Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 490), 2013-07-05
Miliony na odwodnienia

PIASECZNO Podczas ostatniej sesji rady miejskiej poinformowano mieszkańców o postępach w pracach odwodnieniowych, które wykonywane są na terenie gminy od 2011 roku. Prezentację poprowadziła Ewa Bednarska z wydziału infrastruktury i transportu publicznego

O konieczności przeprowadzenia prac odwodnieniowych przekonała wszystkich powódź i podtopienia, do których doszło latem 2010 roku.
- Celem prezentacji jest przekazanie informacji o działaniach realizowanych od 2011 roku – zwróciła się do mieszkańców i radnych Ewa Bednarska.
Burmistrz Zdzisław Lis podkreślił jednak, że gmina nie chce się chwalić, tylko pokazać mieszkańcom to, co zostało już zrobione. - Przed nami jest jeszcze dużo pracy – dodał.

Gigantyczne nakłady gminy

W 2011 roku na prace odwodnieniowe gmina wydała 3,9 mln zł, w roku 2012 było to 4,7 mln zł, zaś w 2013 – 2,3 mln zł. W ciągu trzech ostatnich lat udało się zrealizować kilkadziesiąt zadań. Inwestycje zwiększyły bezpieczeństwo mieszkańców, ograniczając ryzyko podtopień. W 2011 roku straż pożarna podjęła z tego tytułu 469 interwencji, w roku 2012 tych interwencji było 26, a w tym roku – 52. Ewa Bednarska przedstawiła też pokrótce harmonogram podejmowanych prac. W 2011 roku gmina zajmowała się przede wszystkim konserwacją, udrażnianiem i naprawą przepustów oraz odcinków kanałowych w ich najniżej położonych punktach. Sporo pracy w tym zakresie było zwłaszcza na terenie Zalesia Dolnego. W 2012 roku, po udrożnieniu ciągów odwodnieniowych, przystąpiono do udrażniania rowów. - W tym czasie powstaje siatka, która zaczyna obejmować swym zasięgiem coraz większe obszary – wyjaśniała Ewa Bednarska. - Okazało się, że problemem są nie tylko wody opadowe, ale także wody roztopowe. Do tego obserwowaliśmy coraz wyższy poziom wód gruntowych.
Zalesie Górne było podtapiane wodą spływającą z terenów leśnych od strony gminy Prażmów. W porozumieniu z Prażmowem i Nadleśnictwem Chojnów gmina Piaseczno udrożniła stary ciek odwodnieniowy omijający tereny zabudowane i spięła studnie odwodnieniowe, dzięki czemu udało się odprowadzić nadmiar wody do rzeki Czarnej.
W 2013 roku, kiedy główne cieki zostały już udrożnione, skupiono się na ich koszeniu, odmulaniu, oczyszczaniu, usuwaniu gałęzi itp. Stąd mniejsze ponoszone przez gminę nakłady, niż w latach ubiegłych.
Mieszkańcy coraz bezpieczniejsi?
- Straż pożarna coraz rzadziej interweniuje, nasi mieszkańcy czują się coraz bezpieczniej, mamy coraz mniej skarg – mówiła Ewa Bednarska. - Ponadto od 2011 roku działa system wysyłania esemesów w przypadku zagrożeń, w bazie mamy już ponad 2 tys. osób. Podejmują państwo uchwały dla podniesienia standardu życia mieszkańców, dajecie pieniądze na drogi, nowe nakładki, nie zapominajcie o odwodnieniu. Drogi w miejscowych planach zagospodarowania nie mogą mieć 6 m szerokości, trzeba zostawić przy nich jeszcze miejsce na rowy odwadniające – zwróciła się do radnych.

Firma przygotowuje koncepcję

Profesjonalną koncepcję odwodnienia terenu na zlecenie gminy przygotowała też firma MGGP SA. Podczas prezentacji można się było zapoznać z owocami jej pracy. - Celem koncepcji, nad którą nasza firma pracuje od roku, jest zinwentaryzowanie infrastruktury odwodnieniowej, zebranie informacji o koniecznej modernizacji istniejącej infrastruktury, zaprojektowanie nowej infrastruktury w miejscach, w których jeszcze jej nie ma oraz analiza rzeczowo-finansowa – mówił Adam Szostek z MGGP SA. Projektant zwrócił uwagę, że głównym ciekiem wodnym odbierającym wodę z terenu gminy Piaseczno jest rzeka Jeziorka. Zauważył też, że Piaseczno ma niewielki wpływ na to, jak Jeziorka i inne cieki się zachowują. - Często to, co dzieje się w Piasecznie, jest efektem zdarzeń występujących w dorzeczu Jeziorki.
MGGP SA. opracowała już dla Piaseczna szczegółową mapę terenów zagrożonych podtopieniami. Gmina dysponuje informacjami, które tereny zagrożone są w sposób bezpośredni.

Nie ma co oszczędzać
na kolektorach


Adam Szostek zwrócił uwagę, że projektując infrastrukturę odwodnieniową, należy myśleć perspektywicznie, biorąc pod uwagę przeznaczenie terenu. - Wraz z rozbudową osiedli, trzeba myśleć o odwodnieniu – dodał. - Stąd proponowana przez nas duża średnica kolektorów, m.in. w ulicy Wilanowskiej na terenie Józefosławia.

FOTO: Ewa Bednarska poinformowała o postępach
w pracach odwodnieniowych
Tomasz Wojciuk

tagi:    podtopienia    odwodnienie    melioracja

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jak dbać o miedź, by zachować piękny wygląd naczyń miedzianych?
· Co to jest witamina ADEK?
· Dawna jednostka wkrótce będzie przypominała perełkę
· Nauka poprzez zabawę
· Hulajnogi „zaśmiecają” przestrzeń miejską
· Święto Gminy Lesznowola
· Samochód potrącił rowerzystkę
· Ten chodnik jest prawdziwą zmorą dla seniorów
· Świetlica sportowa na wypasie
· Koniec z zostawianiem jedzenia i łowieniem ryb!
· Brakuje miejsc na rowery
· Kiedy zostanie oddany kolejny odcinek trasy S7?
· Sto lat piaseczyńskiego sportu!
· Jak podnieść bezpieczeństwo na rondzie?
· Powstanie Muzeum im. Józefa Wilkonia
· Parking P&R Jeziorki czeka na otwarcie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest