Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 508), 2013-11-22
Coraz skromniejszy festiwal

PIASECZNO Międzynarodowy Festiwal Musica Classica w Józefosławiu wystartował kilka lat temu i od razu stał się jedną z ciekawszych propozycji kulturalnych w powiecie piaseczyńskim. Koncerty w miejscowym kościele przyciągały prawdziwe tłumy, a klasa wykonawcza poszczególnych artystów sprawiała, że okoliczni mieszkańcy mieli możliwość obcowania z kulturą wysoką. Niestety, z roku na rok, kurczą się fundusze przyznawane na imprezę

W niedzielę, 27 października odbył się jedyny koncert tegorocznej, piątej już edycji Musica Classica. W kościele parafialnym w Józefosławiu wystąpił miejscowy chór Con Fuoco pod batutą Andrzeja Sochockiego, prezentując utwory o tematyce maryjnej, różnych epok i stylów. Jako solistki zaprezentowały się sopranistki: Marta Pierzchała i Iwona Bagniewska, a na instrumencie „organopodobnym” zagrał Mateusz Mickiewicz. Licznie przybyła publiczność, wśród której nie zabrakło wielu ludzi młodych, nagrodziła wysiłki artystów owacją na stojąco.
Na zakończenie głos zabrał Andrzej Sochocki, który w emocjonalnym wystąpieniu nakreślił wszystkim obecnym trudną sytuację festiwalu.
- W każdym europejskim kraju jest tak, że jeśli organizuje się festiwal, który jest bardzo dobrze odbierany przez publiczność, to z roku na rok dostaje się coraz większe środki na jego realizację – mówił dyrygent i jednocześnie prezes zarządu Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Klasycznej „Con Fuoco”. - Tymczasem u nas jest dokładnie odwrotnie.

Uzasadnienie rozbawiło
publiczność


O ile na pierwsze, znakomicie przyjęte edycje imprezy gmina i powiat przeznaczyły łącznie około 50 tysięcy złotych, to już na trzecią i czwartą edycję festiwalu przyznano odpowiednio 10 (z funduszy gminy) i 14 tysięcy złotych. Tegoroczna edycja „Musica Classica” nie otrzymała z kolei już żadnej dotacji, o czym zdecydowała komisja opiniująca oferty złożone na II Otwarty Konkurs Ofert na realizację zadań publicznych dotowanych z budżetu gminy Piaseczno w 2013 roku. Po otrzymaniu odpowiedzi odmownej, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Klasycznej „Con Fuoco” zwróciło się do gminy (jako organizator festiwalu) z prośbą o umotywowanie takiej decyzji.
- Konkursy mają to do siebie, że jedni je wygrywają, a inni przegrywają i nie ma w tym nic złego, jeśli jedna oferta jest gorsza od innej – mówi Andrzej Sochocki. - Mamy jednak wątpliwości co do kompetencji osób o tym decydujących. Nasze pisma z prośbą o merytoryczne uzasadnienie nieprzyznania nam dotacji spotkały się z wymijającymi odpowiedziami.
W trakcie ostatniego koncertu w Józefosławiu dyrygent miejscowego chóru pozwolił sobie na zacytowanie korespondencji sygnowanej przez wiceburmistrz gminy Honoratę Kalicińską. Słowa uzasadniające odmowę „W ocenie komisji zdecydowane zmniejszenie środków o jakie występują organizacje pozarządowe przy projektach rangi znacznie wykraczającej poza zasięg gminy, wpłynęłoby negatywnie na ich rezultaty i spodziewane efekty” spotkały się ironicznym śmiechem ze strony widowni.
- Moim zdaniem takie odpowiedzi to kompromitacja władzy – uważa Andrzej Sochocki. - Na koncercie obiecałem publiczności upublicznienie korespondencji z Urzędem Miasta i Gminy Piaseczno i można ją sobie przeczytać na stronie internetowej chóru (www.confuoco.eu). Każdy sam może sobie wyrobić zdanie na ten temat.

Rola kultury wysokiej

Czy taki festiwal jak „Musica Classica” jest w ogóle potrzebny? Zdaniem jego organizatorów spełnia on ważną, nie tylko w sensie artystycznym, rolę w powiecie i w gminie.
- Warto zauważyć, że Festiwal „Musica Classica” podjął się niełatwego zadania inkulturacji w zakresie percepcji wyższej sztuki muzycznej, zwłaszcza wśród społeczności lokalnej, które to zadanie, choć podstawowe, dotychczas było rażąco zaniedbane na terenie gminy Piaseczno – czytamy w piśmie Andrzeja Sochockiego do gminy. - Mimo znaczącego dorobku w tym zakresie, wypracowania pewnej tradycji, w konsekwencji czego Festiwal „Musica Classica” stał się pewną wizytówką kulturalną Piaseczna natrafiamy na trudności ze strony gminy Piaseczno, uniemożliwiające kontynuację tego festiwalu. Fakt, że taki festiwal powinien istnieć i się rozwijać nie podlega dyskusji, dziwi nas i odbiorców brak wsparcia ze strony decydentów dla tak potrzebnej i uznanej inicjatywy społeczno-kulturalnej.

Ambitne plany

Obecnie chór „Con Fuoco” ma w planach wydanie płyty z kolędami z okazji swojego dziesięciolecia. Niestety, prośby o wsparcie finansowe wydania albumu, również spotkały się z dwukrotną odmową ze strony gminy Piaseczno. Pomimo trudności finansowych, chórzyści planują przygotowanie na kolejny festiwal „Requiem” Mozarta oraz serię koncertów styczniowych.
- Wykonanie „Requiem” to jednak koszty związane ze sprowadzeniem orkiestry, więc nie wiadomo jeszcze czy uda się nam zrealizować to ambitne przedsięwzięcie – kończy Andrzej Sochocki.

Grzegorz Tylec


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wieczór teatralny z Dariuszem Kordkiem
· Historia piaseczyńskich bibliotek
· Średniej wielkości telewizor do salonu - ile powinien mieć cali?
· Witold K. w Hugonówce
· Wystawa prac Tamary Łempickiej będzie czynna do marca
· Inicjatywa doceniona
· Świąteczna atmosfera zapanowała na kolejce
· Zjednoczeni w śpiewie
· Niezwykła sztuka Leokadii Nastały
· Oddali hołd wielkiemu pisarzowi
· Jesień zapukała do drzwi
· Cichosza w Bibliotece
· Duety Altówkowe Michała Zaborskiego
· Powstańcze losy artystów i Wielkopolan
· Rusza Musica Classica
· Trwa otwarcie kultury w Nowej Iwicznej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Niezwykły konkurs „Obrazy z życiem”
· W Centrum Kultury wystąpi Zazula
· Piękna filia biblioteki
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
Wydanie:
OTWOCKIE
· Wracają Dni Karczewa, znamy datę!
· „Kolacja dla głupca” Wiązowski Teatr Muzyczny
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest