Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 października 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 października 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 października 2021*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 545), 2014-09-19
W rocznicę brwinowskiej bitwy

BRWINÓW Tegoroczne dni miasta obchodzono w nawiązaniu do 75. rocznicy bitwy pod Brwinowem, stoczonej podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Nie zabrakło znamienitych gości, wypełnionego widzami stadionu w czasie koncertu grupy Hey oraz historycznej rekonstrukcji polsko-niemieckiej potyczki, która po dwuletniej przerwie wróciła na parzniewskie pola

Tegoroczne obchody 75. rocznicy bitwy pod Brwinowem rozpoczęły się już w piątkowe przedpołudnie. Hołd walczącym i poległym polskim żołnierzom oddali uczniowie szkół z terenu gminy. Młodzież odwiedziła historyczne miejsca pamięci z por. Stanisławem Rumiankiem, honorowym obywatelem gminy Brwinów, powstańcem warszawskim oraz burmistrzem Arkadiuszem Kosińskim. Biało-czerwone wieńce pojawiły się przed pomnikami upamiętniającymi żołnierzy 36 pp Legii Akademickiej na Rynku, przy ul. Wygonowej w Brwinowie, w Parzniewie przy ul. Głównej i 36 pp Legii Akademickiej oraz w Kaniach przy ul. Szkolnej.
Po południu odbyły się oficjalne uroczystości. Oprawę mszy zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz kompania reprezentacyjna Straży Miejskiej m.st. Warszawy. W obchodach uczestniczyli reprezentanci 3 batalionu zmechanizowanego Legii Akademickiej z Trzebiatowa, kultywujący tradycje 36 pułku piechoty Legii Akademickiej oraz brwinowscy harcerze. Kwiaty pod pomnikiem na rynku złożyli przedstawiciele samorządu lokalnego, poseł na Sejm RP Barbara Czaplicka, ppłk Marcin Wasiński – w imieniu szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zgromadzeni udali się na miejscowy cmentarz, gdzie odbył się apel poległych. – Pamiętamy o Was, Żołnierze Wojska Polskiego 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, 15 Pułku Piechoty „Wilki”, 28 Pułku Artylerii Lekkiej oraz 72 Pułku Piechoty – walczący i przelewający krew 12 września 1939 roku na brwinowskiej ziemi – brzmiały słowa apelu.
- Pamiętamy o waszym poświęceniu, odwadze i olbrzymiej daninie krwi złożonej na ołtarzu ojczyzny. Oddajemy wam dzisiaj cześć!
Hołd złożono także cywilom, niosącym wówczas ratunek, przekazując żywność, środki opatrunkowe i pomagającym rannym. – W czasie przemówienia kilka razy łamał mi się głos – wspomina piątkowe uroczystości burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński. – Pierwszy raz nie zwracałem się bezpośrednio do zgromadzonych mieszkańców, lecz do Bohaterów Września 1939 roku.
Dopełnieniem historycznej części obchodów była rekonstrukcja bitwy na parzniewskich polach oraz otwarcie wystawy historycznej „Brwinowski Wrzesień 1939” w Organistówce na Rynku. Widowiskowa inscenizacja odbyła się w niedzielne popołudnie. Dopisywała pogoda, ale i sam temat wydarzenia, dlatego jak oceniają organizatorzy zobaczyło ją ponad 2 tys. osób. Byli polscy i niemieccy żołnierze w mundurach z epoki, szpital polowy, sanitariusze i ciężko ranni, wybuchy, strzały. Rekonstruktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Chętni mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia.
W sobotę areną kulturalnych i sportowych wydarzeń był stadion miejski. Widzowie mogli obejrzeć pokazy kulturystyczne, a potem posłuchać muzyki. Najpierw wystąpił brwinowski „Chór Wydartych Domom Kur”. Gwiazdą wieczoru był zespół Hey.
Sławomir Krejpowicz


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Zamknięto ważne skrzyżowanie. Mieszkańcy narzekają na uciążliwości
· Udane Święto Dyni
· Nocne czytanie wzmacnia
· Wystawa Grupy Piaseczno
· Tańcząca z ogniem
· Miłośnicy kolei z całej Polski odwiedzili Piaseczno
· Huczne obchody Dnia Seniora
· Przyznano środki na wyasfaltowanie Fabrycznej
· Bestialska zbrodnia w cieniu drzew
· Nie chcą poszerzania strefy płatnego parkowania
· Przy szkole powstanie rondo!
· Nie chcą oddać gruntu pod planowaną drogę
· Niejedno przeszła
· Czym kierować się przy wyborze domu opieki dla seniora?
· Wycieli drzewa, zostawili gałęzie
· Rozbudowa szkoły idzie pełną parą
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest