Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 523), 2014-03-28
Topól już nie ma, jest dyskusja

PODKOWA LEŚNA Niedawna wycinka kilku topoli rosnących przy ulicy Brwinowskiej na wjeździe do Podkowy Leśnej wzbudziła kontrowersje wśród mieszkańców. - Usunięto duże, piękne drzewa, wizytówkę miasta, do których, jako mieszkańcy, byliśmy przyzwyczajeni – mówią przedstawiciele podkowiańskiej Ligi Ochrony Przyrody

Do wycinki drzew doszło w ubiegłym miesiącu. Urzędnicy uważają, że decyzja o wycięciu topól była konieczna ze względu na bezpieczeństwo użytkowników drogi.
- Pomimo zabiegów pielęgnacyjnych konary łamały się, a drzewa rosnące blisko drogi pochylały się, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla przechodniów i aut, których codziennie przejeżdża bardzo wiele. – tłumaczyła podczas ostatniej sesji rady miejskiej Katarzyna Kowalewska z urzędu miasta w Podkowie Leśnej.

Posusz i zachwiana statyka

Obserwacje urzędników potwierdziła obecna na ostatniej sesji rady miasta konserwator Anna Sarnowska. - Od pewnego czasu z obawą obserwowałam topole rosnące przy wjeździe do miasta, bo tam jest duży ruch - powiedziała. - Półtora roku temu wydałam zgodę na zabiegi pielęgnacyjne, tj. usunięcie chorych i suchych gałęzi, ale to niewiele pomogło. Nie można przycinać drzew w nieskończoność, bo to prowadzi do ich uśmiercenia. Drzewa muszą mieć odpowiednią ilość masy zielonej.
- Podobną sytuację mieliśmy na ulicy Borowin – wspominała Katarzyna Kowalewska. - Na wniosek mieszkańców ówczesny burmistrz wstrzymał decyzję o wycince, a potem i tak trzeba było ją zrobić, bo drzewo uszkodziło ogrodzenia posesji i urząd płacił za szkody. Kiedyś komisja społeczna chodziła i sprawdzała żywotność naszych pomników przyrody, m.in. na ulicy Lipowej. Stwierdziła, że jedno z drzew jest zielone i nic nie trzeba z nim robić. Tej samej nocy zwalił się z niego olbrzymi konar na nieruchomość, furtkę i ogrodzenia. To jest przykład na to, że stan drzewostanu powinni oceniać specjaliści.

Wizytówki miasta

W zapewnienia urzędników nie wierzyła część mieszkańców obecnych na posiedzeniu rady miasta. Podkreślano, że wycinka została przeprowadzona niefachowo, ponieważ w czasie prac zostały okaleczone inne drzewa. - Wycięto siedem topól, z czego największa miała ponad 4 m w obwodzie – powiedziała Elżbieta Wolska-Zdunek z Ligi Ochrony Przyrody w Podkowie Leśnej. - To były naprawdę duże piękne drzewa bez posuszu w koronach. Jako mieszkańcy byliśmy do nich bardzo przywiązani. Rosły na wjeździe do miasta i były jego wizytówką. W mieście zmieniło się, ale jak zwykle na gorsze. Drzewa się wycina, ale nie robi się nowych nasadzeń.
- Uważam za niesprawiedliwe sformułowanie LOP, że w ciągu ostatnich 10 lat prowadzi się dewastacyjną gospodarkę drzewostanu na terenie Podkowy Leśnej - odpierała konserwator zabytków. - Tam, gdzie można wyznaczamy nasadzenia zastępcze. Zastanawiamy się nad nimi również przy ulicy Brwinowskiej.
- Naszym zadaniem jest dbałość o porządek i bezpieczeństwo – dodała burmistrz. - Jeśli chodzi o nasadzenia, to wystarczy spojrzeć na ulicę Helenowską i Jaskółczą. To opowiadanie, że ich w mieście nie ma jest pod publiczkę.
Podkowiańska LOP zgłosiła wniosek, aby następne wycinki były konsultowane z organizacjami ekologicznymi. Na to jednak włodarz miasta się nie zgodziła. Argumentowała to m.in. od lat ślimaczącą się procedurą przygotowania budowy parkingu przy przystanku WKD.
- „Park&Ride” to przykład, że konsultując te tematy, można przez wiele lat nie zrealizować tego typu inwestycji – powiedziała burmistrz. - Brak zrozumienia organizacji pozarządowych może doprowadzić do tego, że trudno będzie zrealizować jakiekolwiek inwestycje w mieście.

Sławomir Krejpowicz

tagi:    drzewa    wycinka    topole    Liga Ochrony Przyrody    miasto-ogród

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Integracyjne narodowe czytanie
· Samoloty latały nad Parkiem Zdrojowym
· Nie koszą trawy i chwastów na rondach. Podobno chodzi o ekologię...
· Dni Prażmowa
· Mieszkańcy narzekają na „gołe” przystanki
· Pociąg towarowy zatrzymał się na starej bocznicy
· 6. Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki”
· Kumulacja imprez w Czersku. Będzie się działo!
· Pożar i ciało odnalezione w pogorzelisku
· Jarmark powrócił!
· Powstają nowe parkomaty! Nie wszędzie ceny będą takie same
· Mieszkanka: woda z dachu cieknie mi na głowę!
· Gminna bez odszkodowań
· Dlaczego warto kupować ubezpieczenia samochodowe w Internecie?
· 30 lat straży miejskiej. Zaczynali od poloneza
· W Józefosławiu otwarto skwer
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest