Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 502), 2013-10-04
Opozycja ankietuje po bojkocie

RASZYN Ciąg dalszy raszyńskiej „telenoweli” dotyczącej ośrodka zdrowia. W ubiegłym tygodniu rada gminy podjęła stanowisko w sprawie okresu dzierżawy placówki, a w poniedziałek miała procedować nad uchwałą upoważniającą wójta do ogłoszenia konkursu na dzierżawę budynku Centrum Medycznego Raszyn. Kolejna publiczna dyskusja nie doszła do skutku, bo większość radnych nie przyszła na obrady

To, co dzieje się wokół Centrum Medycznego Raszyn, niegdyś po prostu ośrodka zdrowia, ciągnie się jak brazylijska telenowela. Jak to w serialowych tasiemcach bywa, czasem zmieniają się aktorzy, ale scenariusz wciąż zaskakuje.

Ogłosić konkurs

Trzy tygodnie temu o niecieszącej się sympatią pacjentów placówce dyskutowali radni wraz z mieszkańcami, jej koordynatorem i dyrekcją operatora, czyli Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota. Do spotkania doszło głównie za sprawą przegłosowania uchwały, choć nie większością głosów, w sprawie przedłużenia umowy na dzierżawę budynku ośrodka z dotychczasowym operatorem.
W ubiegłym tygodniu rada gminy podjęła stanowisko w sprawie CMR. Jak czytamy w dokumencie, mając na uwadze dobro mieszkańców oraz jakość świadczonych usług, rada stwierdziła, że wójt gminy, podpisując umowę na dzierżawę z SZPZLO, powinien wziąć pod uwagę okres jej zawiązania, nie dłuższy niż do końca 2015 roku. Podpisanie warunkowej umowy ma umożliwić przeprowadzenie oceny świadczonych usług, zwłaszcza, że w tym czasie ukończony ma być remont starej części placówki. Rada zasugerowała także, aby – w przypadku negatywnej oceny pracy CMR i SZPZLO, ogłosić konkurs na nowego operatora.
Rada gminy jednogłośnie przyjęła stanowisko, ale na poniedziałek, 30 października na wniosek opozycji zwołano kolejne spotkanie z raszyńskim ośrodkiem w roli głównej. Wnioskowali o to: Celina Szarek, Henryka Koper, Michał Słoma i Sławomir Haczkur z klubu radnych „Jedność gminy”.

Opozycja o „skandalicznym bojkocie”

Na sesji nadzwyczajnej pojawili się jednak tylko dwaj wnioskodawcy oraz kilku innych radnych. Z powodu tak niskiej frekwencji, czyli braku quorum, obrady nie odbyły się. Tym samym opozycja nie usłyszała wyjaśnień dotyczących dokumentów, na podstawie których wójt Andrzej Zaręba wnioskował w sierpniu o podjęcie uchwały o bezprzetargowym podpisaniu umowy na dzierżawę placówki. Wnioskodawcy proponowali także podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia wójta do ogłoszenia konkursu na dzierżawę powyżej trzech lat budynku Centrum Medycznego w Raszynie i jednocześnie uchylenie uchwały z 31 lipca. - Nie dziwi mnie, że większość radnych nie przyszła, skoro kilka dni wcześniej jednogłośnie podjęli stanowisko – mówi Dariusz Marcinkowski. - Ze służby zdrowia robi się po prostu polityczną hucpę.
Jak oświadczyli wnioskodawcy, czyli członkowie Klubu Radnych „Jedność gminy”, w związku ze skandalicznym zbojkotowaniem zwołanej sesji przez radnych popierających wójta, zdecydowali się na przeprowadzenie badań społecznych poprzez ankietę skierowaną do mieszkańców.

Wskażą kierunki działania?

Kwestionariusze dostępne były od wtorku do czwartku na stronie www.raszyn.net.pl oraz u ankieterów, których spotkać można było w tych dniach pod centrum medycznym i w okolicach urzędu gminy.
Ankieta była anonimowym sondażem, mającym wskazać preferencje dotyczące sposobu działania podstawowej opieki zdrowotnej w gminie i wyznaczyć kierunek działania dla gminnego samorządu. Pytano w niej m.in. o to: czy ankietowany jest zadowolony z jakości funkcjonowania Centrum Medycznego Raszyn, czy wie, że wójt uzyskał od rady gminy zgodę na bezprzetargowe przedłużenie umowy z dotychczasowym operatorem CMR na okres powyżej 3 lat, jak również czy uważa, że wójt może bez społecznych konsultacji przedłużać umowę z dotychczasowym operatorem CMR. Ponadto także wypytywano o wiedzę na temat terminu zakończenia umowy z dotychczasowym operatorem i możliwość zmiany firmy, która byłaby odpowiedzialna za bezpłatną podstawową opiekę lekarską oraz o specjalistów, którzy powinni być zapewnieni w ramach bezpłatnej opieki zdrowotnej.
Po zebraniu wszystkich ankiet i po zapoznaniu się ze zdaniem mieszkańców radni opozycji mają zdecydować czy ponownie wystąpią z wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Jak mówią, opieka zdrowotna nie ma ani koloru, przynależności, ani opcji politycznej, a sprawa poprawienia jej jakości powinna zjednoczyć wszystkich zainteresowanych i władze gminy.

Ostatnia deska ratunku opozycji

- Pytania w ankiecie są tendencyjne i nie dostarczą żadnej nowej wiedzy na temat ośrodka – ocenia wójt Andrzej Zaręba. - Przecież wszyscy wiemy, jak jest. W moim odczuciu anemiczna opozycja chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest służba zdrowia, starając się zrzucić odpowiedzialność za jej stan na wójta. Niestety władze gminy nie mają wpływu na Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego jednym z pytań w ankiecie powinno być: Czy wiesz, że stan służby zdrowia nie zależy od wójta? Tę akcję odbieram jako polityczną zagrywkę – dodaje Andrzej Zaręba.
Jak podkreśla wójt, podjęte stanowisko przez radę gminy w sprawie podpisania nowej umowy z obecnym operatorem do końca 2015 roku jest rozsądne. - Pamiętajmy, że przecież czekamy na zakończenie drugiego etapu inwestycji, czyli na remont starej części ośrodka – mówi Andrzej Zaręba. - Oddanie go do użytku dużo zmieni.
Póki co, urząd gminy nie przedłużył jeszcze umowy z SZPZLO, ale czasu zostało niewiele i najprawdopodobniej stanie się to w październiku. Obecna obowiązuje do połowy listopada.

FOTO: - Pytania w ankiecie są tendencyjne i nie dostarczą żadnej nowej wiedzy na temat ośrodka. Tę akcję odbieram jako polityczną zagrywkę - ocenia społeczne badania opozycji wójt Andrzej Zaręba
Anna Żuber

tagi:    Centrum medyczne

Przeczytaj też
Kiedy większe Auchan? (2019-01-18)
Gorączka w pogotowiu (2019-01-11)
Hala nieco mniej „kosmiczna” (2018-12-21)
Komentarze
nick: Kaja-R,     2013-10-04   23:54:07
Podpisanie umowy z SZPZLO, do końca 2015 r, świadczy o lekcewarzeniu mieszkańców gminy Raszyn, dotychczasowa praca tego operatora udowodniła fatalny stan opieki medycznej w naszym Raszynie- dowodem tego stanu jest zrezygnowanie z usług medycznych wielu mieszkańców i przeniesienie się do placówek na Okęciu, Lesznowoli. Michałowic oraz do Szpitala na ul; Banacha.Należałoby aby Radni którym leży na sercu dobro opieki zdrowotnej za żądali informacji o stanach zarejestrowanych osobach w latach 2010-2012, to da obraz pracy tej placówki oraz Pan Wójt Zaręba i Jego Radni przekonają się o swojej niekompetencji oraz braku dbałości o zdrowie wyborców. Mam nadzieję , że Pan A. Zaręba zrozumie i zmieni stanowisko w sprawie ogłoszenia konkursu na nowego operatora, który zapewni usługi na normalnym poziomie jak w/w Michałowicach. Oczekuję jako mieszkaniec Gminy Raszyn i Wyborca Wójta. Pozdrawiam Czytających z nadzieją na lepsze usługi medyczne.
nick: Konrad Zubko,     2013-10-05   14:14:40
Jakieś 7 lat temu placówka miała akces 13 tys. mieszkańców, a dziś 7 tys. W zwartej zabudowie Rybia, Raszyna i Nowych Grocholic mieszka obecnie ponad 13 tys.(do 2 km od placówki), a w całej gminie ponad 21 tys. Trzeba lepszej rekomendacji?
nick: Jacek Wiśniewski ,     2013-10-08   23:35:11
Pani Aniu, ciekawy sposób pisania tekstów do niezaleznej gazety. Opinia, wójta, "telenowela", "ostatnia deska", a proszę zapoznac się z wynikami ankiety. Albo jak są tak tendencyjne pytania zrobić swoją. Gdyby nie miała Pani telefonów i kontaktu do organizatorów ankiety to bym mógł jakoś Panią wytłumaczyć, ale kiedy Pani ma te telefony to.... Hm....

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jak przygotować się do sezonu grzewczego – zobacz ofertę hurtowni instalacyjnej Euroterm w Piasecznie
· Obejrzyj film o Polakach w Norwegii
· Strażacy z OSP Nowa Wola wygrali zawody pożarnicze
· Już w sobotę Tataspartakiada
· Są wyniki budżetu obywatelskiego
· Dziurawa Kormoranów. Kiedy gmina utwardzi drogę?
· Kabaret Chyba zaprasza
· Co się stało z białym koniem?
· Buspas na Puławskiej wzbudza kontrowersje
· Festiwal Maklaka znów zaskoczył
· Szkoła w Łbiskach skończyła 60 lat
· Piękne książki mają wzięcie
· Jak dbać o miedź, by zachować piękny wygląd naczyń miedzianych?
· Co to jest witamina ADEK?
· Dawna jednostka wkrótce będzie przypominała perełkę
· Nauka poprzez zabawę
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest