Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie otwockie (nr 451), 2012-08-31
Uczniów mniej, w klasach luźniej

POWIAT Nie dosyć, że od kilku lat zauważalny jest niż demograficzny, zapanowała w powiecie grójeckim moda na szkoły warszawskie. Wydawało się, że w tej sytuacji zmniejszenie liczby uczniów będzie nieuchronne. Tymczasem - jak twierdzi naczelnik wydziału Edukacji i Zdrowia starostwa powiatowego w Grójcu Elżbieta Wojtera - nabór do klas pierwszych szkół różnego szczebla jest na poziomie roku ubiegłego

Niemal we wszystkich szkołach pozostała ta sama liczba oddziałów. Zdarzają się szkoły, w których klas pierwszych jest nawet więcej. Taka sytuacja ma miejsce w Liceum Ogólnokształcącym w Warce, gdzie zamiast dwóch, w tym roku będą trzy oddziały (powstała klasa z rozszerzonym programem z informatyki i fizyki). W LO Grójec mamy 7 oddziałów, w Nowym Mieście nad Pilicą 2 klasy, w Warce – 3. W ZSP w Grójcu sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Do klasy specjalistycznej o kierunku technik ekonomista zgłosiły się 42 osoby, a do dwóch pozostałych: informatycznej – 22 i o kierunku mechanicznym – 17; w związku z tym 13 uczniów z klasy ekonomicznej będzie uczęszczało na przedmioty ogólne z klasą mechaniczną. Oczywiście przedmioty zawodowe uczniowie ci będą mieli oddzielnie. Łącznie w tej szkole jest siedem oddziałów, w których wiedzę będzie zdobywać 180 uczniów. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce są klasy: technik logistyk (26 uczniów), technik żywienia i usług gastronomicznych łączony z technikiem hotelarstwa (35) i są dwie klasy wielozawodowe o łącznej liczbie 44 uczniów. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Wsi łączone są zawody technik ogrodnik i technik architektury krajobrazu (32 osoby) oraz technik obsługi turystycznej i geodeta (22). Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu kształci w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych (32) i technik informatyk (28 osób). Są też dwie klasy łączone o specjalności – technik agrobiznesu i technik handlowiec (33 uczniów). W tej szkole istnieje także klasa wielozawodowa o specjalności operator pojazdów i maszyn rolniczych (20 osób).

Gimnazjum nie będzie
W tym roku dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im Piotra Skargi w Grójcu Zbigniew Krawczak., ze względu na wolne sale lekcyjne, przymierzał się do utworzenia gimnazjum dla uczniów uzdolnionych. Niestety, zgłosiło się zaledwie 16 osób i w związku z małą frekwencją, utworzenie takiej klasy zostało odłożone na przyszły rok.
Najmniejszy nabór uczniów do klas pierwszych był w LO w Nowym Mieście nad Pilicą. Do nauki w nowym roku szkolnym przystąpi tam w klasach pierwszych 50 uczniów. Niewiele większy był nabór w Nowej Wsi – 54 osoby.

Matury i egzaminy zawodowe
Do poprawkowego egzaminu maturalnego przystąpi w naszym powiecie 15 proc. ogółu maturzystów. Dlatego statystyki po tych egzaminach mogą być znacznie lepsze. Przy średniej krajowej 89 proc., w powiecie grójeckim maturę za pierwszym podejściem zdało 87, 91 proc. abiturientów, w technikach średnia krajowa wynosiła 70, u nas – 65,22 proc. Egzamin poprawkowy będzie zdawało 95 osób. Najlepszą szkołą jest bez wątpienia grójeckie liceum. Do egzaminu maturalnego przystąpiło 178 osób. Tylko jedna będzie zdawać maturę ponownie. Na drugim miejscu jest LO w Warce. Tam do egzaminu maturalnego przystąpiło 78, a zdało 66 osób. W Nowym Mieście zdawało maturę 57 uczniów, a pomyślnie przebrnęło egzaminy 45. W ZSP w Grójcu (LO) na 49 uczniów zdało 36.
W technikach sytuacja była więc trochę gorsza. Zastanawiać może wynik osiągnięty przez maturzystów z Nowej Wsi – zaledwie 53,33 proc. uczniów cieszyło się z otrzymanego świadectwa.

W Grójcu dzwonek dla 2698 dzieci
A jak przedstawia się sytuacja w szkołach podstawowych i gimnazjum w mieście i gminie Grójec? Uczęszczać do nich będzie 2 347 uczniów oraz 351 dzieci w 16 oddziałach przedszkolnych przy szkołach. Ze względu na niż demograficzny, od kilku lat zmniejsza się liczba dzieci w szkołach. Również w gminie Grójec sporo dzieci ubyło. Nie zmniejszono jednak liczby oddziałów – zamiast po 25 - 30 dzieci, teraz będzie w oddziałach po 20.
Podobna jest sytuacja w gimnazjum - w klasach było 30 dzieci, a teraz średnio oddziały liczyć będą 22-24 dzieci. Najwięcej uczniów jest w szkole nr 1 w Grójcu. Z tego powodu planuje się nawet zmianę podziału miasta na obwody szkolne. Część ulic z obwodu PSP nr 1 będzie przeniesionych do „2”. Jeszcze cztery lata temu obie szkoły miały podobną liczbę dzieci - teraz w „1” będzie 700, a 440 uczniów w „2”.
Wbrew ogólnym tendencjom, gminie szkół nie ubywa. Nauka prowadzona będzie w placówkach: Publicznym Gimnazjum w Grójcu, Publicznych Szkołach Podstawowych Nr 1, Nr 2 i Nr 3, Publicznej Szkole Podstawowej w Bikówku, Publicznej Szkole Podstawowej w Częstoniewie, Publicznej Szkole Podstawowej w Lesznowoli, Publicznym Przedszkolu nr 2 w Grójcu (zostało poszerzone o trzy oddziały, które wcześniej prowadziły siostry zakonne) oraz Publicznym Przedszkolu nr 4 w Grójcu. A więc w 6 szkołach podstawowych, 2 przedszkolach i gimnazjum.
Leszek Świder

tagi:    niż demograficzny    klasy    dzieci    uczniowie    niż demograficzny

Komentarze
nick: v,     2012-09-01   22:10:30
A dlaczego nie ma LO w Mogielnicy??? Chyba jeszcze jest w grójeckiem!

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
· Internet stacjonarny w Warszawie i okolicach - wybierz niezawodne połączenie dla swojego domu!
· Udana Noc Muzeów
· Budują drogi, aż miło
· Szukasz pracy? Odwiedź targi Pracy w Piasecznie
· Radni: żeby puścić autobus, trzeba najpierw wybudować drogę
· Wybudują osiedlową drogę za prawie 7 mln zł!
· Charytatywny Kiermasz Książki po raz kolejny w kalwaryjskiej bibliotece
· Twórczo i na szczytny cel
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest