wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 662), 2017-03-17
Polacy, którzy podbili Amerykę
PIASECZNO W ubiegły piątek w Zespole Szkół nr 1 odbył się finał IX edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Stanach Zjednoczonych, do którego przystąpiło 25 uczniów z 8 szkół. Tym razem tematem przewodnim byli Polacy i Polonia w USA
Konkurs, odbywający się w dwóch kategoriach (dla techników i liceów ogólnokształcących), tradycyjnie już podzielono na dwa etapy. Etap pierwszy, szkolny, odbył się 1 grudnia ubiegłego roku. Uczniowie, którzy do niego przystąpili, musieli rozwiązać test wielokrotnego wyboru, a następnie udzielić krótkich odpowiedzi na pytania otwarte.
– Chodziło o to, aby sprawdzić ogólną wiedzę uczniów na temat Stanów Zjednoczonych – mówi Anna Kielan, nauczycielka języka angielskiego i koordynator konkursu. Do wielkiego finału zakwalifikowało się 33 uczniów z 11 szkół znajdujących się na terenie powiatu piaseczyńskiego, jednak nie wszyscy do niego przystąpili. Tym razem młodzież musiała przygotować około 6-minutową prezentację multimedialną na jeden z wybranych tematów dotyczących Polonii w Stanach Zjednoczonych. Do wyboru było w sumie kilkanaście zagadnień dotyczących m.in. historii polskiej imigracji w USA, udziału Polaków w budowaniu społeczeństwa amerykańskiego, znanych Polaków, którzy przysłużyli się Ameryce, czy znanych Amerykanów polskiego pochodzenia.
Nagrodzono najlepszych
– Celem naszego konkursu jest nie tylko zdobywanie wiedzy o USA, ale także nauka korzystania z różnych źródeł informacji, kształcenie umiejętności prezentacji w języku angielskim i poszerzanie zainteresowań – mówiła podczas podsumowania rywalizacji Anna Kielan. – W tym roku skupiliśmy się na Polakach, którzy wywarli ogromny wpływ na amerykańską naukę, politykę i kulturę.
Anna Kielan przypomniała, że w ciągu ostatnich lat tematyka konkursu była niezwykle zróżnicowana. Uczestnicy prezentowali m.in. historię pierwszych 13 kolonii założycielskich, historię wojny secesyjnej, opowiadali o uroczystościach i świętach amerykańskich, atrakcjach turystycznych, świecie Hollywood, przybliżali sylwetki znanych sportowców czy przedstawiali problematykę Indian północnoamerykańskich.
Tegoroczne prezentacje stały na wysokim poziomie, co warto docenić tym bardziej, że część z nich przygotowywali uczniowie kształcący się tak naprawdę na kierunkach technicznych. I tak, w kategorii techników najlepiej poradzili sobie przedstawiciele gospodarzy, a więc ZS nr 1 przy ul. Szpitalnej w Piasecznie. Pierwsze miejsce zajął Mateusz Litwin, a drugi był Bartłomiej Majewski. Trzeci stopień podium przypadł Klaudii Krajewskiej z ZS nr 2 im. Emilii Plater w Zalesiu Dolnym. W kategorii liceów ogólnokształcących pierwsze miejsce zajęła Dominika Handzik z IV LO im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie, druga była Wiktoria Łubianka z LO im. ks. Sajny w Górze Kalwarii, natomiast trzecia - Agata Maciejewska z ZS im. Wł. St. Reymonta w Konstancinie-Jeziornie.
Laureaci konkursu jak zwykle otrzymali cenne nagrody rzeczowe: power banki, słuchawki, głośniki do smartfonów, a także słowniki i ksiażki.
– Gratuluję wam, że tak świetnie władacie angielskim – mówiła podczas podsumowania rywalizacji Katarzyna Paprocka z zarządu powiatu piaseczyńskiego (konkurs odbywał się pod patronatem starosty Wojciecha Ołdakowskiego). - Dziś znajomość tego języka jest absolutną koniecznością.
Ciekawy program artystyczny
Po nagrodzeniu laureatów konkursu, jak co roku, odbyła się przygotowana przez uczniów część artystyczna. Tym razem była ona w formie gali, podczas której wybierano najwybitniejszych Polaków w trzech kategoriach: wojskowo-politycznej, artystycznej i biznesowej. Zwycięzcami zostali generał Tadeusz Kościuszko, aktorka Pola Negri oraz przedsiębiorca Teodor Twardzik, który spopularyzował w USA polskie pierogi, przyrządzane według przepisu swojej mamy. Uczniowie z powodzeniem wcielili się w role historycznych postaci, doskonale się przy tym bawiąc. Podczas przedstawienia pojawił się także element związany z informatycznym profilem szkoły, a zwycięzcom poszczególnych kategorii wręczono jako nagrody miniaturki Statuy Wolności wydrukowane w technologii 3D. Na zakończenie gości czekała miła niespodzianka w postaci ciepłych, ruskich pierogów. Na zakończenie gości czekała miła niespodzianka w postaci ciepłych, ruskich pierogów.
Tomasz Wojciuk