Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 525), 2014-04-11
Dąb pójdzie pod piłę

GRODZISK MAZOWIECKI Jeden z zabytkowych dębów szypułkowych rosnących w Parku Skarbków zostanie ścięty i położony. Jak informują władze grodziskiego ratusza, stan zdrowotny drzewa zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Jednocześnie rada miejska podjęła uchwałę o ustanowieniu czterech nowych pomników przyrody i nadaniu im oddzielnych imion, na cześć znanych grodziszczan

Henryk, Aleksander, Hieronim i Wojciech to nowe imiona czterech pomników przyrody (dwóch dębów szypułkowych i jesionów wyniosłych), rosnących na terenie parku miejskiego, ustanowione przez radę miejską pod koniec ubiegłego miesiąca. - Chcemy w ten sposób zapoczątkować zwyczaj nadawania zabytkom przyrody imion osób znaczących dla naszego miasta – powiedział Piotr Galiński, zastępca burmistrza Grodziska Mazowieckiego.
Około 150-200-letni dąb otrzymał imię „Henryk” na cześć hrabiego Skarbka, do którego należał Grodzisk od około 1865 roku. Kolejny dąb „Aleksander” na pamiątkę Aleksandra Mokronoskiego, właściciela (od 1623 roku) ziem wchodzących dziś w skład gminy Grodzisk Mazowiecki. Natomiast jesiony wyniosłe „Hieronim” i „Wojciech” dla uczczenia braci Okuniów - historycznych właścicieli wsi Grodzisko.
W sprawie ustanowienia nowych pomników przyrody radni byli zgodni. Dyskusję wywołała wcześniej podejmowana uchwała w sprawie zdjęcia ochrony z jednego z czterech rosnących w centralnej części Parku Skarbków dębów szypułkowych. Drzewo ma ponad wiek i 370 cm w obwodzie. Według przygotowanej na zlecenie władz grodziskiego ratusza ekspertyzy dąb zagraża bezpieczeństwu użytkowników parku. - Rośnie w bardzo wrażliwym miejscu, pochyla się na półokrągły placyk z ławkami – uzasadniał Piotr Galiński. - Pień jest całkowicie rozłożony przez hubę siarkową. W kilku podłużnych dziuplach w odziomku widoczna jest kostkowa, brunatna zgnilizna.
Eksperci podkreślają, że wytrzymałość pnia jest bardzo niska, a kilka pasów życiowych ze zdrową ścianką drzewa jest szybko likwidowanych przez agresywną zgniliznę. - Dąb stoi tylko dlatego, że pasy drzewa rozmieszczone są dość regularnie na całym obwodzie – dodał zastępca burmistrza. - Konary obłamały się, a w ich miejscach widoczna jest również zgnilizna. W zaleceniach podano, że jest drzewem bardzo niebezpiecznym i konieczne jest jego natychmiastowe usunięcie.
Nie wszyscy samorządowcy podzielili wniosek burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego. Radny Jarosław Redel wniósł, aby za pomocą podpór stalowych utrzymać drzewo w pionie i zachować je dla potomnych, jako obraz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego miasta. - Też przeżywamy, że trzeba drzewo położyć – ripostował burmistrz. - To duże drzewo, którego nie da się obstawić trzema słupkami. Musi być konkretne zabezpieczenie w razie silnego powiewu wiatru. Żeby zrobić taką konstrukcję musielibyśmy zniszczyć pół parku. W zamian kupimy największy możliwy dąb i posadzimy w to miejsce z tabliczką i zdjęciem, że rosło w tym miejscu piękne drzewo.
Radni jednak zauważyli, że opieka nad drzewem została zaniedbana, a jego utrzymanie powinno być składową ogólnego utrzymania niedawno zrewitalizowanego parku. -  Gdzieś, ktoś nie przyłożył się, kiedy były sygnały, że drzewo zaczyna chorować – dodała radna Ewa Górska. - Teraz są jednak możliwości utrzymania zabytkowego drzewa w pionie.
- Mamy żal do byłego naczelnika gminy, bo drzewo zaczęło chorować 50 lat temu – odpowiadał burmistrz. - Czy zdają sobie państwo sprawę z zagrożenia w przypadku, gdyby dąb runął? Zapytaliśmy eksperta i ten wskazał, że należy go ściąć. Po to zleciliśmy ekspertyzę, żeby wysłuchać znawców w tym temacie. Jeżeli będzie wolą rady, aby drzewo stało, to ja ogrodzę dąb na jego długość i powieszę kartkę, że taka jest decyzja radnych.
W głosowaniu za przyjęciem uchwały 11 radnych było za, 3 przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.


Wawrzyniec Kornacki

tagi:    dąb    jesion    drzewa    pomnik przyrody    Park Skarbków

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Integracyjne narodowe czytanie
· Samoloty latały nad Parkiem Zdrojowym
· Nie koszą trawy i chwastów na rondach. Podobno chodzi o ekologię...
· Dni Prażmowa
· Mieszkańcy narzekają na „gołe” przystanki
· Pociąg towarowy zatrzymał się na starej bocznicy
· 6. Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki”
· Kumulacja imprez w Czersku. Będzie się działo!
· Pożar i ciało odnalezione w pogorzelisku
· Jarmark powrócił!
· Powstają nowe parkomaty! Nie wszędzie ceny będą takie same
· Mieszkanka: woda z dachu cieknie mi na głowę!
· Gminna bez odszkodowań
· Dlaczego warto kupować ubezpieczenia samochodowe w Internecie?
· 30 lat straży miejskiej. Zaczynali od poloneza
· W Józefosławiu otwarto skwer
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest