Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 499), 2013-09-13
Ochronić powiat przed powodzią

POWIAT/KONSTANCIN-JEZIORNA W czwartek, 29 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Piasecznie odbyło się kolejne spotkanie poświęcone sprawom przeciwpowodziowym na terenie powiatu piaseczyńskiego. Natomiast we wtorek, 3 września na Wiśle w Konstancinie-Jeziornie odbyło się szkolenie przeciwpowodziowe Gminnego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego

Głównym celem spotkania zorganizowanego przez Wydział Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Powiatu Piaseczyńskiego było ustalenie harmonogramu i procedur dotyczących ochrony przed powodzią. Podczas dwóch ostatnich spotkań, które odbyły się w kwietniu i w czerwcu, reprezentanci sołectw przedstawili główne problemy i obawy, jakie towarzyszą mieszkańcom terenów narażonych na powódź i podtopienia. Opracowano listę priorytetowych działań, których realizację należy odpowiednio zaplanować. Podczas spotkania ustalono, że zabezpieczenia wymaga wał przeciwpowodziowy, znajdujący się na terenie gminy Konstancin-Jeziorna, na wysokości Rezerwatu Wyspy Świderskie. Postulowano też o coroczne czyszczenie Wilanówki i Kanału Habdzińskiego.

Kto ma kosić wały?

Dyskusję zdominowały jednak problemy związane z wycinką drzew i krzewów, znajdujących się w sąsiedztwie rzek oraz z koszeniem wałów. Co roku powtarza się problem koszenia wałów przeciwpowodziowych Wisły i Jeziorki w gminie Konstancin-Jeziorna. Przez wiele lat wały były koszone dwa razy w roku. Chociaż jest to zadanie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie na podstawie porozumień jedno koszenie finansował samorząd gminy. Jednak Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła, że gmina nie może wydawać publicznych pieniędzy na zadanie innej instytucji i zakazała gminie koszenia. Dlatego też mimo apeli władz gminy i mieszkańców, w tym roku wały zostały wykoszone tylko raz. Na drugie koszenie najwyraźniej zabrakło pieniędzy. Trawa i krzaki, które, podczas podniesionego stanu wody w rzece, mogą być ogromnym zagrożeniem dla konstrukcji wałów, zniknęły z nich dopiero na przełomie sierpnia i września. Gdyby lato było bardziej deszczowe, to zaniedbanie mogłoby być niezwykle niebezpieczne. Podczas spotkania podjęto decyzję, aby złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Uczestnicy spotkania zgodzili się bowiem, że w przyszłym roku w gminie Konstancin-Jeziorna nie może dojść do podobnej sytuacji – wały muszą bowiem być utrzymane w należytym stanie i koszenie musi być co najmniej dwukrotne.

Groźna natura

Omawiano również sposoby usprawnienia czasochłonnych procedur towarzyszących wycince drzew na terenie wałów i międzywala. Na ręce Leszka Bagińskiego, dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Doroty Winiarskiej, kierownika Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych - Inspektoratu w Piasecznie złożono apel sołtysów o sprawne działania i współpracę w kwestii wycinki drzew na terenach zagrożonych powodzią. Jesienią tego roku drzewa i krzewy na tych obszarach będą zinwentaryzowane. Wizja lokalna, dokumentacja fotograficzna i pomiary obwodów drzew umożliwią złożenie wniosków, które oceni Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Warto wspomnieć, że wnioski dotyczące wycinki drzew muszą być niezwykle rzetelnie przygotowane, gdyż dotyczą m.in. chronionego Obszaru Natura 2000. Uczestnicy spotkania omówili także możliwości interwencyjnego usuwania powalonych drzew z nurtu rzek.

Mieszkańcy mogą
czuć się bezpiecznie


Natomiast 3 września na wodach Wisły odbyło się szkolenie przeciwpowodziowe Gminnego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego w Konstancinie-Jeziornie. Członkowie zespołu przepłynęli łodzią motorową OSP Czernidła od miejscowości Gassy do granic gminy Konstancin-Jeziorna w kierunku Góry Kalwarii, żeby ocenić stan wałów. - Wały i budowle wodne są w dobrym stanie - zapewnia Paweł Kralik z Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. - Przy wystąpieniu w tym rejonie wyższych stanów wody w Wiśle, mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie – dodaje.
Chociaż wał w kilku miejscach nadal wymaga kosztownych inwestycji, RZGW wykonał wiele prac zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców nadwiślańskich miejscowości. Została odtworzona budowla wodna w Gassach, przeprowadzono remont dwóch ostróg na wysokości wsi Piaski. Wyremontowano również odpływ kanału brzeskiego. - Są to inwestycje, które w bardzo dużym stopniu poprawiają bezpieczeństwo przeciwpowodziowe tego rejonu oraz całej gminy - dodaje Paweł Kralik.
Podczas kolejnego szkolenia sprawdzone zostaną obwałowania Wisły na odcinku Gassy-Wilanów oraz rzeki Jeziorki od ul. Dworskiej do ujścia we wsi Obórki.

FOTO: Członkowie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Konstancinie-Jeziornie sprawdzali stan wałów przeciwpowodziowych Wisły na terenie gminy
Grzegorz Traczyk

tagi:    powódź    podtopienia    Wisła    Jeziorka    wały

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jak przygotować się do sezonu grzewczego – zobacz ofertę hurtowni instalacyjnej Euroterm w Piasecznie
· Obejrzyj film o Polakach w Norwegii
· Strażacy z OSP Nowa Wola wygrali zawody pożarnicze
· Już w sobotę Tataspartakiada
· Są wyniki budżetu obywatelskiego
· Dziurawa Kormoranów. Kiedy gmina utwardzi drogę?
· Kabaret Chyba zaprasza
· Co się stało z białym koniem?
· Buspas na Puławskiej wzbudza kontrowersje
· Festiwal Maklaka znów zaskoczył
· Szkoła w Łbiskach skończyła 60 lat
· Piękne książki mają wzięcie
· Jak dbać o miedź, by zachować piękny wygląd naczyń miedzianych?
· Co to jest witamina ADEK?
· Dawna jednostka wkrótce będzie przypominała perełkę
· Nauka poprzez zabawę
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest