Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 522), 2014-03-21
Wójtowie i burmistrzowie spotkali się ze starostą

POWIAT W ubiegły piątek, w Lesznowoli odbył się XI Konwent Burmistrzów, Wójtów i Starosty Piaseczyńskiego. Podczas konwentu rozmawiano m.in. o problemie podtopień, który wielokrotnie powracał w ciągu ostatnich kilku lat oraz o bezdomnych zwierzętach

Obecnych na konwencie gości powitała wójt Lesznowoli, Maria Jolanta Batycka-Wąsik. Następnie Marian Winiarski ze starostwa powiatowego w Piasecznie omówił kilka najważniejszych zagadnień związanych z lokalnymi podtopieniami na terenie powiatu, skupiając się na przyczynach i skutkach podtopień oraz na tym, jak im przeciwdziałać. Marian Winiarski podkreślił, jak istotne jest prawidłowe gospodarowanie wodą. Od pewnego czasu mówi się o nowelizacji ustawy Prawo wodne. Kiedy do tego dojdzie, to gminy będą odpowiadać za gospodarkę wodną na swoim terenie.

Preferencyjne kredyty
dla samorządów


Andrzej Daniluk, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, omówił możliwości dofinansowywania i kredytowania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gminnych oraz powiatowych inwestycji. Wśród zadań, które mogą liczyć na preferencyjne kredyty są te związane z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii. Wojewódzki fundusz będzie wspierał także wszelkie inicjatywy związane z ochroną wód i gospodarką wodną, ochroną przeciwpowodziową, utrzymaniem urządzeń melioracji wodnej czy programem małej retencji.
- To państwo, samorządy, jesteście dla nas najważniejsi – zwrócił się do wójtów i burmistrzów Andrzej Daniluk. - To z wami chcemy współpracować, udzielając wam pożyczek na bardzo preferencyjnych zasadach.
Prezes Daniluk podkreślił, że wojewódzki fundusz, podobnie zresztą jak i samorządy, dotknęła niewidzialna ręka kryzysu. Dlatego pieniądze muszą być kierowane na konkretne, ustalone wcześniej cele. Wojewódzki fundusz najprzychylniej będzie patrzył na inwestycje z zakresu gospodarki wodnej i ściekowej. Wyjściowe oprocentowanie pożyczek na te cele ma wynosić 3,5 proc., możliwe jest także oprocentowanie 1,5 proc., gdy dochód na jednego mieszkańca nie przekracza 550 zł. Gminy i powiaty mogą liczyć także na 20-procentowe umorzenia pożyczek, które przy sprzyjających okolicznościach mogą dojść nawet do 40 proc. Kolejnym bonusem jest to, że zaciągając kredyt w wojewódzkim funduszu, samorządy mogą liczyć na przynajmniej 18-miesięczny okres karencji, który może zostać wydłużony nawet do 3 lat.
Z preferencyjnych kredytów mogą korzystać także spółki wodne. - Często finansowaliśmy spółkom zakup sprzętu – mówił Andrzej Daniluk. - Zachęcam państwa, abyście spróbowali ożywić aktywność spółek wodnych na waszym terenie.

Kłopoty z deszczówką

Kolejna część konwentu była poświęcona wodzie i zabezpieczeniom przeciwpowodziowym. Na ten temat prelekcję wygłosił Marek Pokorski, dyrektor warszawskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. - Duże kłopoty mamy z wodą deszczową – mówił Marek Pokorski. - Reforma prawa wodnego powinna ujednolicić zarządzanie wodami. Teraz wszystko jest rozproszone i mamy do czynienia z tzw. „spychologią”, co przekłada się na brak efektów i zdenerwowanie mieszkańców. Marek Pokorski mówił też o priorytetach inwestycyjnych WZMiUW-u. Wśród nich wymienił konieczność uszczelnienia prawego wstecznego wału rzeki Jeziorki, co ma kosztować około 5 mln zł. - W tej chwili na to priorytetowe zadanie nie mamy pieniędzy, ale będziemy apelować o środki do wojewody – dodał.
Dyrektor Pokorski podkreślił także konieczność ciągłego modernizowania odbiorników wody deszczowej i budowania kanalizacji deszczowych, tym bardziej, że na te cele przyznawane są preferencyjne kredyty. Wody deszczowe powinny być odprowadzane do zbiorników retencyjnych, których również brakuje.

Międzygminne schronisko
dla bezdomnych zwierząt


Podczas spotkania rozmawiano także o planach założenia międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Pomysł utworzenia wspólnego schroniska dla wszystkich bezdomnych zwierząt z terenu powiatu przedstawił podczas konwentu burmistrz Piaseczna, Zdzisław Lis i spotkał się on z przychylnością pozostałych samorządowców. Kilka tygodni wcześniej powstał Społeczny Komitet Budowy Międzygminnego Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt z Powiatu Piaseczyńskiego. W najbliższym czasie komisja złożona z przedstawicieli wszystkich samorządów zacznie przygotowywać całe przedsięwzięcie od strony merytorycznej. - Trzeba będzie znaleźć miejsce, na którym takie schronisko ewentualnie mogłoby powstać – mówi Michał Rosa, piaseczyński radny. - Moim zdaniem dobrą lokalizacją jest teren PWiK-u, ale pod uwagę brany jest także teren w Lininie.
W tej chwili trudno określić koszty budowy schroniska. Niemal wszyscy są jednak zgodni co do tego, że biorąc pod uwagę wysokie nakłady samorządów związane z odławianiem i opieką nad bezdomnymi zwierzętami, inwestycja ta szybko się zwróci.
Tomasz Wojciuk

tagi:    konwent    schronisko    podtopienia    WFOŚiGW

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
· Zainwestują ponad 118 mln zł w same drogi!
· 20 mln zł na inwestycje
· Nowa rada z nowym prezydium
· Aż 180 mln zł na inwestycje!
· Radni zdecydowali o pensjach wójta i burmistrzów
· Podwyżki dla burmistrzów, wójtów i radnych
· Rusza remont ratusza
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest