Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 447), 2012-08-03
Odkryli kolejne skarby z przeszłości

BRWINÓW W Kaniach przy ul. Partyzantów odkryto kilka dymarek - starożytnych pieców hutniczych, służących do wytopu żelaza. Archeolodzy, wstępnie oceniają wiek pieców na około 2 tysiące lat. - Odnaleźliśmy także fragmenty ceramiki, które pozwolą na dokładne wydatowanie znalezisk - mówi archeolog Tomasz Kołomański, który odkryciem zaskoczony nie jest

W trakcie tzw. badań ratowniczych, wyprzedzających prace ziemne związane z budową sieci kanalizacyjnej, Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska odnalazła w pasie inwestycji kilka dymarek. - Są to pozostałości osady hutniczej z okresu wpływów rzymskich, związanej z ludnością kultury przeworskiej - mówi archeolog Tomasz Kołomański. - Nie jesteśmy zaskoczeni tym, co znaleźliśmy, spodziewaliśmy się wręcz takiego odkrycia. W końcu znajdujemy się na obszarze Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego. Funkcjonowało ono na tym terenie od II w. p.n.e. do IV wieku po Chrystusie.

Żelazo i ceramika

Część naziemna dymarek nie zachowała się, ale odnalezione piece były tuż pod dość cienką warstwą nawierzchni ul. Partyzantów. – Pokrywała je jedynie cienka warstwa piachu naniesiona tu w wyniku procesów erozyjnych i eolicznych - informuje archeolog. - Oznacza to, że grunt w tamtych czasach musiał być niewiele niżej niż obecnie.
Wstępnie szacuje się, że dymarki pochodzą sprzed 2 tysięcy lat. - Praca starożytnego hutnika polegała na tym, że wykopywał on dół, tzw. kotlinkę, nadbudowywał szyb o wysokości około 2 metrów - opowiada Kołomański. - Następnie nakładał do środka warstwami na przemian zawierającą żelazo rudę darniową oraz paliwo, czyli wyprażony węgiel drzewny. Dodawano także wapno, składnik niezbędny do wytrącenia się żelaza z rudy. Podczas wypału osiągano temperaturę ok. 1200°C. Żelazo spływało na dół szybu i tworzyła się tzw. łupa, którą po upływie około 24 godzin wyciągano.
Archeolodzy w Kaniach odnaleźli także fragmenty ceramiki, które będą dla nich bardzo cenne. - Ich analiza pomoże ustalić dokładny wiek dymarek - mówi Tomasz Kołomański, który nie jest zaskoczony znaleziskiem. - Było tu jedno z większych centrów hutniczych w Europie, odkryte już w latach 70. XX wieku.

Centrum produkcyjne broni

Właśnie wtedy w Kaniach znaleziono ponad sto starodawnych dymarek, służących do wytopu żelaza. Odkryto także dwie osady hutnicze, datowane na okres od połowy drugiego wieku przed naszą erą do prawie końca drugiego wieku naszej ery, wchodzące w skład Mazowieckiego Centrum Metarulgicznego.
- Żyjący tu ludzie wytwarzali żelazo, które potrzebne było do produkcji broni, m.in. mieczy, grotów włóczni lub oszczepów, bądź okuć tarcz - mówi Kołomański. – W czasach Imperium Rzymskiego ludy żyjące na terenie Barbaricum, więc poza jego granicami, toczyły z legionami Cesarstwa nieustające walki. Zapotrzebowanie na broń było zatem ogromne. Ta produkowana tutaj wędrowała następnie do wojowniczych plemion germańskich. Należy wspomnieć, że ówczesnymi hutnikami spod Pruszkowa byli Wandalowie, którzy kilkaset lat później złupili Rzym. Zresztą stąd też na łobuzów mówi się dziś wandale.

Archeologiczne wakacje

Mieszkańcy są bardzo zainteresowani starożytnym odkryciem. Jeden z nich za zgodą archeologów i pod ich czujnym okiem pomagał nawet przy oczyszczaniu znalezisk. - Jestem tutaj już od samego rana, bo jestem zaskoczony znaleziskiem, tym bardziej że zostało odkryte obok naszego domu - mówi Eryk. - Podoba mi się taka praca, mam fajne archeologiczne wakacje.
Znalezisko niebawem zostanie wyciągnięte z ziemi. - Najpierw jednak dymarki musimy do końca wyczyścić, a potem przekażemy je do placówki muzealnej - informuje Tomasz Kołomański.

FOTO:Żyjący tu ludzie wytwarzali żelazo, które potrzebne było do produkcji broni, m.in. mieczy, grotów włóczni lub oszczepów, bądź okuć tarcz - mówi archeolog Tomasz Kołomański
Anna Żuber
Komentarze
nick: jan,     2012-08-05   20:44:04
Brwinów rządzi !!!

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· GOSiR chce przejąć kluby piłkarskie. Czy jest to dobre rozwiązanie?
· Szum gum w uzdrowisku
· Co dalej z Urbanistów?
· Pechowe przejście dla pieszych?
· Co dalej ze stojącą przy drodze suchą brzozą?
· Zdrożeją ścieki
· Karambol w Zalesiu Dolnym
· Radni za jednością Mazowsza
· Quady i crossy rozjeżdżają piękny las
· Chcą odwołać burmistrza!
· Wsie chcą do miasta. Ruszają konsultacje
· Karambol w Zalesiu. Do szpitala trafiło 7-letnie dziecko!
· Pobiegli w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu
· Weekend z food truckami
· Droga, która zintegrowała mieszkańców
· Turystyka z harcerzami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest