Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 717), 2018-05-11
Apelują o ratowanie toru

KONSTANCIN-JEZIORNA Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Zryw i ich rodzice obawiają się o przyszłość toru do jazdy szybkiej na rolkach w Słomczynie. Niepokoją ich pomysły likwidacji obiektu

Wybudowany 10 lat temu tor przy Szkole Podstawowej nr 4 popękał i jest w coraz gorszym stanie. Jak pokazują zrobione na zlecenie władz gminy ekspertyzy, obiekt został niewłaściwie wykonany (firmy nie miały wówczas odpowiedniego doświadczenia) i jego naprawa może kosztować nawet około 1,1 mln zł. – Nie wolno nam dać kolejnych tak dużych pieniędzy na ten obiekt, to decyzja poparta głosami rady miejskiej. Na torze są powiększające się pęknięcia, jeżeli dyrektor szkoły chce, może je likwidować w ramach środków własnych placówki – oznajmił w marcu burmistrz Kazimierz Jańczuk.

To oznacza koniec UKS Zryw!
W ostatnich miesiącach gmina zaczęła przygotowywać się do rozbudowy szkoły „Czwórki” i zagospodarowania terenu wokół niej. Ponieważ działka jest nieduża pojawiły się głosy, aby tor rozebrać i zastąpić go zespołem boisk z prawdziwego zdarzenia, którego przy placówce brakuje. – Na razie żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły, i jeszcze długo nie zapadną. Projektant otrzymał zlecenie wykonania kilku wariantów rozbudowy szkoły i zagospodarowania działki. Nie jesteśmy zainteresowani likwidacją toru przynajmniej do czasu, aż powstanie w mieście centrum sportu – informuje wiceburmistrz Ryszard Machałek.
Brak pieniędzy na remont toru i dywagacje na temat jego likwidacji wzbudziły obawy, a także protest rodziców dzieci, które korzystają z obiektu. Ich zdaniem, ze względu na stan obiektu, przyszłość UKS Zryw stanęła pod znakiem zapytania. – Tor przez lata użytkowania popękał i ciężko jest na nim obecnie trenować. Burmistrz zapowiada budowę centrum sportowego, w ramach którego ma powstać zadaszony tor wrotkarski, jednak na razie są to tylko zapowiedzi. Nie wiadomo kiedy i czy zostaną zrealizowane – mówi pan Piotr, jeden z zaniepokojonych rodziców. – W bliższej przyszłości będzie miała miejsce rozbudowa szkoły w Słomczynie. W planach rozbudowy nie ma toru wrotkarskiego, co najprawdopodobniej oznacza, że zostanie on rozebrany. Oznacza to koniec UKS Zryw i zniszczenie inwestycji za ponad 2 mln złotych, na której organizowano wiele międzynarodowych zawodów – ubolewa.

Obecni i przyszli olimpijczycy
Rodzice przypominają, że „Czwórka” ma długoletnie wrotkarskie i łyżwiarskie tradycje, a jej uczniowie wielokrotnie byli nazywani przez lokalne władze „chlubą i dumą gminy Konstancin-Jeziorna”. Zawodnicy UKS Zryw mają bowiem na swoim koncie setki medali zdobytych w Polsce i Europie, a w 2002 roku zawodnik Zrywu Paweł Milewski wywalczył podczas mistrzostw Europy we Francji pierwszy historyczny medal dla Polski w jeździe szybkiej na rolkach. Natomiast w 2016 roku dwaj sportowcy, którzy swoje pierwsze kroki stawiali w UKS Zryw, zostali powołani do reprezentowania Polski w łyżwiarstwie szybkim na II Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w norweskim Lillehammer. Ze Zrywu wywodzą się łyżwiarz szybki Artur Nogal, złoty medalista Mistrzostw Świata Juniorów z Moskwy w 2010 r. i dwukrotny olimpijczyk (2014, 2018), a także Aleksandra Goss (zdobywczyni m.in. Pucharu Świata w 2013 r.). Natomiast multimedaliści Jan Świątek i Gaweł Oficjalski są obecnie w kadrze polski Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i razem z Arturem Nogalem będą się przygotowywać do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.
Młodzi zawodnicy Zrywu wraz z rodzicami zaapelowali do burmistrza o ujęcie toru w koncepcji przebudowy szkoły. Ich zdaniem można wyremontować tor i boisko znajdujące się w jego wnętrzu, aby mogły z niego korzystać wszystkie dzieci uczęszczające do szkoły w Słomczynie, te jeżdżące na rolkach i te grające w piłkę. – Do remontu toru nie są konieczne najnowsze technologie – przekonuje pan Piotr. – Proponujemy zastosowanie podobnych technologii, których użyto przy budowie torów np. w Tomaszowie Lubelskim, Milanówku, czy też toru na igrzyska sportów nieolimpijskich World Games we Wrocławiu. Będzie zdecydowanie taniej, niż szacuje gmina. Nawet doraźny remont ubytków w nawierzchni toru znacznie poprawi komfort korzystających z niego osób, a koszt takiego remontu byłby nieporównywalnie mniejszy. Obecnie szkolimy dzieci i młodzież, która ma duże szanse w przyszłych sezonach na powołanie do kadry narodowej we wrotkarstwie, ale potrzebujemy naprawy toru – mówi.
Tor jest otwarty w dni powszednie od godz. 16 oraz w soboty i niedziele od godz. 18.00. Zryw zaprasza wszystkich fanów rolek.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ubranie zimowe dla psa, co wybrać by było mu ciepło?
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
· Pożar pozbawił rodzinę dachu nad głową
· Żyjemy tu jak szczury
· Co dalej z etapowaniem 721 bis?
· Międzypokoleniowy rekord Polski
· Gmina będzie oszczędzała na prądzie
· Muzeum Wycinanki wreszcie zaczyna żyć!
· W Lesznowoli powstanie nowa parafia!
· Tonący brzytwy się chwyta
· Zielone światło dla ronda w centrum miasta
· Piknik przyciągnął mieszkańców
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest