Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 maja 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 702), 2018-01-19
Wyzwani od komunistycznych kanalii

PIASECZNO/POWIAT O mały włos radni powiatu nie uchwaliliby nowego patrona dla piaseczyńskiego liceum – rtm. Witolda Pileckiego. Podniósł się szum wśród działaczy PiS i w prawicowej prasie

O tym, kto powinien zostać nowym patronem LO pod koniec listopada zdecydowała w głosowaniu społeczność szkoły, a przede wszystkim młodzież. Rotmistrz Pilecki, bohater powojennego podziemia niepodległościowego, zdobył połowę głosów i pokonał czterech innych kandydatów. – Uważam, że uczniowie dokonali bardzo rozsądnego i dojrzałego wyboru – komentowała decyzję licealistów Barbara Chwedczuk, dyrektorka placówki. Zmianę nazwy LO musiała jeszcze zaakceptować rada powiatu – tzw. organ prowadzący placówki. Chyba nikt w listopadzie nie spodziewał się, że temat tak podzieli radnych.

Wstydzę się za radnych
Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej poprzedni patron liceum – I Dywizja Kościuszkowska – nie mógł się ostać, ponieważ naruszał ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Zdaniem IPN powołana przez Stalina dywizja oswabadzając Polskę spod okupacji niemieckiej, przyniosła jej nowe, komunistyczne zniewolenie. Zamiar usunięcia kościuszkowców z nazwy LO wywołał w Piasecznie burzę, szczególnie wśród potomków żołnierzy, którzy trafili „z piekła stalinowskiej wywózki, do piekła wojny”.
Kontynuacja tej debaty miała miejsce podczas grudniowej sesji, na której rada powiatu podejmowała uchwałę o zmianie nazwy liceum. Radni Prawa i Sprawiedliwości, spośród których Sergiusz Muszyński i Michał Grzesło zainicjowali cały proces, poparli uchwałę. Natomiast radni z klubów Platformy Obywatelskiej i Nasza Gmina Nasz Powiat albo zagłosowali przeciw, albo wstrzymali się od głosu. Witold Pilecki stał się patronem dzięki przewadze zaledwie trzech głosów! – Nie spodziewałem się, że ktoś „odważy” się zagłosować przeciw Rotmistrzowi – skomentował rezultat głosowania radny Muszyński. – Sądziłem, że nowy patron zostanie przyjęty przez aklamację.
Ale głośna dyskusja rozpętała się dopiero później. – Każdy kto był na „nie” jest zwykłą czerwoną komunistyczną kanalią! – skwitował bez ogródek na portalu społecznościowym Martin Świegodziński z zarządu konstancińskich struktur PiS. Jego słowa oburzyły byłego już radnego Zygmunta Laskowskiego (który akurat głosował za nadaniem nowej nazwy): – Tak nie wolno prowadzić debaty publicznej – stwierdził.
– Wstydzę się za radnych, na których głosowałam – żachnęła się pani Genowefa, nasza 79-letnia czytelniczka z Piaseczna.

To część naszej tożsamości
Z radnych powiatu piaseczyńskiego drwiły też ogólnopolskie, prawicowe media. – POstkomuna walczy z Pileckim – napisała Joanna Lichocka na portalu Niezależna.pl. – PO woli kościuszkowców od Pileckiego – oznajmiła z kolei Gazeta Polska Codziennie.
W swojej obronie klub radnych PO wydał oświadczenie, wyjaśniające jego stanowisko. „Nasz sprzeciw wyrażony w głosowaniu nad uchwałą dotyczącą zmiany nazwy patrona szkoły nie dotyczył osoby rtm. Pileckiego, który bezdyskusyjnie był wielkim Polakiem i bohaterem, i niewątpliwie zasługuje na uhonorowanie – czytamy. – Mieliśmy zastrzeżenia co do samej konieczności zmiany nazwy Liceum i okoliczności w jakich to nastąpiło. Uważamy, że pod przykrywką walki z pozostałościami totalitarnego systemu sprzed 89 roku dąży się do wykorzenienia i zanegowania istotnej części polskiej historii. Historii, która bywała różna i czasem kontrowersyjna, ale jest Naszą Historią i stanowi część naszej tożsamości i dziedzictwa narodowego. Uważamy, że należy oddzielić polityczny wymiar wykorzystania przez Stalina I Dywizji Kościuszkowskiej, od losu szeregowych żołnierzy, którym Sowieci uniemożliwili rekrutację do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (…).” . PO zażądało też przeprosin ze strony szefa struktur powiatowych PiS Sergiusza Muszyńskiego „za skandaliczne i nie do zaakceptowania wypowiedzi członków PiS” kierowane pod adresem radnych.
– Nie byłam przeciwko rtm. Pileckiemu i bohaterstwu, ale totalnemu oszołomstwu i zmianie wszystkiego na inne. Bo nie wszystko co stare jest złe – tłumaczyła z kolei radna Maria Bernacka-Rheims.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wójt Lesznowoli skazana
· Wojna starosty z radnym trwa! Padły oskarżenia i wyzwiska
· Zapadnie wyrok w sprawie wójt
· Przewodniczącego zastąpiła przewodnicząca
· Wiemy, kiedy zostanie otwarta szkoła w Zamieniu
· Podpisano umowę na remont ważnej drogi
· Radni pozbawili Jana Rokitę funkcji przewodniczącego rady
· Niedługo zapadnie wyrok w procesie wójt Lesznowoli
· Prokuratura wszczęła śledztwo
· „Nie” przebiegowi obwodnicy
· Polityka coraz mocniej wkracza w samorząd
· Jak zostać właścicielem zabytkowej willi w centrum uzdrowiska?
· Nie będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza
· Starosta mówi „nie” inwestycji pod linią energetyczną
· Gmina zmieniła sposób rozliczania się za śmieci
· Historyczny ośrodek wciąż czeka na dzierżawcę
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest