Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 07 kwietnia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 07 kwietnia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 07 kwietnia 2023**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 503), 2013-10-09
Pacjenci wrócą, jak będzie lepiej

RASZYN Aż 85 procent osób wróciłoby do raszyńskiego ośrodka zdrowia, gdyby jakość oferowanych usług poprawiła się – to wynik ankiet badających preferencje mieszkańców i ocenę obecnej sytuacji opieki zdrowotnej w gminie. Przeprowadzono je na początku miesiąca na zlecenie opozycyjnych radnych


Inicjatywa radnych Celiny Szarek, Henryki Koper, Michała Słomy oraz Sławomira Haczkura z klubu radnych „Jedność gminy” miała także na celu ocenę poprawności działań samorządu i kierunków jego działania w sprawie przedłużenia umowy dla obecnego operatora - Centrum Medycznego Raszyn.
Opozycyjni radni zdecydowali się przepytać mieszkańców, bo wciąż mają ogromne wątpliwości wobec dalszego zarządzania ośrodkiem przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota z siedzibą przy ul. Szczęśliwickiej. Jak przekonują, mimo wybudowania nowej części placówki, pacjenci nagminnie skarżą się na problemy z dostępem do usług.
W trwającym trzy dni badaniu udział wzięło 468 osób. Większość ankiet wypełniano w okolicy ośrodka i urzędu gminy, część dostarczono bezpośrednio do domów. Dla potrzeb analizy, kwestionariusze podzielono na dwie grupy. Pierwsza to osoby, które zadeklarowały, że są pacjentami Centrum Medycznego Raszyn. Spośród 257 osób w tej kategorii na pytanie czy respondent jest zadowolony z pracy ośrodka, aż 192 odpowiedziały, że nie, a 65 było na tak.

Wrócą jak się poprawi

Mieszkańców pytano także o to, czy wiedzą, że wójt uzyskał od rady gminy zgodę na bezprzetargowe przedłużenie umowy z dotychczasowym operatorem CMR na okres powyżej 3 lat i czy wiedzą, że istnieje możliwość zmiany operatora. Wiedza respondentów, zarówno pacjentów CMR, jak i zapisanych do innych przychodni, była w tym zakresie znikoma. Z kolei zdecydowana większość ankietowanych z obu grup stwierdziła, że samorząd powinien skorzystać z możliwości poprawienia jakości podstawowej opieki zdrowotnej poprzez ogłoszenie konkursu dla zakładów opieki zdrowotnej, a nie poprzez przedłużenie umowy z dotychczasowym operatorem.
Pytano także o to, czy w razie poprawy jakości usług przez ośrodek ponownie złożyłyby deklarację do korzystania z jego usług. Osoby zapisane do przychodni były podzielone, gdyż 70 odpowiedziało że tak, a 77 byłoby na nie (110 osób nie udzieliło odpowiedzi). Z kolei w grupie niezapisanych do CMR aż 179 osób zadeklarowało, że wróciłoby do raszyńskiej placówki, tylko 15 było na nie.
- Wyniki wskazują na bardzo niedostateczną informację mieszkańców o problematyce dotyczącej aktualnej sytuacji raszyńskiej służby zdrowia – podsumowują badania opozycyjni radni. - Wiedza o tym, że umowa dotycząca operatora CMR kończy się w 2013 roku i należy zapewnić podstawową opiekę lekarską na kolejne lata jest wiedzą podstawową dla mieszkańców. Rolą samorządu gminnego jest przede wszystkim rzetelna i transparentna polityka informacyjna.

Trzeba zmusić do lepszego
wykonywania zadań


Zleceniodawcy badań podkreślają, że wysoki odsetek niezadowolonych z pracy ośrodka grozi utratą kolejnych pacjentów. Mieszkańców, którzy nie należą do CMR, jest ponad 10 tys., co stanowi ok. 50 proc. ludności zameldowanej w gminie.
- Powrót tych osób na listy pacjentów CMR w najlepszy sposób uzasadniłby ogromny wydatek poniesiony z podatków na rozbudowę i modernizację raszyńskiego ośrodka zdrowia – dodają, zapewniając jednocześnie, że z jej wynikami zapoznają wójta i radę gminy. - Brak konsultacji społecznych w sprawie ośrodka to nie jedyny grzech – uważa Jacek Wiśniewski, współorganizator badań. - Obowiązująca umowa z SZPZLO w ogóle nie odnosi się do jakości czy zakresu usług, tylko do dzierżawy obiektu, więc po co ją przedłużać w takim samym kształcie? W ostatnich latach niezadowolenie z usług CMR było tak duże, że z leczenia w ośrodku zrezygnowało około 5 tys. osób.
Zdaniem Wiśniewskiego rozpisanie konkursu na operatora umożliwiłoby postawienie wymogów dotyczących oferty medycznej. - I wcale nie jest pewne, jak twierdzą władze gminy, że nikt nie złoży lepszej oferty od SZPZLO - tłumaczy. - Zresztą obecny operator też może w nim wystartować, a ma środki i zaplecze do lepszego wywiązywania się z zadań. Trzeba go tylko do tego zmusić.
Wójt Andrzej Zaręba, pytany o prowadzone przez „Jedność gminy” badania ocenił, iż pytania zawarte w kwestionariuszach są tendencyjne, a całą akcję odbiera jako polityczną zagrywkę.
Anna Żuber

tagi:    CENTRUM MEDYCZNE    OŚRODEK ZDROWIA    raszyn

Komentarze
nick: Konrad Zubko,     2013-10-10   19:31:19
"Wójt Andrzej Zaręba, pytany o prowadzone przez &8222;Jedność gminy" badania ocenił, iż pytania zawarte w kwestionariuszach są tendencyjne, a całą akcję odbiera jako polityczną zagrywkę." To ten wójt przy innych wydatkach mówi, że gwarantem dobrego gospodarowania pieniędzmi publicznymi są przetargi, bo pozwalają zaoszczędzić.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wkrótce ruszą wypłaty dotacji dla mieszkańców
· Utopili Marzannę. Ale to nie koniec...
· Ruszyła akcja ekologiczna
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Koniec miejsc na cmentarzu
· Problemy z L39
· Dramat na przejazdach
· Obwodnicy nie ma i... raczej prędko nie będzie
· Strażacy z OSP otrzymali kolejny sprzęt
· Chodziło o bezpieczeństwo
· Koncert charytatywny! Pomoc dla dziewczynki
· Otwarto nową kawiarenkę dla seniorów
· Mieszkanka: gmina chce mnie eksmitować z zajmowanego lokalu
· Pierwszy przejazd SKM-ką
· Kiedy przy szkole powstanie w końcu porządny parking?
· Coraz bliżej nowej jednostki straży pożarnej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Strefa ciszy na basenie
· Szukając kompromisu, czyli rzecz o Paszkowiance 2
· Huczne powitanie wiosny
· Wypadł z drogi i koziołkował
· Przebudowa placu zabaw „Wróbelka Elemelka”
· Nie rozbiorą domu Magdaleny Abakanowicz
· Otwarto powiększony ZOL
· Ruszyła budowa odwiertu termalnego
· Od 20 marca PKP PLK odwoła 10 pociągów KM i skrócenie relacji 8
· Rusza rekrutacja do najlepszej szkoły podstawowej w Grodzisku Mazowieckim
· Zbudowali drugi tor dla WKD
· Trwa dochodzenie w sprawie wypadku w Dawidach Bankowych
· Zbliża się Bieg Raszyński
· Sceny jak z filmu- pościg, alkohol, narkotyki
· Szpital tworkowski zyskał nowy oddział
· I Gala Sportu zakończona sukcesem
Wydanie:
OTWOCKIE
· Walbachowski jarmark wielkanocny
· Remont Warszawskiej i objazdy
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Nie chcą mieszkać w mieście
· Święto organizacji pozarządowych w powiecie otwockim!
· Wiosenne porządki na placu zabaw
· Dziś kontrole na DK50!
· Włodarze powinni rozwiązywać problemy
· Czy Osieck i Kołbiel zostaną miastami?
· Frankówka znów zatętni życiem
· PZPN zbuduje ośrodek treningowy w Otwocku?
· Zimowe ściganie na poważnie
· POSZUKIWANIA OPIEKUŃCZE 17-LETNIEGO BARTOSZA
· Liczyła się każda sekunda. Policjanci uratowali kobietę z pożaru
· Od marca ruszy nowa linia autobusowa!
· Uwaga kierowcy! Objazdy!
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest