Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 514), 2014-01-24
Wicepremier odwiedził raszyńskie „muzeum”

RASZYN W ubiegły piątek z wizytą w Raszynie pojawił się wicepremier Janusz Piechociński. M.in. w falenckim pałacu zwiedził Izbę Pamięci Bitwy pod Raszynem. Natomiast w sobotę odbył się tam już piąty z kolei Bal Napoleoński, zorganizowany przez lokalne Stowarzyszenie Projekt Raszyn

Chociaż głównym celem wizyty wicepremiera Janusza Piechocińskiego był zjazd ludowców z lokalnego koła PSL, to jednak znalazł czas, aby odwiedzić Izbę Pamięci Bitwy pod Raszynem, zlokalizowaną w falenckim pałacu. Raszyńskie „muzeum” prowadzi lokalne Stowarzyszenie Projekt Raszyn. - Wicepremier obejrzał ekspozycję w pałacu w Falentach, przygotowaną przez członków organizacji oraz wysłuchał ich krótkiego wystąpienia – mówi Dorota Betko ze Stowarzyszenia Projekt Raszyn. - W sali pałacowej użyczanej na ten cel przez władze Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego od 2012 roku gromadzone są eksponaty, których liczba wciąż się powiększa. Na początku organizacja dostała od gminy Raszyn niewielkie dofinansowanie, obecnie Izba funkcjonuje wyłącznie siłami pasjonatów, przy wsparciu środków zewnętrznych UDSKiOR oraz życzliwości ITP. - W gminie Raszyn mamy zachowane niemal w niezmienionej formie od przeszło 200 lat miejsce pobojowiska - tłumaczył wicepremierowi Waldemar Zubek z ruchu rekonstrukcji historycznej, pokazując najstarszą mapę przedstawiającą teren. - Jesteśmy dokładnie w miejscu, gdzie wojska napoleońskie oraz ich sojusznicy walczyli przeciwko przeważającym siłom austriackim w 1809 roku w Bitwie pod Raszynem.
SPR stworzyło namiastkę muzeum, poszerzoną w ubiegłym roku o multimedia oraz rozpoczęło budowę ścieżki historycznej na terenie gminy oraz sąsiednich Michałowic. - Wicepremier Janusz Piechociński z uwagą wysłuchał naszych informacji, pogratulował inicjatywy, deklarując chęć pomocy i wsparcie – dodaje Dorota Betko. – Przyszłość państwa leży w rękach organizacji, lokalnych oddziałów różnych partii, zależy od działań oddolnych, bo człowiek jest najważniejszy – powiedział Janusz Piechociński. - Działania Stowarzyszenia Projekt Raszyn od lat mają na celu ochronę i promocję historycznego dziedzictwa.
Jednym z pomysłów na promocję gminy jest wykorzystanie naturalnej scenerii pola bitwy do lekcji historii dla szkół. - To unikat w skali Europy – tłumaczy Dorota Betko. - Dzięki istniejącemu rezerwatowi przyrody oraz ITP (wcześniej Instytutowi Melioracji i Użytków Zielonych), który od lat po II wojnie wojnie światowej opiekuje się tym terenem, dawne pole bitwy zachowało się niemal w niezmienionym stanie. Sławne pola bitwy pod Austerlitz przecina autostrada Praga-Bratysława, a 200 m od wzgórza Żurań, gdzie w 1805 roku stał namiot Napoleona, świeci szyld McDonalds’a. Podobnie jest w austriackim Wagram. Dzisiaj na miejscu historycznego pobojowiska powstało nowoczesne osiedle. Raszyn miał więcej szczęścia, a zachowany teren bitwy można wykorzystać do celów edukacji i innych.
W sobotę, 18 stycznia w salach pałacu w Falentach odbył się kolejny Bal Napoleoński. Ponad setkę uczestników przyciągają co roku stroje z epoki, muzyka, tańce, stoły uginające się od dziewiętnastowiecznych potraw. W tym roku epokowe kontredanse trwały na pałacowym parkiecie do godziny 4 nad ranem. Po raz pierwszy patronat nad imprezą objęło Forum Rozwoju Gminy Raszyn.

Sławomir Krejpowicz


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy odwołają prezesa „Jedności”?
· Dziecięca Rada Sołecka zaopiekuje się dumą Czarnowa
· Wyjątkowy piknik rodzinny
· Uciążliwy hałas z trasy S7. Mieszkańcy protestują
· Pociągiem do uzdrowiska
· Dni Józefosławia
· Już w ten weekend Dni Konstancina
· Dzieciaki miały ubaw
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest