Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 653), 2017-01-13
Rok rekordowych inwestycji

RASZYN Pod koniec grudnia rada gminy uchwaliła budżet na 2017 rok. Dochody ustalono na ponad 114 mln zł, zaś wydatki na ponad 151 mln zł. Na inwestycje ma być przeznaczone aż 55 mln złotych

Wójt Andrzej Zaręba nie ukrywa, że tegoroczny budżet jest pod wieloma względami historyczny. Respekt budzi zwłaszcza kwota przeznaczona na inwestycje, która naprawdę robi wrażenie, zwłaszcza jeśli porówna się ją z planowanymi wydatkami sąsiednich gmin o podobnej wielkości i budżecie. Na przykład w pobliskiej Lesznowoli wydatki majątkowe mają wynieść raptem około 12 mln zł, a więc ponad cztery razy mniej!

Duży deficyt
Wydatki bieżące gminy mają sięgnąć w tym roku ponad 96 mln zł. W tę pulę zostały włączone również remonty, w tym w placówkach oświatowych. Niepokój może budzić duży deficyt, wynoszący ponad 37 mln zł. Ma on zostać sfinansowany z wolnych środków, pożyczek (3 mln zł) oraz emisji obligacji na 28 mln zł, które mają być wykupione do 2030 roku. - Emisję obligacji planowaliśmy już w 2015 i 2016 roku. Zrezygnowaliśmy jednak, nastawiając się na rok 2017, w którym będą realizowane duże i ważne inwestycje – mówi wójt Andrzej Zaręba. - Jeśli chodzi o deficyt, to jest on wysoki tylko na papierze. Mogę zapewnić, że pod koniec roku będzie on znacznie niższy. Wynika to z tego, że zawsze rezerwujemy więcej środków na inwestycje. W praktyce, po przeprowadzeniu przetargów okazuje się, że będą one znacznie tańsze.

Zainwestują w bazę oświatową
Wśród najważniejszych zadań inwestycyjnych, które mają być realizowane w tym roku, wójt wymienia rozbudowę kompleksu oświatowego w Ładach, która oprócz powiększenia szkoły ma objąć budowę przedszkola, hali sportowej, sali widowiskowej oraz modernizację boiska sportowego. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 15,1 mln zł (1,8 mln zł wyniesie dotacja z ministerstwa sportu). Rozbudowa ma zakończyć się w trzecim kwartale 2018 roku.
Drugim ważnym zadaniem jest kontynuacja budowy przedszkola przy ulicy Poniatowskiego, które już 1 września ma przyjąć w swoje progi 200 dzieci. Przedszkole ma kosztować w sumie 9,65 mln zł, z czego w roku 2017 przeznaczono na nie 6 mln zł. Jego powstanie spowoduje wygaszenie punktów przedszkolnych przy SP w Raszynie oraz przy ulicy Godebskiego.
Kolejną inwestycją na którą gminie udało się pozyskać dofinansowanie z ministerstwa sportu (7 mln zł) jest budowa hali sportowej przy basenie. W połowie grudnia podpisano umowę z wykonawcą, który zajął się już porządkowaniem terenu. Budowa ma potrwać dwa lata i kosztować 18 mln zł (w tym 7 mln zł ma wynieść dofinansowanie z ministerstwa sportu). W tegorocznym budżecie zarezerwowano na nią 9,3 mln zł.

Powstaną nowe ścieżki rowerowe
W tym roku gmina nadal zamierza inwestować w rozwój sieci wodno-kanalizacyjnej. Planowana jest budowa kanalizacji w Sękocinie Starym (został już rozstrzygnięty przetarg) oraz w Jankach, w rejonie ul. Godebskiego i Poniatowskiego. W tym roku zostanie przeznaczone na ten cel 12 mln zł. W ciągu najbliższych dwóch lat na terenie Raszyna będą budowane też ścieżki rowerowe, których za 6,7 mln zł ma powstać łącznie około 7 km. Ciąg rowerowy będzie prowadził wzdłuż Alei Krakowskiej, od granicy z Warszawą do kościoła, potem ulicą Nadrzeczną przez park do ul. Sportowej i dalej ul. Warszawską do Dawid, a potem ul. Górną do ul. Złote Łany, gdzie będzie znajdował się łącznik ze ścieżkami przy Południowej Obwodnicy Warszawy. Ścieżka rowerowa będzie prowadziła także od Al. Krakowskiej ulicą Pruszkowską do granicy z gminą Michałowice. Inwestycja ma zakończyć się w trzecim kwartale przyszłego roku.
Spore środki zostaną przeznaczone w tym roku również na poprawę stanu gminnych dróg. Największą inwestycją (za ponad 2,2 mln zł, 50 proc. dofinansuje wojewoda) będzie przebudowa ul. Szkolnej w Raszynie, która obejmie m.in. wymianę nawierzchni łącznie z podbudową, wykonanie odwodnienia, zatok autobusowych, ścieżki rowerowej i oświetlenia. Za 300 tys. zł gmina planuje przebudować także ulicę Wypoczynkową. Cały czas trwają także przygotowania do budowy nowego komisariatu policji. Tu inwestorem ma być wprawdzie Komenda Stołeczna Policji, jednak gmina – na zasadzie współfinansowania – zarezerwowała w tegorocznym budżecie na ten cel 1,5 mln zł.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Kompromisowy budżet na trudne czasy
· Nowy radiowóz dla naszych policjantów
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Budżet oszczędności i ograniczonych inwestycji
· Sprawa wójt na dobre utknęła w sądzie apelacyjnym...
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
· Zainwestują ponad 118 mln zł w same drogi!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
OTWOCKIE
· Będzie pięknie, nowe nawierzchnie, ławki, zieleń...
· Kościelna oficjalnie otwarta
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest