Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 466), 2012-12-21
Choinkę przywiążemy do żyrandola

JAKTORÓW Ciasnota, woda niezdatna do spożycia, zagrzybienie i brak perspektyw na jakikolwiek remont. W takich warunkach przy ul. Parkowej żyje kilkanaście rodzin w lokalach należących do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Władze uczelni twierdzą, że najemcy nie płaca czynszu, stąd brak napraw i modernizacji. - SGGW chce się nas w ten sposób pozbyć i sprzedać nieruchomości z działkami – odpowiadają mieszkańcy

Zabudowa ulicy Parkowej w Jaktorowie nie różni się specjalnie od pozostałej części wsi. Wyjątkiem są trzy piętrowe budynki mieszkalne należące do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dawniej były to mieszkania pracownicze dla zatrudnionych w jaktorowskiej filii uczelni. Kilkanaście lat temu zaczęto je wynajmować prywatnym osobom.
W jednym z trzech budynków SGGW przy ulicy Parkowej mieszka rodzina Markowskich. Dwoje rodziców i siedmioro dzieci zajmuje kuchnię z pokojem, razem 43 metry kwadratowe. W ich lokalu na piętrze jest ciasno, piętrowe łóżka stoją obok siebie, jak w koszarach. W pierwszym odruchu trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy cała rodzina jest w tym samym czasie w mieszkaniu. - Mieszkamy tutaj od 15 lat i od tego czasu nie było ani jednego remontu – mówi Grażyna Markowska. - Na ścianie jest grzyb, który zagraża zdrowiu i życiu naszych dzieci. Nie ma bieżącej wody, która nadawałby się do spożycia. Taką musimy przywozić sobie spod urzędu gminy. Tę, którą mamy doprowadzoną ze studni można zmyć naczynia. Do prania nie nadaje się, bo rzeczy stają się szare.
Swoim położeniem rodzina próbowała zainteresować władze gminy. Jednak na budownictwo komunalne czy socjalne Jaktorów nie ma środków finansowych. - Usłyszeliśmy, że są pieniądze, ale na inne inwestycje – dodaje Grażyna Markowska. Samorząd planuje tego typu przedsięwzięcia, ale na razie w odległej przyszłości. Na dzień dzisiejszy nie ma nic do zaproponowania swoim mieszkańcom. - Liczba lokali socjalnych czy komunalnych w zasobach gminy równa się zeru – odpowiada krótko zastępca wójta Zbigniew Guzewski.
Mieszkańcy ul. Parkowej mówią, że nie stać ich na wynajęcie odpowiednio dużego mieszkania dla tak licznej rodziny, a ceny wykupu zaproponowane przez właściciela budynków były zaporowe. - Pięć lat temu usłyszeliśmy, że możemy kupić to mieszkanie za 96 tys. złotych – tłumaczy Tomasz Markowski. - Kiedy się tutaj wprowadzaliśmy nie było takiej wilgoci. Wszystkie lokale były zajęte i ogrzewane. Sami chcieliśmy coś naprawiać. Teraz to już jest rudera. SGGW nie robi nic, aby poprawić standard tych lokali, na dodatek nie pozwala robić remontów we własnym zakresie Kiedy kilka lat temu razem z sąsiadami wymieniliśmy okna na nowe, bo przez tamte wiał wiatr, a zimą sypał śnieg, to uczelnia wytoczyła nam proces sądowy. Wygraliśmy go, ale zaraz otrzymaliśmy pismo, że nie może być następnych remontów, nawet na własny koszt.
Dzisiaj, zajętych jest tylko część lokali z budynków przy ulicy Parkowej. Tam, gdzie nikt od dawna nie mieszka, zielony szlak zagrzybienia sięga parapetów okien. - SGGW specjalnie nie wynajmuje już mieszkań – mówi Grażyna Markowska.
- Wiem, bo córka sąsiadki starała się o jedno z pustych. Dowiedzieliśmy się, że SGGW zależy na pozbyciu się najemców, bo same działki są wielokrotnie więcej warte, niż te wszystkie zabudowania.
Władze uczelni nie kryją, że zainteresowane są pozbyciem się nieruchomości przy ulicy Parkowej (21a, 23b, 25c). - Do mieszkańców budynku położonego przy ul. Parkowej 21a (dwa lokale mieszkalne), 9 października bieżącego roku została wysłana propozycja sprzedaży całej nieruchomości, mieszkańcy ustosunkowali się do propozycji pozytywnie – zadeklarowali chęć kupna – informuje dr inż. Krzysztof Szwejk, rzecznik prasowy SGGW. - Wartość nieruchomości została ustalona zgodnie z operatem szacunkowym przygotowanym przez rzeczoznawcę majątkowego. Cena wykupu została ustalona zgodnie z ustawą o zasadach zbywania mieszkań, będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem skarbu państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością skarbu państwa.
Według władz uczelni, mieszkańcy pozostałych dwóch budynków mają zaległości w płaceniu czynszu z kilkudziesięciu okresów rozliczeniowych. - Konsekwencją przeprowadzenia nieskutecznego postępowania komorniczego w tej sprawie było wystąpienie przez SGGW z ugodą w przedmiocie spłaty zadłużenia – dodaje Krzysztof Szwejk. - Ugody zostały podpisane 14 grudnia 2011 roku przez część mieszkańców nieruchomości przy ul. Parkowej 23b i 25c. Miała ona na celu rozłożenie płatności na drobne raty. Warunki ugody nie zostały dotrzymane przez najemców. W konsekwencji, jeden z lokatorów z budynku nr 25c, w ostatnim czasie dostał nakaz eksmisji. Z powodu zaległości z tytułu opłat czynszowych (ok. 100 zł miesięcznie), uczelnia nie ma możliwości przeprowadzania remontów nieruchomości.
Rodzina Markowskich płaci za czynsz 150 zł miesięcznie. - Tak, mieliśmy problemy z uiszczaniem opłat, ale to już minęło – mówi Grażyna Markowska. - Niestety, zanim zaczęły się nasze kłopoty remontów budynku i mieszkań i tak nie było. Owszem zdarzały się jakieś naprawy, ale konsekwencją ich jest np. przeciekanie dachu albo „wyskakiwanie” korków elektrycznych z powodu wadliwie wykończonej instalacji.
Na kogo pomoc mogą liczyć najemcy z Parkowej? - Lekarze mówią, że dzieci nie powinny żyć w takich warunkach, gmina nie ma żadnych lokali, GOPS od czasu do czasu coś zaoferuje, a SGGW robi wszystko, aby te budynki rozleciały się – wylicza Grażyna Markowska. - Przed nami święta. Zastanawiamy się, co z choinką. Jedna z córek powiedziała, żeby ją przywiązać do żyrandola, bo nie mamy gdzie jej postawić.
Sławomir Krejpowicz

tagi:    SGGW    wilgoć    mieszkania

Komentarze
nick: bydle,     2013-01-03   10:17:19
ważne że jest satelita na ścianie ta antena jest kluczowa ona spina konstrukcję budynku i scala patologiczna rodzinę przed telewizorem
nick: czarnula,     2013-01-23   21:36:11
nie znasz tej rodziny a ją tak oceniasz.Dla Twojej wiadomości to nie "patologiczna" rodzina jak to okresliłeś tylko zwykła kochająca się rodzina

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· 50 lat w szczęściu i zdrowiu
· Wspólny taniec przegnał deszcz
· Rodzinny piknik z filmem
· Z bagażnika do bagażnika
· Znana aktorka posprzątała teren obok Parku Zdrojowego
· Uczniowie z Józefosławia zwycięzcami konkursu filmowego!
· Piłkarze chcą pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji!
· Męska odzież militarna – co pasuje do spodni moro? Jak zestawiać?
· Patelnie kamienne – 3 porady dla użytkownika
· Policjanci podsumowali ubiegły rok
· Wielka Orkiestra zagra w powiecie piaseczyńskim
· Coraz bliżej szybkiego internetu
· Naklejka życia
· Ursynów - historia dzielnicy
· Kombatanci nie dostaną paczek na święta?
· Chcą nowych znaków i przebudowy spowalniacza
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest