Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 lipca 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 lipca 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 lipca 2022**


wydanie grójeckie (nr 516), 2014-02-07
Dyrektor muzeum w Warce odznaczona przez Prezydenta RP

WARKA W środę, 29 stycznia z rąk Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Iwona Stefaniak odebrała Brązowy Krzyż Zasługi nadany jej za zasługi dla kultury polskiej postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego


Podczas uroczystości w urzędzie wojewódzkim w Warszawie uhonorowano Krzyżami Zasługi i Medalami za Długoletnią Służbę jeszcze 26 innych osób z Mazowsza.
Wniosek o nadanie odznaczenia dla Iwony Stefaniak złożyło wareckie Koło Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, których działania na rzecz państwa lub obywateli przekroczyły zakres zwykłych obowiązków, przynosząc znaczną korzyść krajowi. Jest także nadawany za ofiarną działalność publiczną i charytatywną oraz niesienie pomocy.
- To dla mnie wielki zaszczyt, że znalazłam się w gronie wielu zasłużonych mieszkańców Mazowsza, tym bardziej, że jestem jedną z najmłodszych osób wśród odznaczonych. Ten Krzyż Zasługi jest też wyróżnieniem dla instytucji którą reprezentuję – czyli Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Dziękuję wszystkim osobom, które dostrzegły moją pracę i zechciały się tym podzielić z innymi – dodała Iwona Stefaniak.

Senator z wizytą

14 stycznia odwiedził nasze muzeum Andrzej Person – senator RP, przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Zapoznał się z projektem Rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Warce i zwiedził przygotowywany do otwarcia pałac Pułaskich. Senator był pod wrażeniem zgromadzonych zbiorów i przeprowadzonego remontu. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o współpracy z senacką Komisją Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz o planowanych obchodach 270. rocznicy urodzin Kazimierza Pułaskiego w 2015 r.

Żyrandole za diety

Cały powiat wspiera muzeum – można powiedzieć po akcji zbierania funduszy na... pałacowe żyrandole. Okazało się bowiem, że akcja zbierania pieniędzy (z inicjatywą wyszedł radny Maciej Dobrzyński) na zakup zabytkowego oświetlenia spotkała się wśród radnych z odzewem (choć nie wszyscy przekazali jedną dietę na ten piękny cel).
Do końca roku 2013 radni powiatu grójeckiego wpłacili 10 600 zł. Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego i Razem dla Powiatu Grójeckiego - kwotę 6 400 zł, a Klub Prawa i Sprawiedliwości – 4 200 zł. Muzeum zakupiło za te pieniądze dwa żyrandole: 18-świecowy z przełomu XIX/XX wieku (wykonany z mosiądzu, wtórnie posrebrzany po pełnej renowacji, zbudowany z dwóch poziomów, zdobiony ornamentami roślinnymi oraz szlifowanymi kryształami różnych rozmiarów) - jako dar Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego i Klubu Razem dla Powiatu Grójeckiego (Muzeum dołożyło tu także wkład własny); żyrandol 6-świecowy z przełomu XIX/XX wieku (po konserwacji, konstrukcja mosiężna srebrzona, składająca się z okrągłego, zdobionego motywami roślinnymi ze sznurami kryształków) - jako dar Klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Jako pierwszy jednak zareagował na apel Muzeum Browar Warka, który zakupił zabytkowy, 16-świecowy żyrandol na klatkę schodową i podarował go z okazji 45-lecia działalności muzeum już w październiku 2012 roku.
Z pomocą muzeum przyszedł też samorząd gminy Grabów nad Pilicą, który zakupił kolejny do kompletu żyrandol 6-świecowy z przełomu XIX/XX wieku.
Przypomnijmy, że przed remontem żyrandole zdobiły i oświetlały tylko pierwszy salon pałacu. W pozostałych salach do oświetlenia ekspozycji służyły dość wysłużone reflektory. W celu stworzenia atmosfery dawnej szlacheckiej siedziby, zrodził się więc pomysł, aby po remoncie wykorzystać posiadane przez muzeum zabytkowe oświetlenie pałacu. W latach 2010-2012 poddano konserwacji i remontowi 12 żyrandoli ze zbiorów własnych Muzeum. Pomimo to zabrakło żyrandoli na klatkę schodową pałacu, do biblioteki na piętrze oraz gabinetu pana domu. Dzięki sponsorom braki te zostały już uzupełnione. Dzisiaj sale muzealne, a właściwie wszystkie pałacowe pomieszczenia nabrały nowego blasku i atmosfery, m.in. dzięki pięknym żyrandolom.

Z audioprzewodnikiem
po muzeum


Muzeum dysponuje już 18 kompletami profesjonalnych audioprzewodników z audiowycieczką w języku polskim i angielskim. Po otwarciu ekspozycji zwiedzający (szczególnie indywidualni lub mniejsze grupy) będą mogli zwiedzać muzeum z audioprzewodnikiem. Ciekawostką będzie specjalny tekst audiowycieczki dla dzieci.
Zadanie kosztowało 48 979 zł. Dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosła ostatecznie 35 630,86 zł. Powiat grójecki dołożył 9 500 zł, środki własne muzeum to 3 848,14 zł.

Miasto dotknięte historią

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, choć jeszcze oficjalnie nie jest otwarte, już tętni życiem. Trwają prace nad ekspozycją stałą pt. Warka miasto dotknięte historią. Jeśli uda się pozyskać dotację celową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – na piętrze pałacu Pułaskich, w dwóch salach, do października 2014 r. powstanie nowoczesna, multimedialna i edukacyjna wystawa poświęcona historii grodu nad Pilicą.
W związku z organizacją wystawy, kierownictwo Muzeum zaprasza wszystkich mieszkańców Warki do współpracy.
Muzeum poszukuje takich materiałów jak: stare fotografie rodzin szewców z Warki [szczególnie zależy nam, aby zaprezentować portrety członków rodzin, którzy z pokolenia na pokolenie uprawiali zawód szewca. Może znajdą się potomkowie, których ojcowie, dziadowie lub pradziadowie byli w Warce szewcami. Zachęcamy do użyczenia fotografii i opisania historii swojej rodziny szewskiej. Może ktoś zna takie rodziny i może zainteresować je tym tematem]; stare fotografie pokazujące Warkę międzywojenną; stare fotografie pokazujące ogrom zniszczeń w Warce podczas II wojny światowej; fotografie z zakładów pracy, pokazujące mieszkańców Warki podczas pracy w Fabryce Braci Lubert, FUM-ie, w Warwinie i Browarze.

Baza wiedzy o Warce

Przy okazji prac nad wystawą, powstaje również „Baza wiedzy o Warce”- coś w rodzaju wareckiej Wikipedii. Zachęcamy wszystkich, którzy zechcą opracować jakieś hasło dotyczące historii Warki, jej wydarzeń, ludzi, ciekawych miejsc, legend, zabytków - do zgłaszania do Muzeum swoich pomysłów. Każdy może przesłać jakieś hasło. Jeśli masz pomysł na hasło do Bazy wiedzy o Warce - napisz do nas na adres: bazawiedzy@muzeumpulaski.pl, zgłoś się do muzeum lub zadzwoń 667 22 67. Po uruchomieniu ekspozycji, baza wiedzy będzie dostępna również przez internet.


Leszek Świder

tagi:    Warka    Biblioteka

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nowa lokalizacja kapliczki
· Hala sportowa jak po grudzie
· Ginie coraz więcej samochodów
· Zmiana na stanowisku komendanta straży miejskiej!
· O wodzie i ekologii
· 65 lat Hufca ZHP Piaseczno
· Bardzo obiecujący debiut
· Debata o Ukraińcach w Polsce
· Utonęło dwóch nastolatków
· Jest wyrok w sprawie brutalnego zabójstwa
· Dni Konstancina przyciągnęły tłumy
· Wyrok surowy, ale sprawiedliwy
· Śmierć motocyklisty
· Dzień Strażaka
· Wolpreza w rytmie rapu
· Dziś wyrok w sprawie zabójstwa 16-letniej Kornelii
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest