wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 572), 2015-04-17
Rocznica bitwy pod Raszynem
RASZYN Manewry wojsk napoleońskich, apel żołnierski czy nauka tańców dawnych i pokaz gry strategicznej „Bitwa pod Raszynem“ to tylko niektóre z atrakcji podczas „Pikniku rodzinnego z historią“. Odbędzie się on już w najbliższą sobotę, 18 kwietnia w Falentach
W tym roku mija 206 lat od bitwy pod Raszynem, stoczonej dokładnie 19 kwietnia w czasie wojny z Austrią. Wojska polskie i saskie, dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego, walczyły z korpusem wojsk austriackich pod dowództwem arcyksięcia Ferdynanda Karola d’Este. Bitwa zakończona została podpisaniem przez obie strony konwencji oddającej Austriakom stolicę, ale na korzystnych dla strony polskiej warunkach. Taktycznie bitwa była nierozstrzygnięta.
Co roku w gminie organizowane są imprezy związane z bitwą pod Raszynem. Zgodnie z tradycją, w najbliższą sobotę, 18 kwietnia w Falentach przy Alei Hrabskiej (park pałacowy ITP) odbędzie się piknik rodzinny z historią. Już o godz. 11 rozpoczną się baśnie i opowieści dla dzieci. W programie także warsztaty taneczne dla rodziców i chętnych (w sali kolumnowej) oraz zajęcia dla dzieci.
Na godz. 12 zaplanowano manewry wojsk napoleońskich, a o godz. 13 nastąpi uroczyste otwarcie imprezy. Pół godziny później odbyć ma się apel żołnierski. Od godz. 14 będzie można spróbować pysznej grochówki oraz zwiedzić rozbity obóz i izbę pamięci. O godz. 15 nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Joanny Kobryń i Dominiki Małgowskiej, a godzinę później wykład „Szpiedzy w wojsku napoleońskim”. O godz. 17 w sali kolumnowej rozpocznie się koncert muzyki kameralnej, a o 18 „Kuluarowe rozmowy o sztuce inspirowanej historią” z niespodzianką. W programie liczne wydarzenia towarzyszące: klocki MuBaBao, papierowe słowa, warsztaty plastyczne w plenerze, krepina i wiklina, pokaz kowalstwa, historyczna kantynka. Ponadto odbędzie się premierowy pokaz gry strategicznej „Bitwa pod Raszynem”.
W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych działania będą się odbywały we wnętrzach pałacu ITP w Falentach.
Anna Żuber