Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 października 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 października 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 października 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 735), 2018-09-28
Udana inauguracja festiwalu

PIASECZNO W niedzielę w kościele w Józefosławiu odbył się koncert inaugurujący X Międzynarodowy Festiwal Musica Classica. Znakomity występ dał Archikatedralny Chór Męski „Cantores Minores” pod batutą Franciszka Kubickiego

Na program koncertu złożyły się utwory sakralne polskich kompozytorów od średniowiecza do cza-sów obecnych. Poprzez ich wysłuchanie można było prześledzić drogę rozwoju i przemian polskiej muzyki religijnej na przestrzeni wielu wieków.
Występ rozpoczął się od najstarszych zabytków muzyki polskiej, które do dziś przetrwały jako swego rodzaju hymny naszej tożsamości narodowej - „Bogurodzicy” oraz „Gaude Mater Polonia”. Następnie zaśpiewano utwory Mikołaja Gomółki i Wacława z Szamotuł, jednych z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego renesansu. Pierwszy z nich stworzył „Melodie na Psałterz Polski” - wydane w 1580 roku do poetyckiego tłumaczenia Jana Kochanowskiego. Z tego zbioru pochodzi prezentowany podczas koncertu utwór „Nieście chwałę mocarze”. Kolejnym etapem w rozwoju polskiej muzyki sakralnej jest twórczość Bartłomieja Pękiela, kapelmistrza na dworze króla polskiego w połowie XVII wieku. Po jego dwóch radosnych motetach zaprezentowano utwór żyjącego w tym samym czasie Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Kolejny utwór - „Parce Domine” Feliksa Nowowiejskiego - wpisał się już w nurt romantyzmu. Wiek XX to z kolei wielka różnorodność kierunków w sztuce kompozytorskiej - widoczna także w muzyce chóralnej. I tak, obok utworów nawiązujących do epok poprzednich (Eugeniusz Gruberski, Norbert Blacha, Thomas Kuras), w programie koncertu znalazł się „Święty, święty” Henryka Mikołaja Góreckiego, którego twórczość zaliczana jest często do nurtu muzycznego minimalizmu. W ostatniej części chór wykonał utwory innych wybitnych kompozytorów, którzy wypracowali swój indywidualny, charakterystyczny język muzyczny.
Publiczność nagrodziła zespół „Cantores Minores” długą owacją, po której kwiaty i podziękowania przekazali na ręce dyrygenta wiceburmistrzowie gminy Daniel Putkiewicz i Hanna Kułakowska-Michalak. Nie był to jednak bynajmniej koniec artystycznych uniesień. Koncert zakończył bowiem „Agnus Dei” Jakuba Szafrańskiego, reprezentującego najmłodszą generację polskich kompozytorów. Chór przedstawił w Józefosławiu swoistą panoramę polskiej muzyki sakralnej, ukazując nie tylko jej rozwój, ale także cechy stale w niej obecne. Zaliczają się do nich kontemplacja treści religijnego tekstu, obecność chorału gregoriańskiego oraz pewien rys mistyczny - związany z formą zwracania się do Boga poprzez muzykę. Dzieje się tak, ponieważ kompozytorzy nie odcinają się od kanonów estetycznych wytyczonych przez ich poprzedników. Zachowując tradycję, wzbogacają ją swoim wkładem twórczym pobudzanym przez współczesne im czasy.
Kolejny koncert w ramach jubileuszowego festiwalu Musica Classica odbędzie się już w najbliższą niedzielę. W Kościele pw. św. Rocha w Jazgarzewie wystąpi Chór La Musica z Lublina pod batutą Zdzisława Ohara. Początek o godzinie 19. Wstęp wolny. Patronem medialnym festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie Con Fuoco jest Kurier Południowy.
Grzegorz Tylec


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Złote, diamentowe i kamienne gody!
· Święto latawca
· Zasłużone dla Kultury Polskiej
· Jej pierwsza wystawa
· Spotkanie z pięknymi książkami
· Dołowanie w pięknych okolicznościach przyrody
· Piaseczyńskie opowieści
· Powstańcze losy dzieci
· Maluje na piórkach
· Utalentowana Kalina
· Kwiaty, wystawy i koncert na Święto Wojska Polskiego
· Operetka na wynos
· Malowanie przy dźwiękach
· Wybrane prace Marty Konicki
· Patriotyczny wieczór w Domu Kultury
· Skiba na ostro w Józefosławiu
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest