Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 477), 2013-03-22
Centrum medyczne z koordynatorem

RASZYN Agata Kuran-Kalata nie jest już kierownikiem Centrum Medycznego Raszyn. Od kilku tygodni p.o. koordynatora komórek organizacyjnych placówki jest Jerzy Ochman. - Jedną z pierwszych zmian, jakie wprowadziłem w poradniach, była likwidacja numerków, dzięki czemu wśród pacjentów nie ma walki, przepychanek na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy - mówi Ochman

Mimo oddania do użytku w listopadzie ubiegłego roku nowo wybudowanej części ośrodka w Raszynie, pacjenci wciąż mieli wiele zastrzeżeń co do funkcjonowania placówki. Zasypywany skargami od mieszkańców, czy to w sprawie problemów z dodzwonieniem się do placówki, czy długich kolejek do lekarzy internistów, raszyński magistrat wielokrotnie zwracał się do operatora Centrum Medycznego Raszyn, którym jest Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota, o poprawę dostępności świadczonych usług.

Numerki skasowane
W końcu SZPZLO zdecydował się na poważną zmianę personalną. Od kilku tygodni Agata Kuran-Kalata nie jest już kierownikiem placówki. Pełniącym obowiązki koordynatora komórek organizacyjnych jest Jerzy Ochman, dotychczasowy Koordynator Poradni Rehabilitacji CMR.
- Zmiana ma na celu polepszenie organizacji pracy ośrodka - mówi Jolanta Stefanowska, zastępca dyrektora ds. organizacji i nadzoru SZPZLO. - Od kilku tygodni obowiązki te pełni pan Ochman, a my bacznie przyglądamy się efektom jego pracy. Póki co jest na trzymiesięcznym okresie próbnym, po którym podsumujemy jego działania.
Jerzy Ochman od kilku lat koordynował pracę poradni rehabilitacyjnej w raszyńskiej placówce. - Już dwa lata temu wprowadziłem zapisy na godziny i jedną z pierwszych zmian, jakie wprowadziłem w pozostałych poradniach była właśnie likwidacja numerków - mówi p.o. koordynatora komórek organizacyjnych działalności podstawowej. - Myślę, że już widać większy porządek i nie ma walki, przepychanek na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy. Ponadto doszło do pewnych zmian personalnych, m.in. przesunięcia pracowników rejestracji z poradni rehabilitacji do poradni internistycznej, aby usprawnić tam obsługę pacjentów. To w chwili obecnej jeden z priorytetów. W związku z sygnałami, iż mieszkańcy mają problemy z dodzwonieniem się do placówki, za zgodą dyrekcji SZPZLO rejestracja zyskała pod potrzeby pacjentów telefon komórkowy. Informacja o tym jest ogólnodostępna na tablicy informacyjnej w holu głównym na parterze i w rejestracji głównej CMR. Obecnie realizowane jest przeprogramowanie centrali telefonicznej, dające dodatkowy numer stacjonarny z dostępem do rejestracji ogólnej i możliwość samodzielnego wybierania numeru wewnętrznego rozmówcy przez zainteresowanego - dodaje.

Dużo wizyt domowych
Jerzy Ochman zdaje sobie sprawę z ogromnych oczekiwań SZPZLO, władz gminy, ale przede wszystkim pacjentów. - Systematycznie organizuję spotkania dyscyplinująco-organizacyjne z personelem, zarówno indywidualne, jak i z grupami zawodowymi - podkreśla Ochman. - Zmiany wymaga bowiem także mentalność części pracowników, nad czym cały czas pracujemy.
Jak podkreśla Jerzy Ochman, pewnych sytuacji, jak na przykład absencji lekarzy z powodu chorób czy urlopów na żądanie, nie da się uniknąć i przewidzieć kierownictwu CMR. Podobnie jak nieodpowiedzialnych zachowań pacjentów. - Mamy bardzo dużo wizyt domowych, a przez telefon trudno jest lekarzowi ocenić czy pacjent jest w stanie dotrzeć do przychodni, czy nie - stwierdza. - Mieliśmy przypadek, kiedy pacjent telefonicznie opisywał objawy wskazujące na poważne problemy kardiologiczne. Na miejscu okazało się, że nic mu nie jest, a chciał tylko, żeby lekarz wypisał mu receptę. Takich nieuzasadnionych wizyt domowych jest sporo, a one także przyczyniają się wydłużania kolejek do lekarzy w ambulatorium. Dwie wizyty domowe to bowiem sześciu pacjentów, których nie można było przyjąć w ośrodku.

Rozszerzyć ofertę
Jak zapewnia Jerzy Ochman, SZPZLO usilnie poszukuje kolejnych lekarzy, którzy zasililiby skład obecnej kadry. W najbliższym czasie planowane jest zatrudnienie kolejnego internisty. Ponadto najprawdopodobniej mieszkańcy od kwietnia korzystać będą mogli z konsultacji udzielanych przez ortopedę-traumatologa z dodatkową specjalizacją rehabilitacji, który wstępnie przyjmowałby raz w tygodniu. To powinno zabezpieczyć obecne potrzeby placówki w tym zakresie. - Chciałbym, aby w niedalekiej przyszłości większość zapisów do lekarzy odbywała się telefonicznie - dodaje Ochman. – Będzie to możliwe po usprawnieniu centrali i myślę, że już niebawem to nastąpi. To dodatkowe, ale konieczne do poniesienia koszty i w tym wszyscy są zgodni.
Tymczasem twa dalsza część inwestycji, polegająca na remoncie istniejącego od lat budynku ośrodka zdrowia. Jego połączenie z oddaną do użytku w listopadzie nową częścią ma zapewnienić mieszkańcom jeszcze szerszą ofertę medyczną.
W ostatnim czasie wyburzono niepotrzebne przegrody i przygotowano wnętrza do realizacji wnętrza zgodnie z nowym projektem. W wyremontowanej części Centrum Medycznego Raszyn, na najniższej kondygnacji znajdować się będą magazyny, pomieszczenia techniczne oraz archiwum. Na parterze wybudowane zostaną natomiast pokoje biurowe, kolejna rejestracja, gabinet lekarski, gabinet RTG oraz serwerownia, a na piętrze zlokalizowane będą gabinety specjalistyczne: laryngologiczny, kardiologiczny z pracownią EKG, chirurgiczny z salą opatrunkową, gabinet konsultanta, pracownia USG oraz pokoje pielęgniarki przełożonej oraz środowiskowej. Na każdy poziom dostać się będzie można windą.
Odświeżona i bardziej funkcjonalna część ośrodka ma być oddana do użytku pod koniec roku.
ANNA ŻUBER

tagi:    centrum medyczne    numerki    kolejki    pacjent

Przeczytaj też
Kiedy większe Auchan? (2019-01-18)
Gorączka w pogotowiu (2019-01-11)
Hala nieco mniej „kosmiczna” (2018-12-21)
Komentarze
nick: Konrad Zubko,     2013-04-04   18:16:05
Kiedy będzie prowadzona rehabilitacja w domu pacjenta? Ile trwa oczekiwanie na rehabilitację zapisaną przez lekarza jako cito?
nick: Dupa Dupa,     2013-05-24   12:14:56
Pan Jerzy Ochman niech sie poda do dymisji odrazu! debilny dziad!
nick: Awway,     2013-09-12   13:04:57
Współczuję pracownikom i pacjentom, Pan Jerzy to w cyrku może być koordynatorem małp.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Obejrzyj film o Polakach w Norwegii
· Strażacy z OSP Nowa Wola wygrali zawody pożarnicze
· Już w sobotę Tataspartakiada
· Są wyniki budżetu obywatelskiego
· Dziurawa Kormoranów. Kiedy gmina utwardzi drogę?
· Kabaret Chyba zaprasza
· Co się stało z białym koniem?
· Buspas na Puławskiej wzbudza kontrowersje
· Festiwal Maklaka znów zaskoczył
· Szkoła w Łbiskach skończyła 60 lat
· Piękne książki mają wzięcie
· Jak dbać o miedź, by zachować piękny wygląd naczyń miedzianych?
· Co to jest witamina ADEK?
· Dawna jednostka wkrótce będzie przypominała perełkę
· Nauka poprzez zabawę
· Hulajnogi „zaśmiecają” przestrzeń miejską
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest