mężczyzna z kobietą i piorun z nieba z ziemią.
Najważniejsze obrzędy związane były z jednej strony z rozpalaniem ognia (rytualne krzesanie tzw. żywego ognia, palenie ognisk i świec na wiankach), z drugiej zaś – zanurzaniem się w wodzie (wszechobecny motyw kąpieli oraz samo miejsce: brzeg rzeki). Na leśnych polanach w Noc Świętojańską rozpalano sobótki. Nazwa (odnotowana po raz pierwszy w XIII wieku) może pochodzić od imienia świętej góry Ślęży, nazywanej sobótką od rozpalanych na niej ogni obrzędowych. Również z XIII wieku pochodzą wzmianki o rytualnych tańcach kobiet wokół ognisk. Podczas Nocy Świętojańskiej do ognia wrzucano przeróżne zioła, m.in. bylicę, dziurawiec, czarny bez, łopian, biedrzeniec, liście i gałązki leszczyny. Dym ze spalonych ziół miał chronić przed czarownicami, złym urokiem i wszelkim złem. Według wierzeń, dopiero od św. Jana (24 czerwca) można było bezpiecznie się kąpać, zwłaszcza jeśli woda została „ogrzmiana”, tzn. jeśli wcześniej przeszły burze i deszcze zwane świętojańskimi. Poprzez zanurzenie się w wodzie ciało ludzkie stawało się mocne, zdrowe i piękne.
Tej nocy też szukano kwiatu paproci, który zakwitał raz do roku i zapewniał szczęście.
Leszek Świder
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Pierwsza jesień nowych Gosirek
· Kobiety też grają w piłkę!
· Nagrodzono najlepszych sportowców
· X Fight najlepszym klubem w Polsce!
· Sparta ma się dobrze
· Piaseczno na czele Playareny
· Na szczytny cel
· Perła grała do końca
· Zwycięstwo po pięciu setach
· Międzynarodowa gwiazda Pucharu Zimy
· Świąteczne Grand Prix z wychowankiem
· Wynik nie był najważniejszy
· Lepsi od Pułtuska
· Rozgrywki Playarena coraz popularniejsze
· Konstancin znów lepszy od Piaseczna
· Mecz bez historii
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Od złota po brąz. I wyjazd do Holandii
· Grodzisk trzyma kciuki za Luizę
· Rowerowy wicemistrz Polski
· Pamięci wspaniałego kolegi i hokeisty
· Wiosnę od jesieni dzieliły 42 km
· KS Raszyn rośnie w siłę
· Strażak z koroną maratonów
· Z Bundesligi do hali przy Westfala
· Najszybsze kadetki w Polsce
· Magicy piłki wyjdą na ulice
· Znicz spadł do drugiej ligi!
· Lasy Młochowskie pełne amatorów MTB
· Szykuje się wielkie ściganie
· Rodzinny Bieg Raszyński
· Już niedługo Bieg Raszyński
· Turniej mini siatkówki rozstrzygnięty
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Puchar Sielanki dla Mazowsza
· MKS Grójec najlepszy w Pierwszym Koszykarskim Kroku
· I i II runda Rallycross Cup w Słomczynie
· 14 medali karateków z Chynowa
· Turniej o puchar Justyny Kozdryk
· Na biegaczy czekały na mecie jabłka
· Skorupski wreszcie w czołówce
· Zwycięska (srebrny medal) próba sił i nerwów Justyny Kozdryk
· Sukces karateków z Chynowa
· Grot Chynów brylował na Opolszczyźnie
· Grójczanie triumfują w Radomiu
· Grad medali karateków Grota Chynów
· Ma żal, że „spadła” z podium
· Pierwsi już w finale
· Pikniki i festyny w gminach
· Noc Świętojańska pełna atrakcji
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest