Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 685), 2017-09-08
Zajrzyj do ogrodów, bo naprawdę warto

KONSTANCIN-JEZIORNA „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” - pod takim hasłem 9 i 10 września odbędzie się 10. edycja Festiwalu Otwarte Ogrody. Wyjątkowa, bo w roku 120-lecia utworzenia Konstancina i 100-lecia uzdrowiska

Wyspy zieleni otwierają podwoje w podwarszawskich miastach-ogrodach od 12 lat. Ideą festiwalu jest prezentacja bogactwa przyrody i kultury miejscowości. Konstancin-Jeziorna organizuje Otwarte Ogrody od roku 2008. Pomysł na to wydarzenie pasuje idealnie do jedynego mazowieckiego uzdrowiska. Wyróżnikiem festiwalu jest bowiem to, że ogrodowe spotkania są całkowicie zaprojektowane i realizowane przez właścicieli gościnnych ogrodów lub zaproszonych przez nich twórców. Różnorodność tematyczna programu festiwalu jest odzwierciedleniem szerokich zainteresowań właścicieli posesji. Udział w festiwalu jest dobrowolny, a wstęp do ogrodów dla gości bezpłatny.

Dotknąć historii
Wśród licznych propozycji konstancińskiego festiwalu znajdą się wystawy malarstwa i rzeźby, zdjęć, reportaży z podróży, spotkania z pisarzami oraz seanse filmowe reżyserów i scenarzystów zamieszkałych w gminie Konstancin-Jeziorna. Jak co roku, spotkamy się także w ogrodach muzycznych na koncertach wybitnych pianistów, a także zespołów muzyki rozrywkowej. Skolimowski Dom Artystów Weteranów Scen Polskich tradycyjnie będzie gościł w swoich zabytkowych progach młodzież z Konstancińskiej Szkoły Muzycznej. Na zakończenie w amfiteatrze zaśpiewa mezosopranistka Małgorzata Walewska z tenorem Tadeuszem Szlenkierem.
W tym roku Otwarte Ogrody przygotowane są także z myślą o dzieciach, które będą mogły uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez artystów, zajęciach plastycznych czy przedstawieniach.
W programie znalazły się trzy wydarzenia, dzięki którym będzie można bliżej poznać lokalną historię i znaleźć materialne ślady dawnych lat. W Skolimowie właściciel dworu, którego historia sięga XVII wieku, zaprosi do poznania historii dawnej wsi. Nowy dwór polski, odtworzony przez obecnego właściciela na miejscu dawnego, otoczony jest rozległym parkiem w którym znajdują się dwa pomniki przyrody. Z kolei strażacy z OSP w Skolimowie zaproszą na grę miejską nawiązującą do 100-lecia tej jednostki. Podkreślony zostanie jeszcze jeden jubileusz – 280. urodziny nadwiślańskiego Urzecza. W ogrodzie goście poznają dawne klimaty mikroregionu, regionalny strój, taniec, śpiew, rękodzieło artystyczne, potrawy i opowieści o obyczajach flisackich. O historii, ale tej tragicznej, opowie też wystawa „Okupanci” obrazująca pobyt Niemców w Konstancinie-Jeziornie w latach 1939-1945. Prezentowane zdjęcia są jednocześnie źródłem informacji o dawnych willach Konstancina, które nie dotrwały do naszych czasów.

100 dębów na 100-lecie
W niedzielę o godz. 14 w Parku Zdrojowym wspólnie zostaną posadzone pierwsze ze 100 dębów, które ufundowali mieszkańcy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia czy sympatycy Konstancina-Jeziorny w ramach inicjatywy „100 dębów na 100-lecie uzdrowiska”. Drzewa staną się ozdobą nowego ciągu pieszo-rowerowego od mostu na Jeziorce (przy tężni), po ul. Elektryczną. Dęby staną się żywym pomnikiem naszych czasów.
W trakcie Otwartych Ogrodów, 9 i 10 września, w godz. 10-16 przy głównej alei w Parku Zdrojowym będzie znajdował się punkt informacyjny. Program zawierający szczegółowy opis wydarzeń w wersji papierowej jest dostępny w Urzędzie Miasta i Gminy i w wybranych punktach na terenie miasta. Natomiast w wersji elektronicznej na stronie Konstancinjeziorna.pl.
Organizatorami Festiwalu Otwarte Ogrody są konstancińskie stowarzyszenia - Klub Inicjatyw Obywatelskich (koordynator) oraz Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury. Patronuje mu Kurier Południowy.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ognista wystawa w piaseczyńskiej bibliotece
· Niecodzienny gość w bibliotece
· Jarmark Kultury Urzecza
· Wehikuł czasu na czerskim zamku
· Weź udział w twórczych warsztatach z sercem!
· Na Tamarę Łempicką przyszły tłumy
· Kobiece Światoprzestrzenie
· Wieczór teatralny z Dariuszem Kordkiem
· Historia piaseczyńskich bibliotek
· Średniej wielkości telewizor do salonu - ile powinien mieć cali?
· Witold K. w Hugonówce
· Wystawa prac Tamary Łempickiej będzie czynna do marca
· Inicjatywa doceniona
· Świąteczna atmosfera zapanowała na kolejce
· Zjednoczeni w śpiewie
· Niezwykła sztuka Leokadii Nastały
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Niezwykły konkurs „Obrazy z życiem”
· W Centrum Kultury wystąpi Zazula
· Piękna filia biblioteki
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
Wydanie:
OTWOCKIE
· Wracają Dni Karczewa, znamy datę!
· „Kolacja dla głupca” Wiązowski Teatr Muzyczny
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest