Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 500), 0000-00-00
Problemów zgodnie z planem coraz więcej

RASZYN Rada gminy rozpatrzyła skargę na działalność wójta i urzędników, którzy według mieszkańców Rybia nie podjęli interwencji wobec uciążliwej ich zdaniem firmy. Jak tłumaczył wójt Andrzej Zaręba urząd zrobił wszystko, co leżało w jego kompetencjach, a największe pole do popisu mają radni, uchwalając plany. - Ale to pan je przygotowuje - zauważył Dariusz Marcinkowski, przewodniczący rady gminy

Skargę na bezczynność urzędu gminy wniosło dwoje mieszkańców Rybia. Wcześniej, bo w maju tego roku, złożyli oni wniosek z prośbą o interwencje w sprawie przedsiębiorstwa, które ich zdaniem zakłóca porządek i jest uciążliwe dla mieszkających przy ul. Piaskowej.
Jak podkreślali w piśmie, firma ogrodnicza uniemożliwia im swobodny dojazd i korzystanie z posesji oraz generuje ciągły hałas.

Zgodnie z planem

Jak podkreślał Mirosław Chmielewski, skargę należało rozpatrzeć w spekcie formalnym i współżycia społecznego. - Są dziedziny, którymi urząd gminy ma obowiązek się zająć, jak na przykład utrzymywanie poziomu wód gruntowych, ale to jest zupełnie inna sprawa – stwierdził. - Dlatego po wstępnym zbadaniu przekazaliśmy ją do urzedu wojewódzkiego.
Urzędnicy wykazali także, że po otrzymaniu w maju wniosku podjęli działania. Tydzień po wpłynięciu prośby wystąpiono do referatu urbanistyki i planowania przestrzennego o wydanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki, na funkcjonuje firma. - Mieszkańcy skarżą się na działalność prowadzoną zgodnie z miejscowym planem – poinformował wójt Andrzej Zaręba.

Zarzucają wszystko co można

Na początku czerwca poinformowano właścielkę firmy o tym, że odbędzie kontrola zakładu, a po jej przeprowadzeniu urząd przekazał sprawę wraz z całym materiałem dowodowym do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie z prośbą o przeprowadzenie bardziej szczegółowej kontroli interwencyjnej.
– Urząd zrobił wszystko, co leżało w jego kompetencjach – tłumaczył wójt. - Odnośnie planów zagospodarowania przestrzennego, to mamy mnóstwo mieszkańców, którzy proszą, aby na ich terenie oprócz funkcji mieszkaniowej była też usługowa czy nawet ciężka produkcja. Może później, gdy okazuje się, że sąsiad lepiej prosperuje, albo zrobił coś pierwszy, w dodatku uciążliwość przekracza pewne granice, powstają nieporozumienia. Wtedy jeden drugiemu zarzucają wszystko co można.

To zawsze większy hałas

Jak podkreślał Andrzej Zaręba, badanie poziomu hałasu nie jest zadaniem urzędu gminy, tylko wojewódzkiego inspektora. - W tej sprawie nie było z naszej strony chwili zwłoki, a my żadnych decyzji, na przykład wstrzymujących funkcjonowanie zakładu czy jego ograniczenia, podjąć nie mogliśmy - dodał. - Istotna jest także świadomość, że tereny usługowe to zawsze większy hałas.
Przysłuchujący się dyskusji sołtys Rybia II Andrzej Górecki zwrócił uwagę, że podobnych problemów i co za tym idzie konfliktów, jest coraz więcej. - Policja sobie z tym nie radzi, może to temat, który należałoby poruszać na łamach gazety samorządowej – stwierdził Górecki. - Może trzeba ludzi instruować gdzie mają pisać, zgłaszać takie sprawy właśnie tą drogą? Doradźmy mieszkańcom, może uda się wtedy złagodzić pewne działania.
– Policjant nie oceni hałasu w trakcie dzienniej interwencji – odparł wójt Zaręba. - Większe pole do popisu jest przy uchwalaniu planów zagospodarowania przestrzennego. To radni powinni tak kształtować przestrzeń, żeby nie była uciążliwa wobec sąsiadów.
- Ale to pan przygotowuje plany
– zauważył Dariusz Marcinkowski, przewodniczący rady gminy Raszyn. - Ale musi być wasza zgoda na dane przeznaczenie terenu – odpowiedział mu Andrzej Zaręba.

Wezwani do
usunięcia nieprawidłowości


Jak poinformowali raszyńscy urzędnicy, kontrola Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska wykazała nieprawidłowości w firmie, na której działalność skarżą się mieszkańcy. Zakład zostal wezwany do ich usunięcia.
Skargę na bezczynność urzędu gminy rozpatrywała komisja rewizyjna rady gminy, która odrzuciła zarzuty mieszkańców. Pozostali radni w większości również nie mieli wątpliwości i uznali ją za bezzasadną.
Anna Żuber

tagi:    Rybie

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Budżet oszczędności i ograniczonych inwestycji
· Sprawa wójt na dobre utknęła w sądzie apelacyjnym...
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
· Zainwestują ponad 118 mln zł w same drogi!
· 20 mln zł na inwestycje
· Nowa rada z nowym prezydium
· Aż 180 mln zł na inwestycje!
· Radni zdecydowali o pensjach wójta i burmistrzów
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest