wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 679), 2017-07-28
Otwarte Ogrody pod znakiem kultury
PODKOWA LEŚNA W Podkowie Leśnej już po raz 13 odbył się Festiwal Otwarte Ogrody. W tym roku spore zainteresowanie wzbudziły wieczór poetycki i spotkanie poświęcone dziejom rodziny Krzyżewskich
- Byliśmy dumni, że spośród 50 imprez, dwie powierzono do realizacji naszej rodzinie – mówi Hanna Krzyżewska. - W muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku przybliżyliśmy słuchaczom postać Juliusza Krzyżewskiego i jego utwory poetyckie.
Juliusz Krzyżewski był twórcą z pokolenia „Kolumbów” podobnie jak Krzysztof Kamil Baczyński, czy Tadeusz Gajcy i tak jak oni poległ w czasie Powstania Warszawskiego w walkach na Starym Mieście. Wiersze poety czytał aktor Antoni Krzyżewski, który przybył na tę okazję specjalnie z Londynu.
Następnego dnia odbyło się spotkanie w ogrodach chyba najpiękniejszej w Podkowie willi znajdującej się przy ul. Bobrowej 8, która została zbudowana w duchu architektury dworkowej. To właśnie tam poeta często przebywał w wieku młodzieńczym. Na spotkanie, oprócz licznie przybyłych członków rodziny, przyszła kilkudziesięcioosobowa grupa mieszkańców. Chyba po raz pierwszy w historii Otwartych Ogrodów pojawiła się okazja do bliższego poznania dziejów podkowiańskiej rodziny Krzyżewskich. Jan Krzyżewski i jego kuzyn Andrzej Tyszka przypomnieli, że dom zbudował stryj poety Zdzisław Krzyżewski, którego syna Macieja rozstrzelali Niemcy w 1943 r. i że brat Zdzisława – Bohdan, ojciec Juliusza poległ bohaterską śmiercią w zagonie kawaleryjskim 8. pułku ułanów pod Ołyką w 1919 r., w wojnie o Galicję. Z kolei córka Juliusza, Ewa Krzyżewska, piękna i znana polska aktorka, niezapomniana partnerka Zbigniewa Cybulskiego w filmie „Popiół i Diament”, była częstym gościem „Domu na Górce”. Zresztą w czasie okupacji był on schronieniem dla wielu wybitnych polityków i twórców naszej kultury. Wśród nich była także znana polska artystka Lidia Wysocka - wieloletnia mieszkanka Piaseczna.
Idea Otwartych Ogrodów to okazja do spotkań, wspominek, wzruszeń i wyrażenia radości z faktu, że ludzie nie tylko mogą pięknie się różnić, ale też wspólnie tworzyć nowe wartości. To również przykład otwartości na historię i ludzi, którzy niegdyś tworzyli naszą kulturę, a z której my dzisiaj, dzięki nim, możemy czerpać.
HK