Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 stycznia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 stycznia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 stycznia 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 456), 2012-10-05
Zalesie Górne najaktywniejszym sołectwem na Mazowszu

PIASECZNO W środę ogłoszono wyniki konkursu na najaktywniejsze sołectwo na Mazowszu, zorganizowanego przez Wojewodę Mazowieckiego, Jacka Kozłowskiego. Do konkursu zgłosiły się 32 sołectwa. Pierwszą nagrodę otrzymało sołectwo Zalesie Górne, które od czterech lat wydaje miesięcznik „Przystanek Zalesie”

W drugiej edycji konkursu ogłoszonego przez wojewodę Jacka Kozłowskiego wyróżniono pięć sołectw, przyznając nagrody o łącznej wartości około 20 tys. zł. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Gazeta na medal
Kapituła konkursowa uznała, że w latach 2011 - 2012 na Mazowszu najaktywniejsze było sołectwo Zalesie Górne, które od 2008 r. regularnie wydaje gazetę „Przystanek Zalesie”. Ukazuje się ona jedenaście razy w roku w nakładzie 700 egzemplarzy i dostępna jest bezpłatnie w 15 sklepach na terenie Zalesia. - Do stałych czytelników wersji papierowej dochodzi około 2000 osób czytających naszą gazetę za pośrednictwem Internetu – mówi Andrzej Szczygielski, członek rady sołeckiej, były redaktor naczelny „Przystanku Zalesie”. Zainteresowani mogą przeczytać artykuły na trzech stronach internetowych: www.zalesie-gorne.eu, www.zalesie-gorne.pl oraz www.powiat-piaseczynski.info. Na łamach gazety umieszczane są informacje o bieżących działaniach sołtysa i rady sołeckiej oraz najważniejszych problemach wsi. Do tego dochodzą ważne ogłoszenia gminne, ukazywana jest aktywność różnego rodzaju organizacji społecznych, poruszane są kwestie bezpieczeństwa, opisywane gminne inwestycje. - Staramy się też pisać o sukcesach naszych uczniów, czy seniorów, upubliczniając sprawy o których wcześniej wiedziała niewielka grupa osób – dodaje Andrzej Szczygielski, podkreślając, że wielkim sukcesem było to, że udało się zaktywizować do tworzenia gazety mieszkańców, którzy tak naprawdę piszą ją dla siebie.
Druk gazety od dwóch lat jest opłacany z funduszu sołeckiego (pomocy technicznej od początku udzielało bezpłatnie Studio Furia), jednak to tylko jedna z niewielu inwestycji realizowanych co roku przez radę sołecką. Za pieniądze z funduszu (około 32 tys. zł rocznie) powstają m.in. nowe place zabaw i kupowane są materiały wykorzystywane w klubie kultury.Docenieni przez wojewodę
Podczas finałowej gali w Urzędzie Wojewódzkim podkreślono, że „Przystanek Zalesie” upublicznia sposób wydawania funduszu sołeckiego i w największym stopniu integruje społeczność lokalną. - Pamiętajmy, że nie tylko sołtysi mogą być liderami najmniejszych społeczności, choć najczęściej bez ich zaangażowania rozwój wsi nie jest możliwy – mówił podczas gali wojewoda Jacek Kozłowski. Wśród wyróżnionych sołectw oprócz Zalesia Górnego znalazły się także: Rysie (gmina Tłuszcz), Konary (gmina Nasielsk), Opypy (gmina Grodzisk Mazowiecki) oraz Borki – Sołdy (gmina Wiśniew). Doceniono je m.in. za utworzenie świetlic wiejskich, budowę placu zabaw i rekreacji społecznej oraz organizację powiatowych zawodów strzeleckich.

Dostali komputer i głośniki
Za zwycięstwo w konkursie sołectwo Zalesie Górne otrzymało nagrody rzeczowe o wartości około 7 tys. zł. W imieniu rady sołeckiej odebrali je Ewa Kamińska, redaktor naczelna „Przystanku Zalesie”, Andrzej Szczygielski – były redaktor naczelny i sołtys Zalesia Górnego, Ewa Molenda-Stroińska, która podkreśla uroczysty charakter gali i fakt, że oprócz wojewody brało w niej udział wielu wysokich rangą urzędników. - Otrzymaliśmy kolumny nagłaśniające i wzmacniacz, które trafią do domu kultury oraz laptop i kombajn multimedialny, które zamierzamy przekazać prężnie działającemu u nas klubowi seniora – mówi Andrzej Szczygielski.
Tomasz Wojciuk


Przeczytaj też
Zjednoczeni w śpiewie (2017-12-15)
Gmina nie dogadała się z harcerzami? (2017-11-03)
Wyasfaltowali Tuwima (2017-11-03)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Mieszkańcy Żabieńca zbierają na nowy dom dla pogorzelców
· Dramat na Karczunkowskiej
· Piesi jak na linii frontu
· Pasażerowie wystawieni do wiatru
· Chcą nam zabrać słońce!
· Książki znalezione przez mieszkankę trafiły pod dach
· Spółdzielnia zakazała dokarmiania kotów
· Pomóżmy Jankowi!
· Od przewijaków po kącik relaksu
· Kolejarze, dajcie żyć!
· Mieszka w walącym się domu
· Ograbieni wciąż walczą z bankiem
· Z maczetą na grzyby
· Straż miejska wlepia mandaty przy ZUS-ie
· Kocham i szanuję swój zawód
· „Kosmiczne” pomidory urosły w centrum Piaseczna
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
· Kultura jazdy a rondo Królewska
· Błyskawiczna pomoc
· Pogorzelcy potrzebują pomocy
· Festiwal Otwartych Ogrodów
· Wspólna uprawa warzyw? Czemu nie!
· Przyszłość wójta i rady w rękach mieszkańców
· Na majówkę, na żaglówkę
· Linia 400 kV – nowe otwarcie
· Smog na ulicach
· W niedzielę koniec głosowania
· Dziś dzień pamięci ofiar obozu Dulag 121
· Obywatelski tort podzielony
· Oddaj swój głos!
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest