Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 696), 2017-11-24
Czyje nazwisko zastąpi Kościuszkowców?

PIASECZNO/POWIAT Liceum przy ul. Chyliczkowskiej w poniedziałek wybierze następcę I Dywizji Kościuszkowskiej w nazwie placówki. Kandydatów jest pięcioro, to wybitni Polacy

Publicysta, dyplomata, były żołnierz Armii Krajowej - Władysław Bartoszewski; „Żołnierz Niezłomny”, twórca ruchu oporu w obozie śmierci w Oświęcimiu - rtm. Witold Pilecki; himalaistka Wanda Rutkiewicz; poetka i tłumaczka Wisława Szymborska oraz reżyser Andrzej Wajda - to wszyscy kandydaci na patrona Liceum Ogólnokształcącego. – Osoby te zostały wskazane w całkowicie demokratyczny sposób – podkreśla Barbara Chwedczuk, dyrektor LO. – Najpierw na lekcjach wiedzy o społeczeństwie i wychowawczych nauczyciele dyskutowali z młodzieżą, kto powinien patronować szkole. Następnie, do 10 listopada pracownicy szkoły, uczniowie jak i ich rodzice mogli wrzucać do urny konkretne propozycje.
W kolejnym etapie spośród kandydatur komisja składająca się z przedstawicieli całej społeczności szkolnej wybrała pięć. Chodziło o to, aby przyszła nazwa nie powtarzała się na terenie powiatu oraz stolicy. Zrezygnowano także z nazwisk, które „wzbudzają oczywiste kontrowersje i podziały społeczne”. Na koniec sprawdzono, czy kandydaci „spełniają powszechnie akceptowane normy społeczne”.

Wojenne cierpienie czy radosna nowoczesność
W poniedziałek w szkole odbyły się trzy tury debat z łącznie 700 uczniami. W trakcie spotkań każdy z kandydatów był reprezentowany przez jednego nastolatka. Młodzi ludzie nie tylko przekonywali do postaci, na temat których stali się ekspertami. Odpowiadali również na dociekliwe pytania dotyczące momentów z życia kandydatów, które wzbudzają skrajne opinie. W trakcie dyskusji okazało się, że jedynie Witold Pilecki jest zupełnie niekontrowersyjną postacią. Jednak w przypadku rotmistrza zastanawiano się, czy szkoła chce ponownie mieć patrona związanego z okresem II wojny światowej i cierpieniem narodu. Są głosy, by była to osoba bardziej współczesna, związana z radosnymi chwilami w historii Polski.
– Zależy nam bardzo, abyście dokonali odpowiedzialnego wyboru, nie tylko dla siebie, ale i przyszłych pokoleń – zwracała się do uczniów dyrektor liceum. – Poprzedni patron przetrwał ponad 70 lat. Niech nowy będzie chlubą szkoły, żebyście kiedyś mogli powiedzieć wnukom, że przyłożyliście rękę do jego wyboru – prosiła. Barbara Chwedczuk położyła również nacisk na kulturę debaty. – Umówmy się, że dyskutujemy bez obrażania się nawzajem – dodała.

Kościuszkowcy skazani za zapomnienie
W najbliższy poniedziałek w placówce odbędzie się tajne głosowanie nad kandydaturami. Wyniki poznamy nazajutrz. Patronem zostanie postać, która uzyska więcej niż 50 proc. głosów szkolnej społeczności. Jeśli nie będzie zdecydowanego zwycięzcy, zostanie zarządzona druga tura wyborów z dwoma kandydatami, którzy uzyskali największe poparcie.
Na koniec szkoła złoży wniosek do rady powiatu piaseczyńskiego o nadanie jej nowej nazwy. Radni muszą w tej kwestii podjąć uchwałę i dopiero wówczas liceum będzie mogło używać nowej nazwy.
Przypomnijmy, że I Dywizja Kościuszkowska, która została sformowana w 1943 r. na terenie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) po decyzji Józefa Stalina, brała udział w wyzwalaniu Polski spod niemieckiej okupacji. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej patron ten nie jest godny upamiętniania, bo m.in. u boku Armii Czerwonej pomógł wprowadzić do naszego kraju komunizm. Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, szkoła musiała przystąpić do zmiany patrona, aby nie zrobił tego w zastępstwie wojewoda. Usunięcie I Dywizji Kościuszkowskiej z nazwy szkoły wzbudziło liczne głosy niezadowolenia w piaseczyńskiej społeczności, o czym już wcześniej informowaliśmy.
Piotr Chmielewski

tagi:    patron dla liceum

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Szykuje się duża inwestycja w Żabieńcu
· Kochają sadzić drzewa
· Nowe fakty w sprawie Działkowej
· Gdzie powstanie Dzienny Dom Seniora?
· Co budują za kościołem w Józefosławiu?
· Tragedia na drodze. Zginęła 7-letnia dziewczynka
· Deweloper zainteresowany terenami dawnej papierni
· Powstało miejsce inne niż wszystkie
· Rzeźba świętego Jana Nepomucena znów została zdewastowana
· Powstaje koncepcja przebudowy drogi z Piaseczna do Zalesia
· Coraz ciaśniej na miejskim targowisku
· Koniec reklamowego chaosu w uzdrowisku
· Deszczowa Mila
· Powstała leśna grupa robocza
· Tajemniczy nowy właściciel dawnego Polkoloru
· Kiedy wrócą koncerty, spektakle i wydarzenia kulturalne?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest