wydanie otwockie (nr 508), 2013-11-22
Szkoła Dialogu
GRÓJEC Publiczne Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia w Grójcu przystąpiło do programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Projekt ten realizowany jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 2008 roku. Odbył się już w 40 miejscowościach w całej Polsce
Gimnazjum jest jedyną szkołą w powiecie, która podjęła się realizacji tego zadania w obecnej edycji konkursu. Celem projektu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju, poprzez samodzielne odkrywanie i upamiętniane historii przedwojennej społeczności żydowskiej we własnej miejscowości.
Projekt realizowany był przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami. Uczniowie pracowali pod kierunkiem trenerów forum podczas czterech warsztatów. Zadaniem młodzieży było przygotowanie i przeprowadzenie wycieczki po miejscach związanych z kulturą żydowską w Grójcu. Projekt koordynowały bibliotekarki szkolne: Małgorzata Andrychowicz i Wiesława Świąder. Zainteresowanie uczniów było duże, o czym świadczy uczestnictwo w nim aż 30 gimnazjalistów.
Podczas warsztatów z trenerami z fundacji uczniowie poznawali historię, tradycję i kulturę Żydów polskich. Na zajęciach stosowane były metody aktywne. Uczniowie sporządzali między innymi mapki przedstawiające Grójec dawniej i dziś i nanosili na nie miejsca związane z kulturą żydowską. Poznali również ważniejsze święta żydowskie, które zaznaczali w kalendarzu obok świąt chrześcijańskich. Odbyła się również projekcja filmu dokumentalnego przedstawiającego świat dawnych Żydów. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, przedstawili wiele swoich pomysłów i byli bardzo kreatywni.
Podczas wycieczki dla trenerek forum, młodzież przedstawiła miejsca związane z kulturą żydowską, uwzględniając również wystawę fotografii dawnego Grójca, po której oprowadziła ich kierownik USC Anna Solecka. Informacje, które zdobyli, wykorzystają z pewnością podczas wycieczki dla mieszkańców naszego miasta. W budynku gimnazjum odbyło się tego dnia spotkanie uczestników projektu z historykiem dr. Remigiuszem Matyjasem.
Przed gimnazjalistami stoi teraz trudne zadanie: muszą poprowadzić wycieczkę, tym razem dla harcerzy i seniorów oraz innych zainteresowanych mieszkańców naszego miasta. Sprawozdanie z niej weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na przełomie grudnia i stycznia podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu. Niezależnie od oceny komisji konkursowej, ważne jest coś innego. Uczniowie zainteresowali się wielokulturową historią Grójca. Nauczyli się współdziałania, pracy w grupie, tolerancji i poszanowania innych kultur. Poznając przeszłość swojego miasta, poczuli się jego współgospodarzami. Ich działanie miało jeszcze dodatkowy efekt: sprawiło, że wielu mieszkańców Grójca zainteresowało się niedawną historią naszej „małej ojczyzny”. Gimnazjaliści przywrócili pamięć o żydowskich sąsiadach, którzy w wyniku Holokaustu zniknęli bezpowrotnie z ulic naszego miasta. Przywracanie pamięci i refleksja nad przeszłością stanowią prawdziwy sens tego projektu.
LŚ