Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 719), 2018-05-25
Wielka porażka arcyksięcia Ferdynanda

GÓRA KALWARIA 2 i 3 maja 1809 r. pod Górą Kalwarią doszło do krwawej bitwy o przeprawę na Wiśle, która miała decydujące znaczenie w wojnie polsko-austriackiej

W 1807 r., po zwycięstwie Napoleona Bonaparte nad Prusami i Rosją, Góra Kalwaria znalazła się na terytorium Księstwa Warszawskiego - namiastki państwa polskiego, jakie cesarz Francuzów utworzył z wdzięczności za udział Polaków w swoich kampaniach. Wolność trwała jednak zaledwie dwa lata.
Kiedy w 1809 r. pałająca chęcią zemsty na Napoleonie Austria zaatakowała wojska francuskie, postanowiła także wedrzeć się na teren Księstwa Warszawskiego. 15 kwietnia, o świcie, przeszło 32 tys. Austriaków uformowanych w VII korpus dowodzony przez arcyksięcia Ferdynanda d’Este przekroczyło Pilicę, która stanowiła wówczas granicę zaboru austriackiego (Galicji) i ziem polskich. Jeszcze tego samego dnia szwadron huzarów wszedł do Warki i pospiesznie ruszył do Góry Kalwarii. Zajęli miasto nocą z 15 na 16 kwietnia, bez walki. Większość austriackich sił ruszyła na Warszawę.

Szaniec w Ostrówku
Pozostały w kraju Wódz Naczelny wojsk polskich książę Józef Poniatowski miał niemały problem. Najlepsze oddziały podążyły za Napoleonem na podbój Hiszpanii. W Księstwie pozostała połowa armii, czyli około 14 tys. wojska.
19 kwietnia doszło do krwawej bitwy pod Raszynem, w której książę z karabinem w ręku poprowadził piechotę do ataku. Batalia pozostała nierozstrzygnięta. Na mocy podpisanej konwencji wojska polskie opuściły lewobrzeżną Warszawę i oddały ją arcyksięciowi. Same przeniosły na prawy brzeg Wisły, w okolice Modlina, Serocka oraz do ufortyfikowanej Pragi.
Austriacy zainteresowani szybkim zakończeniem wojny i likwidacją Księstwa Warszawskiego, podejmowali próby przeprawienia się na drugi brzeg rzeki, aby zająć Pragę i rozpędzić wojska Poniatowskiego. Ale w kolejnych potyczkach z Polakami ponosili klęski i Wisła pozostawała granicą pomiędzy armiami. Decydujący cios rozciągniętym za rzeką wojskom Księstwa Warszawskiego miał być zadany po wybudowaniu mostu pontonowego na wysokości Góry Kalwarii i Ostrówka (na drugim brzegu Wisły). Miały po nim przeprawić się większe siły Austriaków. Tak istotną dla polskiej kampanii operację arcyksiążę chciał nadzorować osobiście i – jak podają źródła – zakwaterował się w Górze. Aby bronić budowy (most wznosili przymuszeni do tego okoliczni mieszkańcy), na prawą stronę rzeki łodziami przeprawiło się niecałe 2000 Austriaków. Wybudowali i obsadzili szaniec, który następnie uzbroili w 3 działa.

650 poległych
Do dowodzenia operacją zniszczenia niedokończonego jeszcze austriackiego szańca Wódz Naczelny wyznaczył gen. Michała Sokolnickiego, który już wcześniej na prawym brzegu Wisły nie dawał zaborcom rozwinąć skrzydeł. 1 maja odbił z ich rąk Karczew i 2 maja wieczorem znalazł się w Dziecinowie, kilka kilometrów od Ostrówka. Rozkaz do ataku na umocnienia przed mostem otrzymał jeszcze tego samego dnia. Najpierw jednak wezwał dowodzącego szańcem generała Schaurotha do poddania się. Ten zwlekał z odpowiedzią i ten czas wykorzystał na wzmocnienie załogi.
Po północy, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, gen. Sokolnicki rzucił do ataku 10 kompanii 6 pułku piechoty uformowanych w cztery kolumny. Silnie ostrzeliwani, z bronią na ramieniu, przeszli kilkaset metrów tamami pośrodku bagien. Przy samych obwarowaniach Polacy z okrzykiem „hura” rzucili się do starcia na bagnety. Dwukrotnie spychano ich z wałów, dopiero trzeci zacięty atak zaprawionych w bojach żołnierzy przyniósł zwycięstwo. Po godz. 3 w nocy było po bitwie. Przeciwnik został dosłownie wparty w Wisłę.
Rozbici Austriacy próbowali uciec łodziami na lewy brzeg Wisły (w trakcie walk udało im się ewakuować wielu rannych). Napotkali jednak opór pułku strzelców konnych. To przesądziło o klęsce obcych. Wielu utonęło w rzece. Polacy wzięli do niewoli około 1000 żołnierzy, w tym 38 oficerów. Zdobyli 3 działa i 1000 karabinów oraz sztandar wyrwany przez polskiego kawalerzystę tonącemu w Wiśle chorążemu. Straty obrońców szańca wynosiły około 600 żołnierzy, Polaków w nocnym ataku zginęło około 50, około 120 zostało rannych.
Na drugi brzeg udało się zbiec gen. Schaurothowi.

Przełom w wojnie
Gdy szaniec przedmostowy został zdobyty, Austriacy zaczęli silnie ostrzeliwać polskie pozycje z lewego brzegu z 14 armat i moździerzy. Polacy odpowiedzieli im ogniem z 5 dział (w tym trzech zdobycznych). Już po bitwie, w południe, arcyksiążę nakazał podpalić niedokończony most w obawie, by nie przeprawili się po nim Polacy. Gdy na miejsce bitwy przybył Józef Poniatowski witały go okrzyki radości. Książę nie szczędził żołnierzom pochwał, a „jeńcom litościwie okazał współczucie”. „Wszyscy oficerowie w tej sprawie użyci nieustraszonymi się okazali. Panami jesteśmy całego brzegu Wisły. Żołnierze! Nie zwykłem wam pochlebiać, lecz dziś śmiało myśleć możecie, że z największymi zrównaliście się wojskami, zasłużyliście na wdzięczność Ojczyzny” – napisał w specjalnym rozkazie książę.
Po porażce z 3 maja Austriacy przestali dążyć od przeprawy za Wisłę, utknęli na jej lewym brzegu. Od tej pory to Polacy przejęli inicjatywę strategiczną i narzucali VII Korpusowi swoje warunki prowadzenia wojny. Austriacy opuścili Górę Kalwarię i Warszawę do pierwszych dni czerwca i udali się w stronę Sandomierza, aby bronić Galicji.
Ostatecznie, po klęsce pod Wagram, Austria utraciła na rzecz Księstwa Warszawskiego Kraków, Zamość i Lublin.
Po szańcu w Ostrówku nie ma obecnie śladu.
Piotr Chmielewski



Wystąpił błąd
["SELECT * FROM artykuly WHERE printed=1 AND id<>19942 AND (MATCH (tag1, tag2, tag3, tag4, tag5) AGAINST ('bitwa pod ostrówkiem gen. michał sokolnicki ferdynand d'este' IN BOOLEAN MODE)) ORDER BY data DESC LIMIT 3;"]
[You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'este' IN BOOLEAN MODE)) ORDER BY data DESC LIMIT 3' at line 1]
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
· Internet stacjonarny w Warszawie i okolicach - wybierz niezawodne połączenie dla swojego domu!
· Udana Noc Muzeów
· Budują drogi, aż miło
· Szukasz pracy? Odwiedź targi Pracy w Piasecznie
· Radni: żeby puścić autobus, trzeba najpierw wybudować drogę
· Wybudują osiedlową drogę za prawie 7 mln zł!
· Charytatywny Kiermasz Książki po raz kolejny w kalwaryjskiej bibliotece
· Twórczo i na szczytny cel
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest