Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 574), 2015-05-08
Uzdrowiskowy Reymont

POWIAT/KONSTANCIN-JEZIORNA Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej od września ma kształcić uczniów liceum w klasie o profilu rehabilitacyjnym. Pod koniec kwietnia samorząd powiatu oraz dyrekcja szkoły podpisali porozumienie z Uzdrowiskiem Konstancin-Zdrój oraz z Centrum Medycznym CMP, dzięki któremu obie spółki będą współpracować z liceum

Podpisanie porozumienia poprzedziła krótka prezentacja szkoły, którą przedstawiła dyrektor Anna Dulnik. Szkoła powstała w 1946 roku jako Gimnazjum Przemysłowe Mirkowskiej Fabryki Papieru. Najpierw placówka funkcjonowała w Jeziornie, w budynku przy ul. Brzozowej. W obecnej siedzibie istnieje od 1972 roku. Następnie głos zabrał Ksawery Gut, członek zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Odważni i odważniejsi

- Poprzednie władze powiatu podjęły odważną decyzję o likwidacji szkoły z tak długą tradycją, ale obecne władze podjęły jeszcze odważniejszą decyzję i postanowiły dać tej szkole szansę na nowe życie – mówił Ksawery Gut. - To nie tylko wielki dzień dla szkoły, lecz także dla gminy uzdrowiskowej i mam nadzieję, że ten projekt się powiedzie – dodał przedstawiciel zarządu powiatu. Samorząd wraz z dyrekcją opracował nowe profile klas, w których absolwenci gimnazjum będą mogli rozpocząć naukę już we wrześniu.
W technikum będzie można wykształcić się w niezwykle popularnych zawodach: spedytor, logistyk i handlowiec, na które jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Natomiast w liceum powstaną klasy o profilu sportowym (piłka nożna, siatkówka) oraz kreacji wizerunku, która wprowadzi uczniów w świat wizażu i stylizacji i przygotuje do wystąpień publicznych.

Szkoła wielu możliwości

Największe zainteresowanie wzbudza jednak pomysł utworzenia klas o profilu rehabilitacyjnym. Szkoła liczy na zainteresowanie nowym profilem, nawiązującym do uzdrowiskowego charakteru Konstancina-Jeziorny, w którym jest kilka szpitali, sanatoriów i domów opieki społecznej. Absolwenci tej klasy będą przygotowani do dalszej nauki i pracy w placówkach medycznych, także tych, działających na terenie uzdrowiska. Będą mogli w przyszłości pracować m.in. jako technicy rehabilitacji, asystenci osób niepełnosprawnych, opiekunowie osób starszych, opiekunowie w domu pomocy społecznej, opiekunki środowiskowe, terapeuci zajęciowi. Natomiast uczniowie, chcący ukończyć studia wyższe, będą mogli się starać o indeks m.in. na kierunkach rehabilitacja, biologia czy też pedagogika specjalna. Program nauczania w nowej klasie wraz z kadrą pedagogiczną liceum mają współtworzyć fachowcy z Uzdrowiska Konstancin-Zdrój oraz z Centrum Medycznego CMP.

Młodzież przyszłością uzdrowiska

Podczas uroczystości przedstawiciele obu spółek medycznych opowiedzieli o swojej działalności i zapewnili, że będą się starali jak najlepiej przygotować uczniów do zawodu. Oprócz zajęć teoretycznych licealiści będą mieli także praktyki, które odbędą się zarówno w szpitalach i sanatoriach konstancińskiego uzdrowiska, jak i w przychodniach Centrum Medycznego CMP. - Realizacja naszego planu rozbudowy i rozwoju obiektów uzdrowiskowych przede wszystkim wymaga kadry – przyznał Krzysztof Żyndul, prezes zarządu spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. Dlatego też kiedy otrzymaliśmy od starostwa propozycję współpracy ze szkołą, od razu bez wahania się zgodziliśmy. To niezwykle ważne, żeby zachęcić młodych ludzi do kształcenia się w ogóle w kierunku niesienia pomocy innym. Chcemy budować naszą spółkę na młodym pokoleniu. Oczywiście, możemy szukać pracowników na terenie całej Polski, ale skoro mamy tutaj chętną młodzież, to stwórzmy jej tutaj warunki, żeby się kształciła i pracowała na miejscu. Dlatego oferujemy młodym ludziom naszą wiedzę, infrastrukturę i kadrę. Wierzę, że przyniesie to korzyści zarówno młodzieży, jak i pacjentom, wszystkim mieszkańcom oraz nam samym – dodał Krzysztof Żyndul.

Porozumienie uratuje szkołę?

Spotkanie zakończyło się uroczystym podpisaniem porozumienia. W imieniu szkoły podpis złożyła dyrektor Anna Dulnik, a Ksawery Gut reprezentował powiat. Porozumienie podpisali również Krzysztof Żyndul, prezes zarządu spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój i Adam Kozłowski z zarządu Centrum Medycznego CMP. Na zakończenie o głos poprosił burmistrz Kazimierz Jańczuk, który przez wiele lat był dyrektorem tej szkoły. - To „szkoła wielu możliwości”, która przez lata dostosowywała się do nowych realiów, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności. Dlatego wierzę, że przetrwa również teraz i nowy pomysł okaże się sukcesem – mówił burmistrz, nawiązując do hasła szkoły.
W uroczystości wzięli udział również nauczyciele i uczniowie szkoły oraz przedstawiciele samorządów gminy i powiatu, wśród których byli m.in. starosta Wojciech Ołdakowski wraz ze swoim zastępcą Arkadiuszem Strzyżewskim oraz Ryszard Machałek, wiceburmistrz Konstancina i Andrzej Cieślawski, przewodniczący rady miejskiej w uzdrowiskowej gminie.

FOTO: Od prawej: Ksawery Gut, Anna Dulnik i Krzysztof Żyndul
Grzegorz Traczyk


Komentarze
nick: Awes,     2015-06-18   21:38:43
Prezes Uzdrowiska ... Tzw. Nikos Dyzma z Milicjanta na Prezesa. W spółce znów nepotyzm... Konkubina prezesa jest dyr. MSP.... Zarząd składa się z samego kolesiostwa pana prezesa i dyr. MSP...

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Sodoma i gomora na dworcu PKP
· Jakie to skrzyżowanie?
· Powstanie nowa linia autobusowa między Józefosławiem a PKP Jeziorki?
· Kiermasz świąteczny i odpalenie choinki
· Mieszkaniec: gmina chce, żebym kupił kota w worku
· Tragedia na drodze
· Najpierw parking, potem basen
· Ta sprawa ciągnie się już ponad 7 lat...
· Radni i wójt przeciwni dzieleniu 721 bis
· Mobbing w urzędzie gminy?
· Ubranie zimowe dla psa, co wybrać by było mu ciepło?
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest