Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 462), 2012-10-23
Jest diagnoza dla centrum medycznego

RASZYN Dwa dni po otwarciu Centrum Medycznego Raszyn odbyła się publiczna dyskusja na temat funkcjonowania ośrodka. Mieszkańcy i radni podkreślali, że nowy budynek to za mało, by zlikwidować chore kolejki do lekarzy, które ustawiają się nawet o 3 w nocy. W spotkaniu udział wzięła także dyrekcja Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota i kierownictwo placówki

Centrum Medyczne Raszyn, z nowo dobudowaną częścią, powstało na bazie ośrodka zdrowia, który przed laty był nawet „bohaterem” ogólnopolskiej prasy. Opisywała ona kolejki po numerki, w których ludzie ustawiali się jeszcze w nocy. Jak przyznają lekarzom sami pacjenci, potrafią koczować pod przychodnią od 3 w nocy.
Inicjatorem spotkania, które odbyło się 14 listopada, czyli zaledwie dwa dni po uroczystym otwarciu nowej części ośrodka, był przewodniczący rady gminy Dariusz Marcinkowski. - Ładny budynek to nie wszystko, on nie leczy, to ludzie leczą - stwierdził. - Jak planują państwo pracę Centrum Medycznego Raszyn?

Stoi, bo się boi
Dyrekcja Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota, której podlega CMR, zwróciła uwagę, że kolejki generowała trudna sytuacja kadrowa. - Nie dało się obsłużyć 10 tys. osób dwoma funkcjonującymi lekarzami - stwierdził Krzysztof Zakrzewski, dyrektor SZPZLO. - Wprowadziliśmy dziś nowego lekarza, a od 20 listopada kolejnego. - Obsada będzie coraz bardziej satysfakcjonująca i to poprawi dostępność do usług. Na pewno trzeba przeorganizować pracę rejestracji, planować wizyty na godziny.
Zdaniem dyrekcji SZPZLO z czasem, dzięki nowym etatom i reorganizacji pracy problem oczekiwania w długich kolejkach powinien zniknąć. - One tworzą się w nocy nie dlatego, że ktoś lubi w nich stać, tylko boi się, że nie zostanie obsłużony - zauważył wójt Andrzej Zaręba. - Może to też kwestia przyzwyczajenia. Trzeba nauczyć mieszkańców tego, że mogą przyjść o godz. 7 i zagwarantować im, że dostaną się do lekarza.
SZPZLO Warszawa-Ochota planuje poszerzenie wachlarza usług, rozwinięcie stomatologii czy informatyzacja ośrodka i wprowadzenie rejestracji przez Internet. - Łatwiejszy dostęp do lekarzy właśnie m.in. poprzez informatyzację to plan minimum i chcemy to realizować od początku przyszłego roku - zapewniał Zakrzewski. - W nieodległej przyszłości powstać mają także cztery nowe poradnie, najpierw kardiologiczna i reumatologiczna, następnie - po wyremontowaniu starej części CMR - okulistyczna oraz chirurgiczna.

Potrzebny czas
Część obecnych na spotkaniu oburzył fakt wydawania większej liczby numerków dla nagłych przypadków niż na wizyty planowe. Ponadto okazało się, że kiedy jeden lekarz ma pełną listę pacjentów, inny z braku chętnych ma „okienko”. - Rozumiem, że jako dyrekcja macie wpływ na organizację przychodni - dopytywał sołtys Rybia II Andrzej Górecki. - Jeśli kierownik nie może właściwie zorganizować tej pracy, to możemy go zmienić - stwierdził Andrzej Barcik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa SZPZLO. - Coś szwankuje w organizacji pracy od lat, czy pan w ogóle coś może? - dopytywał Andrzej Górecki. - Mam ograniczony wpływ na organizację pracy w ośrodku - stwierdził Zakrzewski. - Niech pan pochyli się nad problemem tej placówki - odparł Górecki.
Podczas spotkania okazało się także, że są duże dysproporcje pomiędzy wynagrodzeniami dla lekarzy a tzw. personelu pomocniczego, na przykład pielęgniarek czy rejestratorek. Wskazano, że może to negatywnie wpływać na obsługę pacjentów. - Jeśli to pacjent idzie sam do lekarza i pyta czy go przyjmie dodatkowo, to chyba coś jest nie tak, to jest złe - ocenił wójt Zaręba. - Powinno być odwrotnie, że to pani z rejestracji ustala to z lekarzem.
- Mamy już diagnozę, więc dajmy kierownictwu szansę pracy w nowych warunkach w nowej obsadzie - apelował Andrzej Barcik. - Po pewnym czasie będziemy mogli ocenić czy coś się zmieniło. - Przyjmujemy państwa uwagi do serca i będziemy starać się, żeby w przychodni było coraz lepiej - powiedziała Agata Kuran-Kalata, kierownik CMR. - Nie oczekujcie jednak, że to się zmieni z dnia na dzień, na wszystko potrzeba czasu.
Radna Maria Makarska zaproponowała, aby zaczerpnąć wzorce z innych, dobrze prosperujących przychodni, niekoniecznie prywatnych.


FOTO: W publicznej dyskusji nt. niezadowalającej pacjentów pracy raszyńskiego ośrodka udział wziął Krzysztof Zakrzewski, dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota (z prawej) oraz Andrzej Barcik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa SZPZLO
ANNA ŻUBER

tagi:    centrum medyczne    kolejki    numerki

Przeczytaj też
Kiedy większe Auchan? (2019-01-18)
Gorączka w pogotowiu (2019-01-11)
Hala nieco mniej „kosmiczna” (2018-12-21)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jak przygotować się do sezonu grzewczego – zobacz ofertę hurtowni instalacyjnej Euroterm w Piasecznie
· Obejrzyj film o Polakach w Norwegii
· Strażacy z OSP Nowa Wola wygrali zawody pożarnicze
· Już w sobotę Tataspartakiada
· Są wyniki budżetu obywatelskiego
· Dziurawa Kormoranów. Kiedy gmina utwardzi drogę?
· Kabaret Chyba zaprasza
· Co się stało z białym koniem?
· Buspas na Puławskiej wzbudza kontrowersje
· Festiwal Maklaka znów zaskoczył
· Szkoła w Łbiskach skończyła 60 lat
· Piękne książki mają wzięcie
· Jak dbać o miedź, by zachować piękny wygląd naczyń miedzianych?
· Co to jest witamina ADEK?
· Dawna jednostka wkrótce będzie przypominała perełkę
· Nauka poprzez zabawę
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest