Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 570), 2015-04-03
Jak to z herbem było…

GÓRA KALWARIA W 1990 roku, czyli ponad 20 lat temu, stosowną uchwałą zatwierdzono herb i chorągiew miasta Góra Kalwaria. Wówczas nikt tej decyzji nie kwestionował

Całkiem niedawno okazało się jednak, że symbole na herbie nie są zgodne z prawem, a ich zmiana jest konieczna wcale nie ze względów artystycznych czy estetycznych, ale historycznych i formalno-prawnych. Zacznijmy jednak od legendy…
„W drugim dniu Bożego Narodzenia 1668 r., nad wioską Górą, miało miejsce niezwykłe zjawisko. Był mroźny, grudniowy ranek. Mieszkańcy wychodzili właśnie z porannej mszy, po niebie zaczęły przebiegać pierwsze promienie słoneczne. Ogromna, złocista kula unosiła się coraz wyżej, by nagle stanąć w miejscu u dołu krzyża, który niespodziewanie ukazał się na niebie. Księżyc ustępujący miejsca słońcu zatrzymał się w połowie krzyża, kształtem swym przypominając serce. W chwilę potem przesunął się nad krzyż. Choć to niezwykłe zjawisko nastąpiło o świcie, słońce i krzyż pojawiły się po przeciwnej stronie nieba – na zachodzie” – kto mógł przypuszczać, że legenda o powstaniu Góry Kalwarii będzie miała tak duży wpływ na wizerunek herbu miasta, który zostanie zatwierdzony w XXI wieku.
– Problem herbu pojawił się w 2013 r., kiedy występowaliśmy do Komisji Heraldycznej o wydanie opinii dotyczącej uchwały w sprawie medalu i tytułu „Honorowy Obywatel Góry Kalwarii”. Decyzja była odmowna, ponieważ komisja uznała, że obowiązujący herb nigdy nie został formalnie zatwierdzony – wyjaśnia Beata Kisiel, sekretarz gminy Góra Kalwaria.
Szybko okazało się, że sprawa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje… Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Polsce herby miast mogą być tworzone zgodnie z ustawą O odznakach i mundurach. Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, 20 stycznia 2000 r., została powołana Komisja Heraldyczna, mająca za zadanie opiniować i konsultować projekty nowych herbów. Ta właśnie komisja uznała, że dotychczasowy wzór herbu jest niezgodny z obowiązującymi zasadami.
Te przepisy określają bardzo precyzyjnie wielkość herbu, jego kształt, grubość użytych kresek, liczbę kolorów itp., ale też ustalenia historii jego powstania – np. związku z podaniami ludowymi i legendami.
- Rozpoczynając procedurę uznania herbu, przedstawiliśmy dwa projekty – chcąc, aby nowy wzór jak najmniej odbiegał od tego, którym się obecnie posługujemy i do którego mieszkańcy są przyzwyczajeni - wyjaśnia sekretarz. - Ponieważ w naszej legendzie była mowa o zimowym poranku, Komisja Heraldyczna uznała, że pagórek, który do tej pory był zielony, powinien zostać zmieniony na biały. Ten argument przyjęliśmy, ale zależało nam na pozostawieniu czerwonego serca. W opisach występuje ono bowiem zarówno jako złote, jak i czerwone. Ponieważ jednak kolejną zasadą jest ograniczenie kolorystyki, ten argument odrzucono. Udało się nam natomiast zachować niebieskie tło.
Procedury związane z zatwierdzeniem herbu przez Komisję Heraldyczną zostały zakończone, ale to nie koniec drogi. Nowy symbol miasta trzeba wprowadzić w życie. O ile podjęcie uchwały rady miejskiej i ujęcie nowego herbu w statucie gminy nie stanowi problemu, to pozostaje jeszcze kwestia wprowadzenia nowego symbolu fizycznie w życie. Tu przedstawiciele władz miasta zdecydowali o sukcesywnym procesie – takie zmiany wymagają bowiem sporych nakładów finansowych i przykładowo na frontonie urzędu nowy herb pojawi się w momencie wykonywania zaplanowanego wcześniej remontu. Podobnie będzie w innych przypadkach. Przy okazji, mieszkańcy będą mieli czas, aby oswoić się z nowym wizerunkiem symbolu, który towarzyszył im przez wiele lat. Póki co, zdania na temat nowego i starego herbu są podzielone. Jednak od decyzji Komisji Heraldycznej nie ma odwrotu i nawet najwięksi oponenci muszą się z nią pogodzić.
Przy okazji, może warto, aby inne gminy także sprawdziły legalność swoich symboli, by nie stanąć przed podobnym dylematem.
Mira Dzięgielewska

tagi:    herb

Przeczytaj też
Przedwyborczy spór o herb (2018-10-12)
Herbu będziemy bronili w sądzie (2018-06-22)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Szykuje się duża inwestycja w Żabieńcu
· Kochają sadzić drzewa
· Nowe fakty w sprawie Działkowej
· Gdzie powstanie Dzienny Dom Seniora?
· Co budują za kościołem w Józefosławiu?
· Tragedia na drodze. Zginęła 7-letnia dziewczynka
· Deweloper zainteresowany terenami dawnej papierni
· Powstało miejsce inne niż wszystkie
· Rzeźba świętego Jana Nepomucena znów została zdewastowana
· Powstaje koncepcja przebudowy drogi z Piaseczna do Zalesia
· Coraz ciaśniej na miejskim targowisku
· Koniec reklamowego chaosu w uzdrowisku
· Deszczowa Mila
· Powstała leśna grupa robocza
· Tajemniczy nowy właściciel dawnego Polkoloru
· Kiedy wrócą koncerty, spektakle i wydarzenia kulturalne?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest