Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 722), 2018-06-22
Huczne dziewięćdziesięciolecie

LESZNOWOLA W ostatni weekend odbyły się uroczyste obchody jubileuszu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrokowie. Organizatorzy zadbali o godną oprawę imprezy

Obchody 90-lecia OSP Mroków, uświetnione występem orkiestry dętej wraz z grupą mażoretek z Krasocina, rozpoczęły się od tradycyjnego przemarszu strażaków i pocztów sztandarowych na plac apelowy. Po odprawieniu mszy św. polowej przez ks. Ryszarda Gołąbka (kapelana OSP w gminie Lesznowola) miała z kolei miejsce część oficjalna, na której nie zabrakło podziękowań i życzeń dla jednostki od zaproszonych gości – między innymi od wójt gminy Lesznowola Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik.

Wyróżniono szczególnie zasłużonych
Jubileusz stał się okazją do dekoracji wybranych druhów i druhen branżowymi medalami. Złoty Znak Związku OSP otrzymał tego dnia Waldemar Stankiewicz, a Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza – Stanisław Kowalczyk.
Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” nadano natomiast Marii Jolancie Batyckiej-Wąsik, Pawłowi Tarkowskiemu, Witoldowi Kurzepie, Michałowi Małeckiemu, Zygmuntowi Laskowskiemu i Markowi Marczakowi, srebrny – Arturowi Borkowskiemu, Arturowi Korzeniewskiemu i Robertowi Leszczyńskiemu, a brązowy – Katarzynie Borkowskiej, Agnieszce Korzeniewskiej, Paulinie Sosnowskiej, Wiesławowi Dybcio, Ryszardowi Gołąbkowi, Arturowi Marczakowi, Andrzejowi Musiałowskiemu, Emilowi Musiałowskiemu, Maciejowi Sówce i Marianowi Lubedkinowi. Medale otrzymali też przedstawiciele lokalnych firm i organizacji, a część ze strażaków dostało odznaki wzorowego strażaka. – Należę do straży tak naprawdę dzięki tacie – mówi dh Paulina Sosnowska. – Myślę, że wielu naszych druhów czy druhen poszło w ślady swoich rodziców czy dziadków. Wprawdzie bardzo rzadko biorę udział w wyjazdach bojowych, ale staram się pomagać w innych pracach na rzecz naszej jednostki. Obecnie pełnię funkcję sekretarza.

Wehrmacht w remizie
Przy okazji obchodów przypomniano bogatą historię jednostki. OSP w Mrokowie powstała w 1928 roku, na co istotny wpływ miała ówczesna zabudowa wsi – ciasna, drewniana i kryta strzechą, co sprzyjało powstawaniom pożarów. Trzy lata później odbyło się uroczyste otwarcie własnego budynku o powierzchni 60 m kw., a w 1938 roku jednostce został ufundowany i uroczyście wręczony sztandar ze św. Florianem, który służy jej do dziś. W przez część wojny remiza była zajęta przez żołnierzy Wehrmachtu. Od 1940 roku działał tu ruch oporu, a wielu strażaków włączyło się w walkę z okupantem. Po wojnie zapadła decyzja o budowie nowej remizy, która ostatecznie została ukończona w 1959 roku.
Warto przy tym podkreślić, że oprócz działań gaśniczych (najbardziej spektakularnym zdarzeniem w ostatnich latach był wielki pożar hali w Wólce Kosowskiej), OSP Mroków od wielu lat pełni również ważną funkcję kulturalną i integrującą społeczność lokalną poprzez organizowanie zabaw, loterii fantowych, a kiedyś również dyskotek i balów sylwestrowych.

Jedna wielka rodzina
W OSP Mroków, która liczy obecnie ponad 80 strażaków, podkreślają zgodnie zarówno dobrą współpracę z gminą Lesznowola, jak i z państwową strażą pożarną. Oprócz gaszenia pożarów strażacy mają pełne ręce roboty. – Najczęściej jeździmy do wypadków – przyznaje Piotr Marczak, naczelnik OSP Mroków – Ratujemy też zwierzęta, otwieramy mieszkania czy podajemy prąd, ale i ściśle współpracujemy z ratownikami medycznymi. OSP to w większości rodzinna sprawa. Druhowie wstępują tu z pokolenia na pokolenie, ale wszystkich, także osoby spoza rejonu, witamy u nas z otwartymi rękoma.
Druhowie nie tylko razem jeżdżą na akcje, ale również wspólnie się bawią i nikogo nie zostawiają bez pomocy w potrzebie. – Priorytetem na przyszłość jest dla nas wybudowanie nowej strażnicy – mówi Piotr Marczak. – Fundamenty już mamy. Jesteśmy jedną z niewielu straży, która ma swój prywatny teren, budynki i samochód. Od pokoleń staraliśmy, żeby to było nasze. Nowy budynek powstaje jednak przy wsparciu gminy, bo są to duże koszty – ponad milion złotych. Myślę, że mamy powody do dumy z tego, co robimy i ze środków, które mamy na koncie zebranych z własnej pracy, które posłużą nam na wyposażenie strażnicy.

Zabawa trwała w najlepsze
Okoliczni mieszkańcy tłumnie wzięli udział w strażackim święcie w Mrokowie. Nie zabrakło klasycznych piknikowych atrakcji – dmuchańców, stoisk gastronomicznych i okolicznościowych balonów. Na specjalnie przygotowanej scenie wystąpiła z kolei młodzież z miejscowej szkoły, Teatr „Wesele od kuchni”, a taneczne rytmy wygrywał zespół Masters. Niespodzianką dla mieszkańców okazały się miśki strażackie oraz piłki z logo OSP i gminy. Imprezę zwieńczył efektowny pokaz fajerwerków, ale jeszcze po jego zakończeniu do późnych godzin nocnych grał DJ Pulse.
Grzegorz Tylec


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy odwołają prezesa „Jedności”?
· Dziecięca Rada Sołecka zaopiekuje się dumą Czarnowa
· Wyjątkowy piknik rodzinny
· Uciążliwy hałas z trasy S7. Mieszkańcy protestują
· Pociągiem do uzdrowiska
· Dni Józefosławia
· Już w ten weekend Dni Konstancina
· Dzieciaki miały ubaw
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest