Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 612), 2016-02-26
Będzie kino i uniwerek dla seniorów

RASZYN Edyta Geppert, Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki to tylko część artystów, którzy w ostatnim czasie zaprezentowali się na scenie Centrum Kultury Raszyn. Dyrekcja placówki po niespełna roku działalności ma ciekawe pomysły na dalszy rozwój, m.in. uruchomienie kina i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jednak zdaniem radnych, w ofercie nowej placówki brakuje wydarzeń dla młodzieży

W 2014 roku wokół raszyńskich instytucji, zajmujących się artystyczną stroną życia gminy, działo się wiele, ale głównie za kulisami. Po oddaniu budynku Centrum Kultury Raszyn przy Alei Krakowskiej okazało się, że istniejący wcześniej przez wiele lat Gminny Ośrodek Kultury zostanie zlikwidowany. Niespodziewanie pracę straciła dotychczasowa dyrektor GOK-u Elżbieta Kuczara, jedna z inicjatorek budowy CKR-u, która nie chciała już później wystartować w konkursie na szefa nowej placówki.
W sprawie likwidacji GOK-u wypowiedział się nawet wojewoda, który unieważnił uchwały rady gminy, a GOK ostatecznie wygaszono. Dopiero po niemal roku od ukończenia siedziby CKR-u udało się przeprowadzić konkurs na jego dyrektora, którym został Mariusz Smolicha.

Dla dzieci i dorosłych
Obecnie w CKR-ze zatrudnionych jest 15 osób, z czego część to pracownicy wygaszonego GOK-u. - Dyrektorem placówki jestem od 21 kwietnia 2015, od tego czasu do dziś działalność CKR-u była wielopłaszczyznowa – relacjonował Mariusz Smolicha na ostatniej sesji rady gminy. - Zorganizowaliśmy ponad 80 imprez. Odbyły się pikniki oraz dożynki, które miały charakter imprezy masowej i wymagały dużego zaangażowania. Był też happening seniorów. Jedną z gałęzi naszej działalności, nazwijmy ją tradycyjną, jest nauka gry na instrumentach, np. na gitarze, pianinie, zajęcia wokalne, tańca towarzyskiego i latino. Działają zespoły dla dorosłych i dzieci. Jest też klub szachowy i brydżowy. Trudno nie wspomnieć o najliczniejszej grupie – klubach seniora, które skupiają ponad 400 członków – dodał Smolicha.

Gwiazdy już nie za darmo
Dyrektor zapowiedział, że w związku z ogromną aktywnością seniorów utworzony zostanie Uniwersytet Trzeciego Wieku. - Pracujemy nad tym, by powstał w niedalekiej przyszłości – poinformował Mariusz Smolicha. - Wcześniej, bo może w marcu lub kwietniu uruchomimy Centrum Kultury Kino. Zorganizujemy też trzydniowe Dni Raszyna.
Jak podkreślał dyrektor, jednym z ważniejszych elementów jest działalność koncertowa, a do dziś na scenie CKR-u przy Alei Krakowskiej wystąpili Edyta Geppert, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz czy Grupa MoCarta, a także aktorzy zawodowi. Mieszkańcy mogli obejrzeć i posłuchać gwiazd za darmo. - Pojawią się kolejne znane i lubiane nazwiska, ale zmieniamy formułę ich występów – poinformował Mariusz Smolicha. - Dziś wystąpi Zbigniew Wodecki, ale będzie to już koncert płatny dla widza.
Mimo wprowadzenia opłat wejściówek na koncert Wodeckiego w dniu występu artysty już nie było. Bilety rozeszły się jak świeże bułeczki, w zaledwie kilkanaście minut.

Za mało imprez dla młodzieży
- Myślę, że ten pierwszy rok działalności był rokiem zapoznawczym – stwierdził Mariusz Smolicha. - Na pewno będziemy rozwijać ofertę w miarę potrzeb i możliwości. Jest jeszcze wiele inicjatyw, które chcielibyśmy, aby zaistniały, ale być może nie w tym roku, ale przyszłym, gdyż wymaga to przygotowania. - Uważam, że CKR ma coraz bogatszą ofertę – chwaliła Izabela Makarska, radna i artystka. - Czy nie za mało imprez jest organizowanych dla młodzieży? - pytał radny Sławomir Ostrzyżek. - Im też trzeba zagospodarowywać czas. - Najwięcej osób, które uczestniczą w naszych imprezach, to seniorzy i wynika to z wielu czynników – tłumaczył Smolicha. - Coraz więcej widzów to osoby w wieku zróżnicowanym, bo coraz bardzie różnorodna jest oferta. - A jakiś koncert młodzieżowy? Trzeba zaprosić zespół, który lubią młodzi ludzie – naciskał Ostrzyżek. - Popieram radnego Ostrzyżka, że trzeba zapraszać też młodzież, 20 czy 30-latków – dodał radny Andrzej Górecki.

Za idoli nastolatków trzeba
słono zapłacić

Jak tłumaczył dyrektor, sprowadzenie idola młodzieży to nie lada ciężar do udźwignięcia, przede wszystkim finansowy. - Na przykład taki Dawid Kwiatkowski za koncert chce 20 tys. złotych – powiedział.
Być może więcej do zaoferowania młodym ludziom będą miały filie CKR-u, które dyrekcja planuje sukcesywnie uruchamiać.
ANNA ŻUBER

tagi:    KINO    utw    raszyn    seniorzy

Komentarze
nick: Gość,     2016-02-27   10:42:26
Niespodziewanie ? Zaręba zatrudnił kolesia !

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ubranie zimowe dla psa, co wybrać by było mu ciepło?
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
· Pożar pozbawił rodzinę dachu nad głową
· Żyjemy tu jak szczury
· Co dalej z etapowaniem 721 bis?
· Międzypokoleniowy rekord Polski
· Gmina będzie oszczędzała na prądzie
· Muzeum Wycinanki wreszcie zaczyna żyć!
· W Lesznowoli powstanie nowa parafia!
· Tonący brzytwy się chwyta
· Zielone światło dla ronda w centrum miasta
· Piknik przyciągnął mieszkańców
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest