Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 469), 2013-01-23
Winda ruszyła po dwóch miesiacach

RASZYN Przez dwa miesiące w Centrum Medycznym Raszyn nie funkcjonowała winda, przewożąca pacjentów rehabilitacji na drugie piętro. Urządzenie zaczęło szwankować zaledwie dwa dni po uroczystym otwarciu placówki, a wielu pacjentów zrezygnowało z korzystania z usług. Wójt Andrzej Zaręba przyznaje, że otwarcie nowej części ośrodka zdrowia, póki co, nie przyczyniło się do podwyższenia poziomu usług. Nie wykluczone, że dojdzie do zmiany operatora placówki

Awaria dźwigu osobowego nastąpiła akurat tuż przed spotkaniem z dyrekcją Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota, któremu podlega placówka. Poinformowały o tym Agata Kuran-Kalata, kierownik CMR oraz Teresa Nowak, pielęgniarka koordynująca (obie są także radnymi rady gminy Raszyn), które spóźniły się na spotkanie właśnie z powodu awarii. Wówczas w windzie utknęli pacjenci, co okazało się dopiero początkiem problemów.

Zbieg okoliczności?
Kilkanaście dni później na sesji rady gminy Nowak ponownie zgłosiła, że winda nie funkcjonuje, a część pacjentów zrezygnowała z fizykoterapii. Ich stan zdrowia nie pozwala na wejście na drugie piętro schodami. Wójt Andrzej Zaręba zapewniał wtedy, że zajmie się sprawą w trybie pilnym.
Jednak urządzenie nie działało ani w grudniu ani na początku stycznia. - To patowa sytuacja - stwierdza Teresa Nowak. - Chorzy skarżą się, są rozczarowani zaistniałą sytuacją. Trudno im się dziwić, ale swoje zdenerwowanie rozładowują na nas, choć nie możemy w tej kwestii nic zrobić. O sprawie poinformowaliśmy urząd gminy, jak i dyrekcję SZPZLO.
- Zaraz po sesji, na której zgłoszono problem z windą, wójt Andrzej Zaręba rozmawiał z dyrekcją placówki - poinformował Michał Kucharski, p.o. sekretarza gminy Raszyn. - Najprawdopodobniej problem wynika z tego, że operator nie wyłonił konserwatora dla tego typu urządzeń w swoich ośrodkach zdrowia, a bez tego nie może być ono używane.
Jeszcze 9 stycznia pacjenci nie mogli korzystać z dźwigu. Wójt ponownie skontaktował się z SZPZLO Warszawa-Ochota. - Rano nie jeździła, ale po kilku godzinach została w końcu uruchomiona - poinformował Andrzej Zaręba. - Trudno ocenić na ile to zbieg okoliczności, a na ile pomogła moja interwencja u dyrekcji placówki.

Musi być margines
Konkretów na temat powodu problemów z dźwigiem próżno szukać w SZPZLO. Faktem jest, że obiekt oddano do użytku w listopadzie i jest w okresie gwarancyjnym, a jak zwykle na końcu ucierpieli pacjenci. - Dziś można wysnuć wniosek, że popełniono błąd logistyczny - stwierdza Dariusz Marcinkowski, przewodniczący gminy Raszyn. - Gdyby rehabilitacja zlokalizowana była na parterze, w ogóle nie byłoby problemu.
Jak przyznaje Andrzej Zaręba, otwarcie nowej części ośrodka zdrowia, póki co, nie przyczyniło się do podwyższenia poziomu usług – choć personel bardzo się stara zmienić sytuację. - W dalszym ciągu od mieszkańców docierają do nas negatywne sygnały na temat zarządzania ośrodkiem zdrowia - przyznaje wójt. - Wprawdzie liczba lekarzy wzrosła, ale w ostatnich tygodniach pojawiły się problemy kadrowe w rejestracji. Uważam, że liczba osób z tzw. personelu pomocniczego również powinna być zwiększona. W razie absencji z powodu chorób musi być jakiś margines bezpieczeństwa, aby umawianie wizyt przebiegało sprawnie.
Władze gminy zapewniają, że są w stałym kontakcie z dyrekcją SZPZLO Warszawa-Ochota. - W kwestii zarządzania placówką nie mamy nic do powiedzenia, staramy się jednak mobilizować operatora do jak najlepszej obsługi naszych mieszkańców - podkreśla Andrzej Zaręba. - Być może placówka potrzebuje twardej ręki, determinacji i większej uwagi zwróconej na zarządzanie, bo ja w tym zakresie widzę marazm. Nie chcę jednak wypowiadać się na temat pracy pani kierownik Agaty Kuran-Kalaty. To dyrekcja placówki decyduje o kształcie kadry.
Wójt nie ukrywa, że istnieje groźba rezygnacji z obecnego operatora, jeśli się nie zmieni jakość usług do końca trwania umowy, wygasającej w lutym 2014 roku.

ANNA ŻUBER

tagi:    zdrowie    raszyn    centrum medyczne raszyn

Przeczytaj też
Kiedy większe Auchan? (2019-01-18)
Gorączka w pogotowiu (2019-01-11)
Hala nieco mniej „kosmiczna” (2018-12-21)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Dofinansowanie na zakup szkolnego autobusu
· W niedzielę zagra WOŚP!
· Coraz głośniej nad głowami
· Strażacy otrzymali sprzęt za ponad 1 mln zł
· Gwiazda opowie o ekologii
· Coraz bliżej remontu dwóch fatalnych dróg
· Otoczenie dworu w Brześcach jest jednak zabytkiem
· Pierwsze takie rolkowisko
· 9-krotne podwyżki cen ciepła
· Arche pobuduje hotel na terenie dawnej fabryki papieru
· Muszą płacić jak za garaż, chociaż go nie mają
· Uwaga na śliskie oznaczenia
· Powstała nowa droga. Jest tylko jedno „ale”
· Zbliża się przebudowa ważnej drogi
· Bezpłatna pomoc prawna
· Kolejne mistrzostwo Oliwii
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· 51-latek trzymał marihuanę w głośniku
· UWAGA AWARIA! Dziś nie zarejestrujesz auta!
· Śmiała wizja przebudowy alei Krakowskiej
· Miasto stawia na energię termalną
· Ewakuowali mieszkańców z płonącego domu
· Huczne otwarcie obwodnicy. Padnie rekord Polski?
· Pracowity rok dla strażaków
· Szkoła Podstawowa nr 3 wkrótce zmieni swoje oblicze
· Gigantyczny awans LO w Milanówku
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
Wydanie:
OTWOCKIE
· Policja zarekwirowała 71 automatów do gier hazardowych
· Mieszkańcy dojadą do PKP Falenica
· Kompan od kieliszka ukradł mu mercedesa
· Zamknięty most, objazdy!
· Kolejne ulice z oświetleniem LED-owym
· Kradł i myślał, że jest bezkarny
· Amfetamina w Karczewie
· Ruszyły miejskie inwestycje
· Był zbyt pijany, aby dmuchać w alkomat
· 200 lat dla Pani Heleny!
· Hakerzy zaatakowali przychodnię
· Tragedia na torach
· Zatrzymano internetowego oszusta
· Ranking Perspektyw. Gigantyczny awans LO w Milanówku
· 96. urodziny ps. „Ali Rawicz” łączniczki z Powstania Warszawskiego
· Ulica w centrum Otwocka zyska nową nawierzchnię
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest