Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 601), 2015-11-20
Walczą o drzewa rosnące przy WKD

PRUSZKÓW Trzydzieści organizacji społecznych walczy o niewycinanie zdrowych drzew wzdłuż całej linii WKD od Warszawy aż po Grodzisk Mazowiecki

Jeszcze do niedawna drzewa w pobliżu linii WKD nikomu nie przeszkadzały, a ponad 90 lat temu kolejka była budowana właśnie po to, aby można było dojeżdżać nią do miast-ogrodów. Piękna sceneria urzekała nie tylko mieszkańców, ale i turystów, którzy zachwyceni zjawiskowym krajobrazem osiedlali się tu na stałe. Nigdy też kolejka nie zjechała na jakiekolwiek przewrócone tam drzewo. Jednak teraz, w myśl restrykcyjnych przepisów, szacuje się, że wyciętych może zostać nawet od 2 do 3 tysięcy drzew, które nie są spróchniałe.

Wyciąć 170 zdrowych drzew
- Transport kolejowy opierając się na starym przepisie, przez lata niestosowanym, nakazał dyrekcji WKD wycięcie całej roślinności, tj. drzew i krzewów rosnących w pasie 15 metrów po obu stronach torów – mówi Olgierd Lewan, radny Rady Miejskiej Pruszkowa oraz prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Ogrodu Malichy. - Rozporządzenie ministra egzekwowane w ten sposób jest absurdem – ocenia radny. – Jeżeli zastosujemy ten sam przepis w przypadku linii kolejowej na Półwyspie Helskim, to wycięcie tam drzew spowoduje rozmycie przez fale morskie półwyspu wraz z linią kolejową, co w konsekwencji doprowadziłoby do tego, że półwysep przestałby istnieć i powstałaby wyspa – dodaje.
Do tej pory WKD wysłało już do lokalnych samorządów wnioski o wydanie zgody na wycięcie ponad 170 drzew. Urząd Warszawa Włochy wydał już nawet pierwsze zgody na wycinkę przy przystanku Warszawa Raków. Rada Powiatu Pruszkowskiego oraz Rada Miasta Pruszkowa, a także Rada Powiatu Grodziskiego wydały już w tej sprawie oficjalne stanowiska potępiające zamiary masowej wycinki, niezagrażających nikomu drzew rosnących przy linii kolejki WKD.

Fikcyjne zagrożenie?
Rada Miejska wystąpiła o zmianę rozporządzenia, by nie dotyczyło kolei małych prędkości, a do takich niewątpliwie należy WKD. Ich zdaniem, w podmiejskich kolejkach dojazdowych sąsiedztwo drzew nie niesie za sobą żadnego zagrożenia.
– Wystarczy sprawdzić, które drzewa są rzeczywiście spróchniałe i stosować te wycinki tylko w przypadku tych drzew, których stan zdradza możliwość zagrożenia – mówi Olgierd Lewan. - Nie można wyciąć wszystkich drzew w promieniu 15 metrów po obu stronach torów, tym bardziej, że w przypadku WKD prawie 70 procent terenów mieszczących się w tych 15 metrach to nie tereny kolejki lecz prywatne posesje. I ci prywatni właściciele też powinni powycinać drzewa na swoich działkach w myśl tego bezsensownego rozporządzenia ministra – podkreśla radny.
Zorganizowało się ponad 30 organizacji społecznych z wszystkich gmin wzdłuż linii WKD. Wystosowano trzy apele: protesty do Ministra Infrastruktury i Ministra Ochrony Środowiska – o zmianę przepisów prawnych, na które powołuje się UTK oraz do rzecznika Praw Obywatelskich – o interwencję w sprawie naruszenia Konstytucji RP, a także do Samorządu Województwa Mazowieckiego, właściciela WKD, o powstrzymanie działań dyrekcji kolejki w zakresie wycinki drzew do czasu zapowiadanej zmiany przepisów.

Apel o ratowanie drzew
Rada Miasta oraz pozostałe organizacje nie pozostają bierni w swoich działaniach. Społecznicy założyli już nawet stronę internetową pod nazwą: www.kolejnadrzewa.pl, na której można podpisać się pod apelem o uratowanie drzew przy WKD.
– W ciągu pierwszych dziesięciu dni pod apelem podpisało się ponad 2700 osób – mówi Olgierd Lewan. Na stronie można uzyskać aktualne informacje, m.in. o lokalizacji tych drzew, na które WKD już wystąpiło do samorządów z wnioskami o zgodę na wycinkę, a także zapoznać się ze stanowiskami samorządowców i kierowanymi do władz apelami organizacji społecznych. Dla wielu samorządowców uratowanie drzew jest teraz sprawą priorytetową. Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Ogrodu Malichy wystąpiło także o uznanie niektórych drzew za pomniki przyrody. Jednym z nich jest wierzba, mierząca w obwodzie 430 cm, która rośnie przy ul. Błękitnej w Pruszkowie.
Jak podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia wycinka może spowodować wyłącznie nieodwracalne szkody dla środowiska, a znaczna część mieszkańców straci jedyny ekran dźwiękochłonny, którym są drzewa.
Daria Głowacka
Garia Głowacka

tagi:    DRZEWA    WKD    PROTEST    PRUSZKÓW    PIASTÓW

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Integracyjne narodowe czytanie
· Samoloty latały nad Parkiem Zdrojowym
· Nie koszą trawy i chwastów na rondach. Podobno chodzi o ekologię...
· Dni Prażmowa
· Mieszkańcy narzekają na „gołe” przystanki
· Pociąg towarowy zatrzymał się na starej bocznicy
· 6. Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki”
· Kumulacja imprez w Czersku. Będzie się działo!
· Pożar i ciało odnalezione w pogorzelisku
· Jarmark powrócił!
· Powstają nowe parkomaty! Nie wszędzie ceny będą takie same
· Mieszkanka: woda z dachu cieknie mi na głowę!
· Gminna bez odszkodowań
· Dlaczego warto kupować ubezpieczenia samochodowe w Internecie?
· 30 lat straży miejskiej. Zaczynali od poloneza
· W Józefosławiu otwarto skwer
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest