wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 574), 2015-05-05
Rekonstruktorzy znów zawitali w Falentach
RASZYN W Falentach uczczono 206. rocznicę bitwy pod Raszynem, gdzie pojawili się liczni żołnierze z różnych formacji i historycznych pułków
Obchodom, upamiętniającym wydarzenia sprzed ponad 200 lat, towarzyszyły atrakcje dla dzieci i dorosłych. Odbył się piknik historyczny, wystawa obrazów, warsztaty dawnych tańców, gry czy wykłady naukowe. - Dużym zainteresowaniem cieszyła się zwłaszcza prelekcja Wojtka Drewniaka o księciu Józefie Poniatowskim, który niejedno z Napoleonem przeżył, o tym jak można być jednocześnie luzakiem i patriotą – mówi Dorota Betko ze stowarzyszenia Projekt Raszyn. Wojtek - ostatnio gwiazda Internetu, której „Historia bez cenzury” ma na facebooku już 111 tys. polubień – nie tylko w żywy i ciekawy sposób przybliża historię, ale też wciąga publiczność do wspólnej dyskusji. Co ważne ten przekaz trafia zwłaszcza do młodzieży.
Tegoroczne spotkanie z historią w Falentach nawiązywało także do Bitwy pod Waterloo i odbyło się pod hasłem „Manewry i biwak Wojsk Księstwa Warszawskiego“. Było ono bowiem okazją dla Polskich Grup Rekonstrukcji Historycznej do ćwiczeń przed wyjazdem do Belgii, gdzie odbędą się międzynarodowe obchody ostatniej bitwy Napoleona. Ponad 150 żołnierzy z różnych formacji i historycznych pułków, zjechali się do Falent z różnych stron, żeby wspólnie przećwiczyć epokową musztrę.
Wojska w historycznych mundurach przeprowadzające manewry według ówczesnych regulaminów były ciekawym tłem dla licznych działań towarzyszących zaplanowanych na ten dzień.
Bitwa pod Raszynem rozegrała się 19 kwietnia 1809 roku w czasie wojny z Austrią. Wojska polskie i saskie, dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego, walczyły z korpusem wojsk austriackich, pod dowództwem arcyksięcia Ferdynanda Karola d'Este. Zakończona została podpisaniem przez obie strony konwencji oddającej Austriakom stolicę, ale na korzystnych dla strony polskiej warunkach, a taktycznie bitwa była nierozstrzygnięta.
aż