Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 października 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 października 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 października 2021*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 528), 2014-05-09
Pola Parzniewskie dofinansowane

BRWINÓW Burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński oraz wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski podpisali umowę na realizację projektu „Pola Parzniewskie – szlak historyczno-przyrodniczy”. W ramach inwestycji powstaną m.in. oświetlony szlak pieszo-rowerowy, wiata dla jednośladów, oznakowanie informacyjne. Odnowiony zostanie też pomnik poświęcony poległym w bitwie pod Brwinowem

Wartość inwestycji sięga 1,8 mln zł, natomiast wkład własny gminy wynosi blisko 1,3 mln zł. Kwota uzyskanej dotacji ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego) 2007-2013 to 500 tys. zł. Stąd obecność wicemarszałka Krzysztofa Strzałkowskiego. - To ciekawy projekt, który daje szansę gminie Brwinów na wyeksponowanie tego, co najważniejsze, czyli dziedzictwa kulturowego – mówił. - Dodać należy walory turystyczne. Mieszkańcy nie muszą spędzać wolnego czasu poza powiatem, ale także w swoim miejscu zamieszkania.
Projekt „Pola Parzniewskie – szlak historyczno-przyrodniczy” zakłada budowę ścieżki rowerowej i szlaku nordic walking, biegnących wzdłuż wyremontowanej w 2013 roku drogi Brwinów-Parzniew, w ramach tzw. „schetynówek”. - Planowany ciąg ma długość 1,8 kilometra – powiedział burmistrz Arkadiusz Kosiński. - Będzie on oświetlony oraz oznakowany tablicami informującymi m.in. o bitwie pod Brwinowem stoczonej w tym rejonie we wrześniu 1939 roku oraz o walorach przyrodniczych obszarów chronionego krajobrazu w dolinie Zimnej Wody. Dodam, że nasza ścieżka będzie łączyła się z budowaną przez powiat pruszkowski wzdłuż ulicy 36 PP Legii Akademickiej. To stworzy duży regionalny szlak od Pruszkowa aż do Podkowy Leśnej.
Ponadto w ramach projektu przy PKP w Brwinowie zostanie ustawiona oświetlona i monitorowana wiata na jednoślady. - Posłuży ona zarówno osobom, które będą chciały zostawić rower w bezpiecznym miejscu w pobliżu stacji, jak i tym zatrzymującym się w naszym mieście w celach turystycznych – dodał burmistrz. - Przy ścieżce prowadzącej do Parzniewa powstaną dwa ogólnodostępne miejsca wypoczynku i rekreacji. Pierwsze z nich będzie znajdowało się w okolicy ronda Feliksa Nowosielskiego w Brwinowie, drugie przy rzece Zimna Woda w Parzniewie. Dla najmłodszych ustawione będą zabawki, natomiast dorośli skorzystają z urządzeń fitness, służących do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Jak podkreślił Arkadiusz Kosiński, ze środków przeznaczonych na realizację projektu zostanie wyremontowany pomnik poświęcony poległym w bitwie pod Brwinowem znajdujący się na brwinowskim Rynku. - Pola Parzniewskie to ważne miejsce dla naszych mieszkańców, ponieważ tutaj dawaliśmy długi odpór siłom niemieckim podczas kampanii wrześniowej 1939 roku – uzasadniał burmistrz. - We wrześniu zostaną zorganizowane wydarzenia kulturalne upamiętniające okrągłą, 75. rocznicę bitwy: wystawa historyczna, jej rekonstrukcja oraz gra miejska. Ukaże się też książka „Wspomnienie o Bitwie pod Brwinowem, 12-13 IX 1939” i płyta DVD z filmem „Brwinowski Wrzesień 1939”.
Honorowy patronat nad uroczystościami rocznicowymi objęła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
W podpisaniu umowy, które odbyło się 25 kwietnia wzięli udział przedstawiciele samorządu lokalnego, urzędnicy oraz przedstawiciele stowarzyszeń, które są partnerami projektu: Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, Stowarzyszenia Projekt Brwinów.
Obecny na spotkaniu radny miejski Zbigniew Bartosik, przypomniał że dopiero po 7 latach od zainicjowania udało się doprowadzić wniosek społeczny do realizacji. - Wiele pomysłów radnych z poprzedniej kadencji było sensownych, co potwierdza dzisiejszy projekt – dodała radna Wanda Chrzanowska.
WK


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Zamknięto ważne skrzyżowanie. Mieszkańcy narzekają na uciążliwości
· Udane Święto Dyni
· Nocne czytanie wzmacnia
· Wystawa Grupy Piaseczno
· Tańcząca z ogniem
· Miłośnicy kolei z całej Polski odwiedzili Piaseczno
· Huczne obchody Dnia Seniora
· Przyznano środki na wyasfaltowanie Fabrycznej
· Bestialska zbrodnia w cieniu drzew
· Nie chcą poszerzania strefy płatnego parkowania
· Przy szkole powstanie rondo!
· Nie chcą oddać gruntu pod planowaną drogę
· Niejedno przeszła
· Czym kierować się przy wyborze domu opieki dla seniora?
· Wycieli drzewa, zostawili gałęzie
· Rozbudowa szkoły idzie pełną parą
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest