Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021*


wydanie grójeckie (nr 563), 2015-02-13
Mini kiwi – samo zdrowie

POWIAT Wszyscy znamy kiwi. Owoc bez przeszkód możemy kupować właściwie we wszystkich sklepach z żywnością. Wielkością i kształtem przypomina trochę ziemniaki, z lekko włoskowatą, niejadalną skórką. Natomiast mini kiwi (miniberry) to zupełnie inny gatunek charakteryzujący się – w przeciwieństwie do kiwi - znakomitą wytrzymałością na mróz (nawet do -30 st. C)

Poza tym jest znacznie mniejszy, wielkości orzecha włoskiego, małej śliwki lub dużego winogrona, o jadalnej skórce i doskonałym smaku. W Polsce aktinidię uprawia się już na około 30 ha.
Podczas konferencji odmianowej w Nowej Wsi dr hab. inż. Piotr Latocha ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zachęcał plantatorów do uprawy tego owocu. On sam zajmuje się mini kiwi już 20 lat i w tym czasie zdołał wyhodować kilka odmian tych owoców, które z powodzeniem można uprawiać w Polsce.

Zainteresowanie mini kiwi

- Aktinidia jest to pnącze – mówił dr Latocha - które rośnie w naturalny sposób w lasach południowo – wschodniej Azji. Wspina się oplatając się pędami wokół podpór. W świecie aktinidią zainteresowano się w latach osiemdziesiątych w USA. Do Europy owoc ten trafił w na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a pierwsze plantacje powstały w Niemczech. Nie jest to więc wymysł „szalonego naukowca” z SGGW, tylko trend światowy. Po prostu producenci uznali, że jest to owoc, który może być bez przeszkód uprawiany w różnych strefach klimatycznych i doskonale nadaje się, ze względu na swe walory zarówno smakowe, jak i wartościowy skład, do obrotu handlowego.

Trudna premiera na rynku

W Polsce tak naprawdę już w 1989 r. były publikacje, że warto zwrócić uwagę na aktinidię, że warto w ten owoc zainwestować. Ale wydarzenia polityczne nie sprzyjały nowatorskim działaniom i o mini kiwi na dłuższy czas u nas zapomniano. Przynajmniej, jeżeli chodzi o praktyczne prowadzenie tego owocu do uprawy w naszych sadach. Doświadczalne poletka oczywiście powstały, ale w ówczesnych warunkach ekonomicznych i możliwościach technicznych nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Dopiero nasze (SGGW) doświadczenia z przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych sprawiły, że uprawa aktinidii mogła okazać się opłacalna. Ale wprowadzenie nowego owocu do uprawy, jego rozpropagowanie i zachęcenie konsumentów do jego kupna – to już inna sprawa. Jak się okazało – niezwykle trudna. - Jednak przy obecnych cenach hurtowych tych owoców na rynku europejskim, potencjalny przychód z 1 ha może wynosić nawet 200-250 tys. zł. – dodał dr. Latocha.

Aktinidia w Grójeckim

Przed kilku laty plantacja mini kiwi powstała w Bodzewie k. Grójca. – Plantacja zajmuje 3 ha – mówią właściciele Renata i Jacek Kostrzewowie. - Większość krzewów zakupiliśmy w szkółce, zaś reszta materiału pochodzi od dr hab. inż. Piotra Latochy. Rośliny posadziliśmy wiosną 2011. Trzon plantacji stanowią dwie odmiany: Weiki i Geneva. Poza tym kilka rzędów zajmują inne odmiany: Jumbo, Ananasnaya, Kens Red, i nowe selekty z SGGW. Ponadto bierzemy udział we wspólnym projekcie badawczym ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, którego celem jest opracowanie technologii towarowej uprawy mini kiwi w warunkach Polski Centralnej.
Ponieważ aktinidia jest rośliną dwupienną, bardzo ważne jest posadzenie na plantacji roślin żeńskich i męskich – tu co siódmą roślinę w rzędzie stanowi forma męska. Niedostateczna ilość tych roślin i wyrastających na nich kwiatów męskich skutkowałaby słabszym zapyleniem, a w konsekwencji drobniejszymi owocami, lub niewielką ich liczbą. Uprawa prowadzona jest przy podporach w kształcie litery T. Teren, na którym sadzimy mini kiwi nie może być narażony na późnowiosenne przymrozki, ponieważ młode liście i przyrosty są bardzo wrażliwe na ujemne temperatury. Dlatego wskazane jest zamontowanie instalacji antyprzymrozkowej.
Aktinidia doskonale nadaje się do uprawy ekologicznej, gdyż roślina nie wymaga stosowania ochrony chemicznej – kończą Renata i Jacek Kostrzewowie.
Dodajmy, że podobna plantacja powstała także koło Nowego Miasta nad Pilicą.

Leszek Świder

tagi:    mini kiwi    kiwi    owoce    SGGW    Aktinidia

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Obwieszczenie
· Które objawy menopauzy można złagodzić domowymi sposobami?
· Coraz bliżej modernizacji PCU
· Mieszkańcy chętnie szczepią się przeciwko COVID-19
· Sukcesy naszych pływaków
· Burmistrz porównał obecną sytuację pogodową z powodziami z 2010 roku
· Wkrótce piesi poczują się bezpieczniej
· Planują maszt w sąsiedztwie osiedli
· Głośna Planeta Zalesie?
· Co dalej z parkiem w Zamieniu?
· Zatoczka autobusowa zamiast parkingu
· Powstanie oczami dzieci
· Uciążliwa wąskotorówka?
· Sukces weteranów tenisa
· Znamy wyniki egzaminów 8-klasistów
· Niektórzy zapłacą mniej za śmieci
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest