Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 683), 2017-08-25
Ostatni bój (o) kościuszkowców

PIASECZNO/POWIAT Wszystko wskazuje na to, że z powodu dekomunizacji IV Liceum Ogólnokształcące będzie miało innego patrona. Pomysł wyrugowania I Dywizji Kościuszkowskiej z nazwy placówki budzi jednak skrajne opinie

Temat obecnego patrona szkoły powrócił (po raz kolejny) za sprawą Sergiusza Muszyńskiego i Michała Grzesło, powiatowych radnych z klubu Prawo i Sprawiedliwość. Przypomnieli, że jeśli samorząd powiatu i społeczność szkolna nie doprowadzą do zmiany patrona w ciągu roku od wejścia w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu (termin ten minie 2 września), działania w tej sprawie podejmie wojewoda.
– Naszą opinię dotyczącą braku dopuszczalności utrzymywania I Dywizji Kościuszkowskiej, jako patrona ulic i obiektów użyteczności publicznej, podziela Instytut Pamięci Narodowej – przekonują radni. Samorządowcy informują, że „dysponują dokumentem IPN, który w odpowiedzi na zapytanie gminy Knurów m. in. w sprawie I Dywizji Kościuszkowskiej potwierdził, że ten patron wypełnia znamiona ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Jak wskazał IPN, dywizję sformowano w 1943 r. na wniosek Związku Patriotów Polskich, organizacji składającej się z polskich komunistów realizujących bezwzględną i zbrodniczą politykę Józefa Stalina. Dowódcą Dywizji mianowano Zygmunta Berlinga, dezertera z Wojska Polskiego, współpracownika NKWD. Podstawą prawną powołania Dywizji był dekret Józefa Stalina, wydany w imieniu Państwowego Komitetu Obrony ZSRR.”

Czekam na odpowiedź z IPN
Skoro I Dywizja Kościuszkowska w świetle prawa nie jest już akceptowalnym patronem, dlaczego dyrekcja liceum i społeczność szkoły nie rozpoczęła procedury jego zmiany? Barbara Chwedczuk, dyrektor IV LO tłumaczy, że do tej pory nie otrzymała żadnego pisma w tej sprawie, które byłoby podstawą do działań. – Nie mogę samodzielnie podjąć takiej decyzji, ponieważ jest duże grono osób związanych ze szkołą, które są zwolennikami jej obecnej nazwy. Prawie rok temu zwróciłam się do IPN o opinię na temat I Dywizji Kościuszkowskiej i do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi. Żadnych wytycznych nie udzielił mi także samorząd powiatu, który jest organem prowadzącym liceum – tłumaczy pani dyrektor.
Barbara Chwedczuk dodaje, że jeśli trzeba zmienić nazwę placówki, ponieważ obecna narusza prawo, szkoła uruchomi odpowiednią procedurę i m.in. przeprowadzi referendum w placówce, w którym uczniowie, rodzice i nauczyciele wybiorą nowego patrona.
Radni PiS zapowiadają, że wskazane pismo IPN do władz Knurowa w najbliższym czasie przekażą dyrekcji IV Liceum Ogólnokształcącego oraz zarządowi powiatu.

To mnie autentycznie oburza
Zwolennicy pozostawienia I Dywizji Kościuszkowskiej w nazwie LO bynajmniej nie zamierzają pozostać bierni. W mieście toczy się na ten temat gorąca dyskusja. – Jestem zbulwersowany, i nie tylko ja, że żołnierze, którzy ginęli podczas wyzwalania naszego kraju, mają być teraz zapomniani. Planuję spotkać się z radnym Muszyńskim i porozmawiać z nim po ludzku, by nakłonić go do zmiany stanowiska – zapowiada Janusz Harasimowicz, mieszkaniec Piaseczna. Nie wyklucza, że wystąpi też na sesji rady powiatu.
Kościuszkowcem był wuj pana Janusza. Jako wileński „burżuj” (prowadził młyn) wraz z rodziną został zesłany przez radzieckie służby na Syberię. – Wstąpienie do I Dywizji Kościuszkowców w 1943 roku było jedyną szansą, aby się stamtąd wydostać. Dzięki temu rodzina wujka trafiła do Uzbekistanu, a on przeszedł cały szlak bojowy z tą formacją – opowiada 78-latek. Przez lata wujek opowiadał Januszowi Harasimowiczowi co przeżył i z jakim okrucieństwem wojny się spotkał. – Teraz nazywany jest komunistą i stalinowcem. To mnie autentycznie oburza – oznajmia mieszkaniec .
Radni Muszyński i Grzesło w swoim komunikacie „nalegają na rozróżnienie losu żołnierzy, którzy w różnych okolicznościach znaleźli się w szeregach tej jednostki, od gloryfikacji samej Dywizji, wykorzystywanej (obok działań zbrojnych przeciwko Niemcom) do realizacji celów politycznych rozbieżnych z polska racją stanu, mających na celu zainstalowanie w Polsce reżimu komunistycznego.” – Podkreślamy, że zwyczajni żołnierze nie mieli wpływu na polityczne oblicze Dywizji, na kształt prowadzonej przez jej aparat polityczny indoktrynacji oraz wykorzystywanie jej w polityce międzynarodowej Związku Sowieckiego – tłumaczą.
Piotr Chmielewski


Komentarze
nick: Paul,     2017-08-28   08:49:11
Proponuję radnym PIS-u przejechać się po drogach powiatu i zobaczyć jaki tam panuje porządek. Marnowane są pieniądze które zostały nie tak dawno zainwestowane w budowanie nowych dróg i chodników. Powinni zając się poważnymi sprawami a nie zmianami nazw Liceum (chyba że na niczym innym się nie znają).
nick: mieszkaniec,     2017-08-29   09:29:19
Bardzo tendencyjny artykuł... Kurier już nawet nie udaje obiektywnego?

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Szykuje się duża inwestycja w Żabieńcu
· Kochają sadzić drzewa
· Nowe fakty w sprawie Działkowej
· Gdzie powstanie Dzienny Dom Seniora?
· Co budują za kościołem w Józefosławiu?
· Tragedia na drodze. Zginęła 7-letnia dziewczynka
· Deweloper zainteresowany terenami dawnej papierni
· Powstało miejsce inne niż wszystkie
· Rzeźba świętego Jana Nepomucena znów została zdewastowana
· Powstaje koncepcja przebudowy drogi z Piaseczna do Zalesia
· Coraz ciaśniej na miejskim targowisku
· Koniec reklamowego chaosu w uzdrowisku
· Deszczowa Mila
· Powstała leśna grupa robocza
· Tajemniczy nowy właściciel dawnego Polkoloru
· Kiedy wrócą koncerty, spektakle i wydarzenia kulturalne?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest